Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

O nelamurire CPI/CPC in Anglia


Postări Recomandate

  • Members

Salutare,

 

Scuzele mele daca suna prosteste intrebarea, sunt nou in "zona" aceasta si de asta apelez la cei care stiu una alta.

 

As dori sa ma angajez in Anglia ca si sofer pe "lorry". Nu detin atestatul de marfa (cpi) si as vrea sa il obtin. Ceea ce ma pune pe ganduri e urmatorul lucru: CPI-ul obtinuit in Romania este acelasi lucru cu CPC-ul din UK? Angajatorii cer CPC, iar asta inseamna ca trebuie sa ai acei 5 ani de "experienta" sau nu conteaza si CPI-ul nostru romanesc, este valabil in acest caz? Este unul si acelasi lucru? Asta ma nelamureste!

 

Sper ca m-am exprimat cat mai corect in legatura cu ce vreau eu sa aflu.

 

Va multumesc frumos,

O seara cat mai faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

CPI-ul este cardul initial..certificat calificare profesionala initiala...obtinut in urma unui curs cu examinare teoretica si practica...ulterior vei face iar cursul si vei primi CPC-ul  certificat calificare profesionala continua in urma examinarii teoretice...asta dupa expirarea primului..

ambele au valabilitate pe tot teritoriul UE deci si in uk...

asa ca pe anglia trebuie sa ai permis..card tachograf si CPI sau CPC..tu avind CPI daca esti intrebat de cpc il prezinti pe acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru raspuns. Le am pe toate, inafara de CPI. Eram doar curios daca nu il fac degeaba CPI-ul si astia aici imi cer CPC.

 

Am inteles cum sta treaba, mersi frumos inca odata.

 

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok...fii atent si cum se pune problema angajarii...daca nu iti spune nimic de insurance inseamna ca esti ''la negru''...platit la zi...daca esti prins ai probleme..vezi ca aici plata se face la ora...nu conteaza daca stai..incarci..descarci..etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.