Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Care este cea mai rea natie de soferi ?


Proton

Postări Recomandate

  • Members

Un lucru este clar , la orice firma din Europa unde se strang mai multi romani se alege praful de tot , peste tot plin de oportunisti si catei .

Ca sa raspund la intrebare , cea mai rea natie de soferi sant de departe romanii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Nu cred ca se poate spune ca o anumita ,,natie de soferi'' este mai rea decat o alta natie de soferi.Oameni buni,sau rai  invidiosi egoisti hoti excroci etc exista pe toata suprafata pamantului.eu cred ca nu o anumita natie este mai rea ca alta ci doar anumiti oameni.Am intalnit oameni de multe natii iar unii dintre ei au fost buni si altii rai..Intradevar in ultimii ani a inceput sa predomine mai mult categoria asta de oameni rai datorita faptului ca oricine din orice categorie sociala si cu minima pregatire dar mai ales oameni fara respect si fara  caracter aleg sa se faca soferi..Intotdeauna am incercat sa fiu sociabil cu toata lumea dar daca am observat ca interlocutorul incepe sa sara calul sau nu era pe gustul meu am evitat contactul cu el..Totul depinde de fiecare din noi cat le permitem altora sa fie cea ,,mai rea natie de soferi''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

D-le Vasile imi cer scuze dar nu pot fi deloc deacord cu dumneavoastra , cum adica cine nu e pe gustul dumneavoastra nu e sofer asta cred ca nu e in regula, in ceea ce priveste categoria sociala sau locul de munca care l-a avut inainte de a fi conducator de masini de mare tonaj intern si international nu mi se pare relevant...daca cineva a furat cand avea 18 ani si la 21 s-a hotarat sa dea de profesionisti nu cred ca avem dreptul sa zicem ca e un hot poate deveni un sofer bun , imi cer scuze daca am sarit calul si as ruga pe cineva sa deschida un topic unde intradevar sa punem nume sau numere de camioane cu cei care interactionam in trafic buni sau rai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Vasile imi cer scuze dar nu pot fi deloc deacord cu dumneavoastra , cum adica cine nu e pe gustul dumneavoastra nu e sofer asta cred ca nu e in regula, in ceea ce priveste categoria sociala sau locul de munca care l-a avut inainte de a fi conducator de masini de mare tonaj intern si international nu mi se pare relevant...daca cineva a furat cand avea 18 ani si la 21 s-a hotarat sa dea de profesionisti nu cred ca avem dreptul sa zicem ca e un hot poate deveni un sofer bun , imi cer scuze daca am sarit calul si as ruga pe cineva sa deschida un topic unde intradevar sa punem nume sau numere de camioane cu cei care interactionam in trafic buni sau rai.

 Ce am zis eu este strict parerea mea personala..Ce ai inteles tu este exact problema ta..Pe intelesul tau acum...daca vad ca nu am ce povesti cu cineva sau ma agaseaza ori enerveaza sau deranjeaza ma bag in coliba si il ignor..sper ca m am facut inteles.De aia nu zic de natii..zic de oameni..nu i vina nimanui ca este de o anumita natie...natura isi face treaba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt de acord cu Vasile Moldovan pana la un punct, adica ma raliez parerii dumnealui de a nu considera unii colegi care "fura curent" ca fiind emblematici pentru o anumita natiune. Intr-adevar, fiecare padure are uscaturi, dar parca padurea cu capitala la Varsovia e cea mai...cea. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar si printre colegii romani sunt o multime pe care e mai bine sa ii eviti. Spre exemplu, am facut o pauza saptamanala la Truck Stop Botlek(NL) si am avut neplacuta surpriza de a fi deranjat(si nu doar eu) de un grup de colegi din Bihor si Iasi care si-au dat mana intru slavirea lui Bachus si dupa multe combinatii de licori nu stiau care e mai barbat(cica), totul culminand cu muzica data la maxim la ore mici din noapte si apoi cu meciuri de box intre ei. RUSINE!!! Cat despre polonezi si lituanieni, nu trebuie sa ii auzi vorbind pentru a realiza carei natii apartin. Daca sunt incaltati cu sosete si slapi, mai mult ca sigur apartin comunitatilor amintite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CRYS ,ai dreptate.Unde se aduna romanii se alege praful.Acum lucrez in Italia dar ma gandesc sa plec undeva unde ai nostri nu au ajuns.Toate firmele sunt distruse de acest tip de servilism smecheresc specific romanesc.Nu e nevoie de foarte mare experienta sa conduci un camion,sunt femei care conduc mai bine decat barbatii.Povestile astea cu :noi suntem soferi si restul nu ma lasa rece.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea si ce poate.Aici este diferenta mare dintre vestici si estici,sunt mult mai relaxati . Mai adaug o specie de evitat,colegii cu un EGO prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma scuzati ca intervin domnilor, dar eu cred ca nu aveti de munca daca totusi aveti timp de barfa, asta odata si a doua chestiune, daca se plateste la zi diurna indifferent cati km faci sau ca stai 60 de ore la pauza, de ce ne mai certam!!?? 

 

de exemplu daca stau 4 zile pe pauza ca nu are sa-mi dea cursa, asta este, este ok stau, ma plimb cu bicicleta si stau pe filme, dar sunt platit ca stau, cu cine naiba sa ma cert si de ce sa ma cert ca sunt singur!!??

 

imi cer scuze daca nu am cazut pe subiectul de aici, dar din punctul meu de vedere "fiecare doarme asa cum isi asterne"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Florin sunt deacord cu tine , mai adaug un lucru in doi ani de comunitate am intalnit maxim de doua ori un grup de polaci care sa zicem ca au sarit calu si odata niste romani dar la fel amandoua cazuri in Rasthof-uri povesti cu batai si muzica data la maxim insa am auzit multe , dar poate am fost eu mai norocos dar in ceea ce priveste muzica si eu dau mai tare cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu sashatulcea, ceea ce am scris e perfect adevarat, nu cer nimanui sa ma creada. Cat despre datul muzicii mai tare, fiecare cu parerea lui. Dar cred ca fiecare om care doreste sa asculte un anumit gen de muzica cu volumul dat mai tare ar trebui sa faca acest lucru punandu-si casti, pentru ca celorlalti poate nu le place genul. E o problema de respect fata de ceilalti colegi si nu in ultimul rand de buna crestere. Dar asa le place unora, daca agreeaza un anumit gen de muzica, atunci dupa parerea lor toata lumea trebuie sa asculte acelasi gen, ba daca le soliciti politicos sa reduca decibelii, devin artagosi si de aici pot izbucni multe conflicte.

Am avut chiar eu un conflict pe aceasta tema cu un grup de polaci. Le-am solicitat sa dea muzica mai incet si au zis ca doar e weekend. Le-am zis ca si pentru mine e weekend si vreau sa ma odihnesc. Dupa mai multe discutii, s-au potolit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am zis DoctorMaxx ca nu te cred eu zic ce am vazut eu , dar nici nu cred ca ai curajul sa spui ca in fiecare inceput de sfarsit de saptamana ai noroc de colegi care fac ceea ce nu-ti place tie prin parcare si apropo nu cred ca il pot asculta pe Nelu Ploiesteanu la casti(melodia da mama cu biciu-n mine ca n-am ascultat de tine)il pot asculta pe Andre Rieu la casti dar si atunci la manevra de dat cu spatele.Si apropo va doresc tuturor celor care intradevar umblati pe comunitate numai ganduri bune si liniste sufleteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nici nu afirm ca in fiecare weekend am parte de aceleasi experiente "placute", dar se intampla din cand in cand.

Si eu doresc tuturor colegilor tot ce poate fi mai bun si mult succes in tot ceea ce fac si pe oriunde s-ar afla( mai am o saptamana si o iau si eu de la capat DK-UK-IE-

UK-DK si tot asa)!

 

 

 

P.S. Ai dreptate Mario Bandit, dar trebuie sa ne mai si odihnim. Si apoi mai e BAG-ul, VOSA, GARDA, POLITI si altii care ne urecheaza daca nu suntem cuminti si nu facem frumos cum ne cere 561.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cea mai rea natie de sofer este dupa parerea mea ''alcoolul''.Face mai nene asta niste soferii de nu mai ai loc de ei,Vestiare devastate,bani putini (ca daca omul are ce bea nu mai are treaba cu familia si restul lumii),scandal prin parcari (ca toti sunt Tyson cand machesc) si tot asa.In rest ,oamenii suntem toti si supusi greselii 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Cea mai rea nație de șoferi..românii!!! Atât din cauza ratei mortalității care la noi e foarte mare cât si de la alcool!!!Toate popoarele beau și toți fac urât la beutură dar parcă la noi...unii chiar vor să ajungă la ziar!Și mai e ceva...de curând am luat C-ul și CE-ul,am atestat de marfă, agabaritic,ADR cisterne și ADR colete...toate astea cu o pregătire minimă, sincer să fiu nu vreau să fiu un pericol pentru toată lumea...am să urc la volan numai cu alt sofer lângă mine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.