Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

  Si pentru ca nu am vazut aici nimic despre Garmin, in special Garmin Dezl ...  o sa incep cu o problema personala.

Am cumparat un Dezl din SUA si acum vreau sa il folosesc in Europa. Evident, soft si probabil interfata sunt pentru America De Nord. Asadar, nu poate fi vorba ca app-urile din el sa imi fie prea utile. Cum ar fi orele de condus sau rapoartele de combustibil. Insa, cea mai mare problema este harta sau hartile, mai bine-zis. Am inteles ca pentru Europa "harta" e mai multe. Adica este doua. Europa de Vest si Est. Pana si pe GPS Europa este impartita in doua. Poate ii dau in judecata pentru discriminare.

Din cei care se pricep mai bine la GPS, stie cineva ce variante am sa folosesc aceasta unitate? Ma refer la scopul ei initial si nu doar pentru azvarlit de colo pana colo prin casa. As vrea o re-softare sau re-route, astfel incat sa functioneze la fel ca varianta europeana. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru raspuns, Oldtrucker. Acelasi model il am si eu dar fiind cumparat in SUA are software specific americii de nord. De exemplu orele de condus sunt pe legislatia de acolo. Dar asta nu ma deranjeaza. Problema acuta este aceea ca are harta Nord America. Are ceva si Europa (!?!?!!) dar doar rutele principale. din Bucuresti nu vad decat soseaua de centura si rutele principale spre toate punctele cardinale. Mi-ar trebui pe cineva care se pricepe sa faca o resoftare, pe Europa. Inplus, din ceea ce am gasit pe net se pare ca cei de la Garmin au impartit Europa in doua harti. Est si Vest. Asta imi complica lucrurile si mai mult. Ce nu am incercat dar o sa incerc zilele acestea este sa pun Harta Europei pe un SD card si sa vad daca o ia. Crezi ca merge??

  Pe de alta parte, nu stiu daca esti disponibil sa ne vedem cateva minute ca sa vad si eu cum arata si se comporta versiunea europeana. Ideal ar fi sa il conectez la computer sa vad ce fisiere sunt el. Asa pot sa imi dau seama ce modificari ar trebui sa fac. Sau, daca poti, sa il conectezi pe al tau si sa faci un printscreen cu ce are in el. am dat 550 de usd pe el asa ca ma cam doare inima sa il dau la gunoi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vezi ca la tipul asta de Garmin ai up grade gratuit toata viata . Intra pe site-ul Garmin expres  si dai dwl . de acolo . Ai nevoie de cablu original Garmin ! Nu cred ca ai nevoie de resoftare . Poti intra si pe Garmin Romania  si sa intrebi .

Din expres descarci tot . Banuiesc ca ai serialul aparatului . Faci cont Garmin si inscrii terminalul pe Garmin . 

E scula super ! Si eu l-am luat din Germania cu 436 euro .  Scump, dar cel mai tare .

Apropos  al meu are versiunea hard V8 SA3 de 8 GB si versiunea 4.50  cu meniu in romana , firm gps 3.03.04. free up life .  Se up-grade destul de usor 

Bafta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vezi ca la tipul asta de Garmin ai up grade gratuit toata viata . Intra pe site-ul Garmin expres  si dai dwl . de acolo . Ai nevoie de cablu original Garmin ! Nu cred ca ai nevoie de resoftare . Poti intra si pe Garmin Romania  si sa intrebi .

Din expres descarci tot . Banuiesc ca ai serialul aparatului . Faci cont Garmin si inscrii terminalul pe Garmin . 

E scula super ! Si eu l-am luat din Germania cu 436 euro .  Scump, dar cel mai tare .

Apropos  al meu are versiunea hard V8 SA3 de 8 GB si versiunea 4.50  cu meniu in romana , firm gps 3.03.04. free up life .  Se up-grade destul de usor 

Bafta 

inca o data, multumesc. Cred ca am avut dreptate, totusi. Ceea ce am eu nu are update gratuit. au fost mai multe oferte dar eu desi am dat vreo 550 usd (in North Carolina, unde taxele sunt mici) nu are asa ceva. Este inscris deja si ma trimite direct pe site-ul american...  **== asa ca ...  ~x( am intrat pe site-ul romanesc si ma someaza sa bag mana in buzunar. Si, pentru ca am fost pe la iarba verde am gasit un arici. Pe care l-am bagat in buzunar si momentan nu pot sa il scot. Cred ca ma duc in seara asta sa imi cumpar un SD-Card de 4 Gb, sa pun o harta pe el si sa ii ofer harta aceea. Sa vad daca ma refuza. Daca ma refuza ... o sa am cel mai scump tocator din parcare. De aceea caut daca stie cineva sa ii faca un flash sau reroute. Se pare ca are totusi alta insiruire de "1" si "0" . Apropo, daca poti, m-ar ajuta mult un print screen cu fiserele din GPS-ul tau. Spre comparatie. Poate descopar fisierul/fisierele care ar trebui sa le inlocuiesc.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este sistemul, nu GPS-ul care ne-a tampit. Nu mai ai timp sa te opresti, sa intrebi, sa cauti. La o cursa de 2200 de km daca ai intarziat 15 minute... e jale mare. Zici ca moare cineva in 15 minute. E lacomia care i-a tampit pe cei care conduc sistemul si ei, mai departe, pe noi. Pentru ca acceptam. Pentru ca ne place un aparent comfort, pentru ca ne doare la bascheti de cum muncim... E mult de spus despre subiectul acesta. Pentru ca vrem sa avem mai mult decat meritam, pentru ca cedam tentatiilor la fiecare pas si cumparam precum cainele lui Pavlov. E la oferta!? Si ce daca n-am nevoie? Daca este la oferta, cumpar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Despre GPS... nu pot sa spun ca sunt in extaz. I-am dat sa calculeze o ruta de 2200 de km si... a lesinat. zice ca este prea lunga ruta si bla, bla. Asa facea si inainte, acolo. Dar, vorba sportivilor romani, bun si bronzul pentru ca m reusit sa facem o figura frumoasa la acest concurs. Interesant este ca GPS-ul meu pare indragostit de Bulgaria. Cursa Bucuresti-Venlo se face pe la Sofia, daca nu stiati. I-am dat si cu timp scurt si distanta scurta si orice. Una stie si aia face. Foarte util!!! L-as bate cu el in cap pe acela care a programat rutarea. Nu de alta, dar sa dau un sens pe pamantul acesta GPS-ului, sa fie si el bun la ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bulgaria iti da erori la orice navigatie...ruteaza o alta ruta si vezi daca iti calculeaza corect

 Nu cred ca exista un GPS sa mearga 100%  perfect pe Est  mai ales . De pilda pentru Albania  nici macar harta rutiera nu exista ( una capabila ) ,Dezl are , nici pe Macedonia ,dzl are , pe Grecia mai repede te duci dupa punctele cardinale , in Bulgaria ca si in Romania , Turcia , ca la turci , dezl te duce  , numai sa fii atent ca are tendinta sa te plimbe pe unde vrea el...  Dupa metoda ,,cine va recomanda ?  Vocea si tatentul meu " . Oricum Garminul e Garmin !  Dezl merge bine si cred ca are cea mai completa harta , adevarat fiind ca la rute lungi programarea rutei este mai anevoioasa , trebuind sa alegi punctele selectate si sa le ordonezi dupa cum vrei tu , altfel risti sa te ocoleasca .  Ce e bine , ca are zonele industriale  maxim , nu trisaza sa te duca pe poteci de munte , sa dai de poduri pe sub care ingheti , are tot ce tine de ADR  clase poduri ,tuneluri , orar , selectii de grupe  , setari camioane , are.....  Adevarul ca Dezl nu e bun .  E prea scump !  :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salutare cu respect pentru toata lumea! Eu am Garmin-ul Dezl 760 DL de aproape 2 ani, si doar faptul ca traseaza o "urma" pe harta ca sa poti vedea traseul parcurs anterior m-a oprit sa nu il arunc sau sa nu il sparg. Nu ma pricep, dar cred ca are o problema cu programul care administreaza hartile, avand in vedere ca de exemplu, nu ia in calcul iesirile din autostrada sau racordarile dar te pune sa mergi mai in fata si sa intorci in drum (chiar si pe autostrada!!!!), pentru ca apoi sa te dirijeze pe traseul pe cate ai fi ajuns daca intrai pe iesirea pe care nu a luat-o in calcul. Sau te pune sa intorci in drum exact acolo unde se intra in sensul giratoriu, cand normal ar fi sa te puna sa urmezi prin giratoriu! Hartile sunt bune mai putin Italia unde sunt JALNICE! Vrei adrenalina? Du-te de exemplu, si cauta vinariile italienilor si o vei avea cu mult mai multa decat ti-ai putea inchipui! O combinatie cat de cat reusita este Dezl-ul cu TomTom Go 7000. Fiecare stie ce nu stie celalalt, dar tot trebuie sa fii cu "ochii in patru"! Drumuri bune si fara emotii "Garmin si alte gps-uri"!

Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

A! Si am mai uitat sa mentionez la calitati viteza de calcul chiar si pentru trasee lungi( de exemplu: Mioveni - Eupen, Belgia) si faptul ca poti sa ii ceri si 1000 de puncte intermediare, ceea ce "Tomita" nu face!

Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adevarul e ca trebuie sa stii sa lucrezi cu el, ca este cam american pentru noi. Eu nu am avut probleme cu el decat o data cind desi eram in zona langa tinta si el imi dadea o ocolire de 89 km!! Chiar ma distram zicand ,,Marinelo , Marinelo ti s-a facut de saga cu mine, vagaboanda mica....."

Banuiesc totus ca e vorba de continentul pentru care a fost facut aparatul , procesor ceva si ar mai fi de zis ca Garminul produce mult si in China.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa cate inteleg, esti un foarte bun cunoscator al TomTom-ului. Cu toate astea, nu ai luminat nepriceperea mea in a introduce mai mult de 1 punct intermediar pe traseele calculate de acest aparat. La fel si admin-ul "mario bandit" m-a lasat in ceata. Credeti-ma ca desi nu sunt sofer de camion decat din martie 2011, in acesti 4 ani si 4 luni am aproape 400.000 de km prin aproape toata Europa si ma descurc relativ bine cu orice navigator. Dar sa gasesc optiunea prin care TomTom-ul sa iti calculeze un traseu cu mai multe puncte intermediare, a fost imposibil pentru mine. Legat de Garmin-ul Dezl, este cumparat din Belgia si intradevar este fabricat in China. Parerea mea: fabricantul aparatului nu este responsabil de programul care i s-a pus la dispozitie. In cazul de fata are multe lacune pentru un pret destul de piperat: 400 euro - pret preferential pentru clienti importanti(firma la care lucrez, nu eu). Poate reusiti sa ma ajutati, pentru ca TomTom este chiar foarte bun. O seara buna!

Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

:D :D :D

Recomand tomtom go live 825 , model mai vechi dar bun , fara mofturi gen truck si alte gadgeturi , de cele rele te pazesc doar semnele rutiere .

probeaza si aplicatia tomtom go mobile , meniu , alegi destinul , dupa ruta si la optiuni ai adauga punct intermediar .

ca o paranteza , o aplicatie buna si gratis pentru mobil ar fi Here Maps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.