Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Primul job de sofer


Postări Recomandate

  • Members

Salutare tururor,

 

Saptamana aceasta am reusit sa ma angajez ca sofer iar asta s-a intamplat fix la un an dupa ce am obtinut permisul de sofer profesionist. Si trebuie sa spun ca nu a fost deloc usor sa gasesc o firma care sa fie dispusa sa ma angajeze fara sa am nici un pic de experienta ca sofer de camion; pe autoturism am "implinit" de cativa ani milionul de kilometri dar asta este mai putin important deoarece nu are nici o legatura autoturismul cu camionul.

Este vorba despre o firma de curierat, un subcontractor al lui Post.nl (posta olandeza), si lucrez pe un DAF 45.130 de 7,5T care are cam 385.000km si este foarte neingrijit...dar este un start.

Nu are rost sa spun ca in prima zi am slabit doua kilograme de emotie si ca am inceput cursa la ora 9:30 si am terminat la 23:00 toata treaba. Am vazut pentru prima oara un tahograf analogic "live" si am stat douazeci de minute sa inteleg cum sa ii dau drumul :)))) 

Dar cel mai important este ca am inceput (sper sa fac fata muncii asteia) si ca avand rezidenta in Olanda sunt platit la fel ca un cetatean olandez.

Sper ca pe viitor sa primesc si ceva sfaturi de la cei experimentati cu privire la munca asta care nu este deloc asa usoara cum pare la prima vedere (sau cum cred cei care nu au decat B-ul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Astazi, pentru prima oara de cand muncesc, am depasit programul de condus cu 5 minute.

Sunt pasibil de amenda? In mod normal si in conformitate cu legea...este clar ca da.

Dar in cazul in care sunt verificat de catre politie, exista sansa de a fi trecuta cu vederea treaba asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

esti pasibil...vezi ca avem un subiect cu un coleg care a depasit tot asa...cu 8 minute...si ia venit acasa ''fluturasul''...

Acum..daca ai depasit din cauze...exceptionale si nu ai vrut sa periclitezi siguranta circulatiei...si ai scos printare imediat scriind pe spate data..locul..motivul..si aplicind articolul 12..ai sanse sa scapi...Rasfoieste regulamentul 561...nu degeaba va spune tot timpul Gongy sa invatati...Nu o lua ca un repros...este doar o simpla observatie...asa data viitoare vei fi mai pregatit si vei stii cum sa aplici corect regulamentul..succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este clar ca am facut o greseala si pentru mine este la fel de clar ca nu o voi repeta. Cu ocazia asta m-am apucat sa recitesc si regulamentul 561 [emoji4].

Intrebarea mea era alta, si anume daca din experienta voastra aveti idee daca se mai trece cu vederea astfel de neregula. Avand in vedere ca am depasit cu 5 minute la primele 4:30 ore dar nu am condus mai mult de 9 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai asta fac :)))))

Ma rog, la curierat este altfel, ca si la distributie. Cred ca putini dintre colegii mei respecta programul si multi spun ca daca nu faci tampenii in trafic, nu te va opri nimeni. Incerc sa respect programul si regulile cat pot eu de mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pai asta fac :)))))

Ma rog, la curierat este altfel, ca si la distributie. Cred ca putini dintre colegii mei respecta programul si multi spun ca daca nu faci tampenii in trafic, nu te va opri nimeni. Incerc sa respect programul si regulile cat pot eu de mult...

 

pune mana si citeste ca face bine de multe ori, (serios ajuta spun din experienta) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu se trece cu vederea,scaparea ta este sa treaca cele 28 zile..a spuso si un coleg mai sus..invata din greseli si nu le repeta.

.este pacat sa muncesti 6 luni si sa dai banii cistigati inapoi la un simplu control..nu te lua dupa ce spun altii..ori vrei sa devii profesionist..ori ramii posesor de carnet...invata corect  :-B  :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mai repet o data , florin , de ce ar trebuii sa te ierte ??

prin aceste intrebari incerc sa te fac ca prin rationament propriu sa intelegi dedesupturile problemei .

prin permisivitate si amabilitate nu capeti respectul fata de lege si munca , nu e vorba de frica unei sanctiuni mai mari mai mici ci de modul /seriozitatea cu care tratezi munca si in ultima faza de ce nu un respect fata tine prin care dai sens si calitate muncii prestate .

in forum mai putin , dar in parcari , facebook si cb vei auzi fel si fel de tampenii bazate pe amabilitatea agentilor si cum soferii iau acest fapt ca punct determinant legal ilegal -corect incorect , faptul ca un agent la iertat candva e mai solid ca litera legii , lucru care prinde la ,, public ,, pentru ca e mai usor , azi asa maine asa , mereu asa ...

daca tot esti deschis cunoasterii , fapt care pe mine ma bucura enorm , invata din greselile altora ( si ai exemple aici destule ) , citeste cu atentie legile ( unde nu intelegi intrebi ) si in munca de zi cu zi pune in balanta pro si contra cand iei o decizie , zilnic vei intalbi situatii care trebuiesc socotite , cu atentie si la care 100 % ai raspunsuri legale , numai sa cunosti litera legi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am facut o livrare la un client care a durat cu 10 min in plus decat durata normala.

Conform legii nu ai voie sa iei pauza pe strada ci doar in parcare amenajata sau benzinarie (in cazul in care exista spatiu suficient).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.