Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

prioritate


popica25

Postări Recomandate

  • Members

Daca este semafor, se va respecta culoarea semaforului indiferent de semnificatia semnelor de circulatie (si atunci motocicleta are prioritate).

Daca nu este semafor, atunci se respecta semnele de circulatie si camionul va trece primul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

uitate atent la indicatoare si sensul de deplasare al vehiculelor implicate...observa drumul cu prioritate ...atunci daca esti in auto rosu si vrei sa faci stinga nu poti decit dupa trecerea camionului albastru..cu motocicleta ai cedeaza...deci...1=camion albastru..2=auto rosu....3 motocicleta..[ vezi PS]


Pe viitor uitate atent la imagini...sincer eu te-as sfatui sa inveti regulamentul prima data si apoi sa te arunci la chestionare...


 


ps..conteaza ce scrie la intrebare..tu ne-ai aratat noua doar imaginea.... daca intrebarea spune de intersectie semaforizata  respecti culorile...respectiv la imagine bulinele alea nu arata a semafor...de aia ziceam ca conteaza textul intrebarii...eu nu inteleg ca este semafor doar din imagine si atunci trebuie textul ajutator


 Ordinea este urmatoarea...1=agent de circulatie care dirijeaza intersectia....2 =semafoare.....3 =indicatoare ..4= regula prioritatii de dreapta


Sper ca intelegi explicatia mea ,.....lipsa unuia te duce imediat la urmatorul..


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imi cer scuze ca am fost ambiguu. Situatia e in felul urmator: motocicleta si camionul au verde simultan, masina rosie are rosu. Cine trece primul, motocicleta sau camionul si de ce? Tind sa inteleg cico_3504 ca primul trece motocicleta nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca este o intersectie semaforizata atunci se respecta culoarea semaforului,uitate la ordinea pe care o spusesem eu mai sus,asta ca sa iti fie usor de memorat si stiut......si atunci avem...culoarea verde pentru motocicleta si pentru camion si culoarea rosie pentru auto...inseamna ca pot pleca pe directia lor motocicleta si camionul care au verde..dar...primul care va trece este motociclistul deoarece el merge drept,camionul va trece al 2lea deoarece el isi schimba directia de mers efectuind un viraj la stinga,si atunci asteapta sa treaca motociclistul...sper ca am reusit sa explic coerent si sa intelegi...succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

inseamna ca raspunsul meu este gresit si conform articolului 57 din hg 1391/2006 primul va trece camionul..din asta nteleg totusi ca nu faceai chestionare ci aveai un ''target''..ti s-a intimplat vreun accident ..ceva in aceea intersectie..

o sa modific raspunsurile ca sa fie corect raspunsul pentru a nu induce in eroare pe cei care vor dori sa invete raspunsul corect la acea intrebare..dupa ce vizualizezi si tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imi cer scuze dar altfel nu ajungeam in punctul asta de a va vedea reactia si schimbarea pareri. Scopul scuza mijloacele uneori. Sunt in fiecare zi pus in postura "motociclistului" de asta va intreb. O intrebare as mai avea: Motociclistul are verde si sub semafor are cedeaza, eu zic ca acel indicator este pozitionat la intrarea in intersectie. Daca in interiorul intersectiei gaseam de exemplu o groapa si era semnalizata cu un indicator de ocolire(sageata dreapta si in jos, cunoasteti indicatorul cred) eu cred ca acela era un indicator aflat in interiorul intersectiei. Ce parere aveti? Exista diferenta intre cel amplasat sub semafor si cel amplasat in interiorul intersectiei? Eu cred ca la asta se refera art. 57 mentionat de IPJ. Nu cred ca e corect sa "astupati" o gresala pe care ati facut o, lasati sa vada si altii. Oricum eu nu sunt de acord cu cei de la IPJ, dupa cum spun si dansii a fost trimisa spre solutionare catre Rutiera, dar stiu eu sigur ca nu o sa primesc raspuns si am motivele mele cand spus asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Codul rutier e destul de clar .....

Articolul 31

Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:

a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;

B) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si B);

c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;

d) semnalele luminoase sau sonore;

e) indicatoarele;

f) marcajele;

g) regulile de circulatie.

Referitor la indicatoare , acestea fiind instalate la intrarea in intersectie , se iau in considerare in ordinea aplicarii articolului 31 , nu sunt indicatoare in intersectie , post -reglementare , deci nu se aplica ai patruns pe verde si dupa dai / ai prioritate ..... Deci explicatia politiei rutiere nu ,, bate ,, cu realitatea .

In general aceste de intersescti au rol de a fluidiza traficul in perioadele de ,, varf ,, fiind puncte de dirijare trafic catre un sens , principalul fiind drumul cu prioritate , iar in circulatia normala semafoarele alternand traficul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

codul rutier zice , nu eu ...... si tot el contrazice explicatia politiei cu privire la ce insinueaza ei cum ca respecti semaforul si instantaneu indicatoarele , fiind clara ordinea de luat in seama a aplicarii procedeelor de dirijare a intersectiei , conform articolului 31 cod rutier .

daca tot nu sa inteles

semafor in functiune motoreta -camion

semafor oprit , circulatie trecand dirijata prin indicatoare , camion -motoreta .

Deci , ochii cat cepele pe semafor ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

nu au mai terminat lucrarile pe calea lui traian , in lateralul moll -ului ??

cam ciudat sa circuli pe fosta ana ipatescu ( general magheru ) invers ca deobicei :D :D :D

totusi , in doua saptamani , in trecere zi de zi pe acolo nu am vazut sa fie probleme legate de dirijarea circulatiei si ordinea fireasca , doar tupeul ,, englezesc ,, si caii putere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

heh...mai dureaza acum sunt doua gropi fix in centru...eu sunt motociclistul in fiecare dimineata si camionul seara...sunt injurat in ambele situatii. Ideea e ca am fost..atentionat sa zicem de un rutier, atunci cand am intrebat de ce nu sta un politist in intersectie pentru a face educatie rutiera, ca imi pot pierde permisul ppentru ce am spus...ca eu (motociclistul) as avea prioritate..Nu pot sa plec capul asa usor..nu pot; m-am documentat, trimis petiti etc...Acum nu mai e aceeasi configuratie in intersectie, au facut unul verde, ceilalti doi rosu...unul cate unul :) si "s-a rezolvat problema"

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.