Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

incepator, caut coleg echipaj/ initiere


Postări Recomandate

  • Members

Buna seara colegilor! Apelez cu incredere la bunatatea unor soferi colegi, care in primul rand sunt oameni si nu au uitat de unde au plecat :) Vara aceasta mi-am obtinut categoria C,CE + atestat marfa,card taho si ADR.

Cam de o luna caut un loc de munca pentru incepatori, dar nicio oferta serioasa, nu destul de serioasa incat sa mi dau demisia de la actualul loc de munca( in alt domeniu) , deci un risc.

Rog un coleg binevoitor , daca are vreo oferta,pentru incepatori, la firma care lucreaza, sau este dispus sa ma initieze 2-3 saptamini , as fi recunoscator.

Nivelul de engleza este avansat (scris,citit,vorbit)
Abilitati bune ca si incepator privind manevrarea camionului.
Sunt un tip "dezghetat", in pas cu tehnologia si dornic de invatat multe :)

Eu sunt din Iasi,am 24 de ani , si o sa va las numarul de telefon si adresa de mail in caz de ma puteti ajuta. Multumesc!

Nr 0756268661
Gmail: 617biju@gmail.com

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut si bine v-am gasit (ca doar e primul post).

In situatia ta am fost si eu dar am discutat cu cateva firme care de obicei nu ia incepatori si am 2 promisiuni (una mare si una micuta,,,).

Dar daca acestea nu se realizeaza (sau nu se realizau) ma batea gandul sa incerc ori la j.carrion (cluj), la ewals (timisoara) si la waberers (in aceasta ordine).

Ideal ar fi daca ai ceva prieteni care sa iti faca o intrare in firma, sa te recomande, altfel e cam greu dar  nu imposibil (cunosc caz care a intrat intr-o firma buna si fara sa aibe pe cineva).

Locuri de munca ar fi, chiar in zona ta observ o oportunitate: http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/2657-firme-care-angajeaza-soferi-de-tir-fara-experienta/page-33#entry102267

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru sfat. Nu stiu, poate par putin pretentios. Chestia e ca eu momentan lucreZ( nu in domeniu ) dar am 4 ani de cand lucreZ aici, si nu pot renunta la jobul actual doar daca am ceva sigur 101%.. Cel putin vreo 2 luni pentru a mi acoperi cheltuielile.. Na, caut caut..intreb :) succes si tie !

 

 

 

 

 

renunta sa mai scrii cuvinte prescurtat..iti elimin comentariile pe viitor...ai respect pentru acest forum si citeste regulamentul

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca si incepator nu poti emite pretentii sa fi platit ca un sofer cu experienta. Dar nici sume de genul 600 de euro cum da hartl pe comunitate.......

Eu as zice sa cauti pe la tine prin zona (ca ar fi absurd sa te trimit la o firma la sute de km distanta) si sa vorbesti direct cu patronul (daca e firma medie/mica), nu se stie de unde sare iepurul.

Iar dupa ce discuti ceva la modul concret poti sa-ti bagi preavizul la firma la care esti angajat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

Incearca la Kurt Beier. Suna la birou la Cluj si daca te intreaba de experienta, spune-le ca ai 2-3 curse pe tara. O sa te angajeze, n-o sa dai proba de lucru si in Danemarca o sa te dea cu un coleg o saptamana, doua pana te acomodezi.

 

Salarul era 1500 euro din ce stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna dimineata! Revin cu un update .. din pacate asa se intampla cand nu asculti si sfaturile altor oameni,colegi..

Cu toate ca am avut 2-3 oferte din partea unor domni care sa ma initieze, am ales sa vin in Anglia..chipurile sa fac bani multi!! dar nu e asa...se pare ca aventura aici e pe sfarsite. Toti vor experienta, sa pleci din prima zi in cursa.

Cu tot respectul, daca este vreun coleg care inca ma mai poate ajuta cu initierea, as aprecia enorm . Intern, extern, tur retur, orice. Doar sa aiba intentii bune iar din partea mea va primi respect si admiratie.

Precizez ca momentan stau la un prieten de familie aici in Anglia.

Numarul de telefon pe care pot fi contactat este 07459608324 uk , sau daca apelati din Ro +447459603824.

Aici pe forum sau pe mail ( 617biju@gmail.com ) . Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna dimineata! Revin cu un update .. din pacate asa se intampla cand nu asculti si sfaturile altor oameni,colegi..

Cu toate ca am avut 2-3 oferte din partea unor domni care sa ma initieze, am ales sa vin in Anglia..chipurile sa fac bani multi!! dar nu e asa...se pare ca aventura aici e pe sfarsite. Toti vor experienta, sa pleci din prima zi in cursa.

Cu tot respectul, daca este vreun coleg care inca ma mai poate ajuta cu initierea, as aprecia enorm . Intern, extern, tur retur, orice. Doar sa aiba intentii bune iar din partea mea va primi respect si admiratie.

Precizez ca momentan stau la un prieten de familie aici in Anglia.

Numarul de telefon pe care pot fi contactat este 07459608324 uk , sau daca apelati din Ro +447459603824.

Aici pe forum sau pe mail ( 617biju@gmail.com ) . Multumesc !

SALUT.. INCEARCA LA H.ESSERS CU UN TELEFON..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai in uk sunt foarte multi care au inceput treaba neavind nici o zi condusa....tu de ce crezi ca ai nevoie de ''initiere''....dute la o agentie si dai drumul la treaba...incepe cu camion daca crezi ca nu reusesti pe tir..aici depinde de tine..macar acum asculta..pentru ca aici pe uk fiemele mari nu accepta sa te ia cineva cu el...doar daca te trimite agentia..si apoi ei accepta sa faci un training de citeva zile..deci...fugi la agentie... O:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut.

Incearca la Primafrio din Romania,sau in Spania daca cunosti pe cineva in zona Murcia mai precis in Molina de Segura !Eu acum cateva zile am plecat de la ei,au peste 1450 de camione noi ,si sunt multi romani si moldoveni care lucreaza acolo si au nevoie de echipaj,te iau fara experienta ca sofer 2,si salariul e bun pentru inceput .

Depinde de cate curse 1440€ 3 curse,in jur la 800 salariu,si 230 pe fiecare cursa ,poti face 2-5 curse lunar ,depinde de campanie!

Pe la barurile din zona ,gasesti multi colegi romani si moldoveni mai tot timpul !

Intri in parcare ,la baza si intrebi.sunt si anunturi puse !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc de raspuns ! N-am pe nimeni in Spania in zona aceea..o sa incerc sa iau legatura cu ei aici in Romania. Asta caut si eu acuma, firme care fac in echipaj..e cel mai bun mod de a face experienta..parerea mea. Stiu ca salariul o sa fie mult mai mic decat al unui titular, nu-i nicio problema..atata timp cat nu isi bat joc de oameni...sa traiasca, nu sa supravietuiasca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Parerea mea e sa cauti acolo pe plan local !

A lucra in echipaj e complicat,sunt multi factori care complica munca;

1,primul sofer trebuie obligatoriu sa fie de treaba ,ca altfel e nasoala situatia,(fumator,nefumator) igiena personala,aprovizionarea de alimente,apa etc

Sa te ajute cu manevrele,tacograful,acte etc

2,Pe frigorific se alearga mult,sunt 2 programe

Complete 4-4,25h*4 se sta putin pana se schiba cartoanele 5-10 minute,la iceput e obositor mai ales daca primul nuti permite sa te odihnesti in patul lui.primul sofer e interesat sa traga cat mai tare pentru bonusuri,km.sau pentru a esi in evidenta,sau vrun lingau !

O sa incerce sa dea vina pe tine ,daca nu esti atent,ajunge tarziu la incarcare/descarcare ,spune cai din cauza ta ca ai mers incet,sau te-ai incurcat ca nu cunosti drumul,isi uita ,curele,separatoare,paleti,manusile etc o sa zica iar cai din vina ta!

Se merge mult noaptea ,el daca nu respecta limitatorele de viteza ,tu nu te ei dupa el.

Pentru ca amenzile nu ti le plateste el !

Si in niciun caz sa nu il lasi sa conduca cu cardul tau de tacograf!Ajungi pe orarul tau la incarcare,etc ai spui sa te ajute cu manevra,ca daca o face el in locul tau ,nu inveti in veci!

Sunt multe de lamurit .dar le vezi tu cand o sa lucrezi in echipaj!

Iati un caiet ,si iti notezi tot,curse pauze,cand incepi programul,evenimente,km parcursi pe program,evenimente,etc tot scris cu ora ,data.Asta pentru siguranta ta in caz ca primul face subit amnezie ,cand cine vorba de vro problema cu zile sau saptamani in urma !

Asa tu ai acolo la insectar tot scris si poti sa dovedesti ca nai fost tu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta ma sfatuiesc si cei din jur, sa caut ceva aici intern..am auzit povesti in care erau luati incepatori de catre alti "caini"..si daca nu le convenea ceva la incepatori, ii dadeau jos si ii lasa prin benzinarii,parcari ... la dracu prin praznic..asa aici in Romania, e mai usor de ajuns acasa :) ..o sa fie multe de invatat..de evitat..greu greu..dar sper sa ma descurc.  Oricum perioada asta de sarbatori nu cred ca se baga nimeni sa ma invete..astept dupa sarbatori.. Multumesc de sfaturi ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu stiu ,dar pentru mine prefer sa castig cateva sute de € mai putin ,dar stau pe local,national.

Si munca de sofer nu depinde numa de TIR,pe comunitate.

Sunt multe oferte pe camione C1/C distributie locala,constructii ,basculante ,betoniere,etc alea sunt C,sasiuri fixe ,deci relativ usor de condus tinand cont de dimensiuni !

Saliriile nu sunt mici,sunt oferte pe C ,care plateste mai bine ca un TIR pe comunitate,cu avantajul de esti noaptea acasa,24-45 le faci acasa si nu dormi in camion!

Nu peste mult timp o sa ajunga soferi sa dicteze salariile (3-5 ani maxim) nu sa mai fie iobagia care e acum!

Ai cu datu jos din camion,si amandonat prin peco pea fara am auzit si io,dar nu cred ca se intampla orcui.

In primul rand esti angajat cu contract,iar daca de la dispecerat spuna sa pleci din camion ca vrea Guta ala,trubuie sati lase bani de cazare,mancare transport etc,ca doar el are cardul firmei si poate sa scoata de la bancomat suficienti bani,€.lei ,etc depinde unde sunt.

A,ca e o discutie si primul o vrea el asa sa te abandoneze din propia initiativa fara ordin de la firma,iti dai seama ca nu trebuie sa faci ce vrea el,ca dupaia daca firma nu stie nu te plateste mai cere si daune ca ai abandonat fara sa anunti!

,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Ewals nu se mai fac angajari incepatori... Am vorbit eu, i-am spus domnisoarei cu care am vorbit ca nu am experienta, nu am mai condus camionul si m-a trimis 4 luni sa fac experienta la Hartl, apoi sa revin la ei. Eh, am gasit altceva (binenteles prin niste cunostinte) si de atunci si deja am 7 luni de tur-retur, in echipaj  ;). Pentru raspunsul penal pe care l-am primit de la domnisoara care se ocupa cu recrutarile la Ewals, nu m-as duce la ei nici daca mi-ar da o prima de angajare inainte !

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.