Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme MAN TGX


Iulian1978

Postări Recomandate

  • Members

Salut tuturor

Am un MAN TGX din 2009 cu 1000000 km si am o problema de care nu ii pot da de cap. Scoate fum negru in sarcina. Cand spun fum negru nu scoate doar putin cum este normal, scoate de nu se mai vede nimic in spate.Am pus testerul si nu da nicio eroare. Am schimbat toate filtrele, am verificat turbo si tot la fel. Are cineva o idee sau sa mai confruntat cineva cu problema asta? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauzele cele mai probabile sunt:

injectoarele

debitul marit al pompei de inalta presiune din cauza unor supape

decalarea axului cu came

supapa EGR

posibile erori electronice pe partea de EDC

Atentie ! Autocom face o analiza destul de buna ,insa pe partea de injectie nu ,,vede" parametrii reali ai injectoarelor la MAN.

Trebuie sa vezi presiunea si debitul pompei , inalta si joasa ; debitul pe retur in relanti ; debitul maxim injectat / perioada de timp

(ai nevoie de o testare si interpretare corecte)

Si eu m-am confruntat cu ceva asemanator la un D20 comom rail ,iar dupa multe analize s-a constatat ca tot injectoarele sunt buba. Tester MAN si manualul de reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • Members

Salutare

Problema am reusit sa o rezolv. Daca cineva se mai intalneste cu ea, este vorba de senzorul de citire a presiunii in turbo. Senzor care nu apare pe nicio diagnoza. Se poate verifica in bordul masinii cu motorul oprit daca arata presiune este dus si asta cauzeaza supra alimentarea motorului. La mine cu motorul oprit arata 3 liniute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 years later...
  • 5 months later...
  • Members
La 15.01.2016 la 23:14, Iulian1978 a spus:

Salutare

Problema am reusit sa o rezolv. Daca cineva se mai intalneste cu ea, este vorba de senzorul de citire a presiunii in turbo. Senzor care nu apare pe nicio diagnoza. Se poate verifica in bordul masinii cu motorul oprit daca arata presiune este dus si asta cauzeaza supra alimentarea motorului. La mine cu motorul oprit arata 3 liniute.

pe bune????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.