Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Acest mesaj este pentru tine, IMBECILULE.


Postări Recomandate

  • Administrators

Forumul Soferii.ro nu poate trece nepasator peste durerea familiilor celor decedati sau raniti in urma incendiului din clubul Colectiv din Bucuresti , nu putem schimba consecintele dar putem schimba viitorul , pe langa sperantele si gandurile de alinare pe care le putem transmite familiilor , e clar ca trebuie schimbat ceva , adica mentalitatea .

Mai jos o sa redau un articol din Liberatea :

http://m.libertatea.ro/detalii/articol/declaratia-socanta-a-unui-medic-care-a-ajutat-victimele-tragediei-de-la-colectiv-imbecilule-iesi-la-protest-implica-te-ne-ia-dracu-pe-toti-556667.html

Cosmin Humulescu, medic la Spitalul Colțea din București, a postat pe Facebook un mesaj de revoltă după ce a avut de înfruntat consecințele dezastruoase ale incendiului de vineri seara. Acesta a ținut să vorbească despre situația din spitale și a criticat dur atitudinea tinerilor care, în ciuda celor întâmplate, au decis să iasă în cluburi și sâmbătă seara.

"Fac parte din gasca *spagarilor*. De regula ma emotionez greu. Noaptea trecuta a fost una fara precedent pentru mine. Am aflat destul de tarziu despre eveniment - pe la ora 1. L-am sunat pe colegul meu care era de garda la Spitalul Clinic Coltea (atentie!- spitalul clinic, NU DE URGENTA). Mi-a spus ca e o imagine de cosmar. M-am imbracat, am luat un bax de apa si in 10 minute eram la spital. Asa a fost pentru majoritatea, oamenii nu au fost chemati ci AU VENIT!! Una din asistentele noastre a venit din Voluntari, fara remuneratie, fara spaga, platindu-si taxiul din salariul ei de 1100 de lei, salariul cu care creste un copil de 15 ani. De ce? Din omenie, din empatie, din ce motiv vreti voi, sa ajute niste oameni carora li s-au topit bancnotele ‘de spaga' in buzunar, impreuna cu buletinele.

7 victime au fost duse la Coltea. Cea mai putin grava era o fata cu arsuri pe 20% din suprafata corpului. Vi se pare putin? pentru ea au insemnat ambele brate si fata!!! Cei mai gravi erau 2 baieti cu arsuri pe 55% din suprafata corpului. Unul dintre ei a trebuit sa fie intubat, s-a pus problema unei come induse, dar, medicul anestezist s-a temut ca nu se va mai trezi asa ca a fost intubat treaz, doar cu analgezie. In terapie intensiva era un miros de fum, provenit doar din aerul expirat de cei arsi.

Absolut toti aveau fata arsa - si caile aeriene. S-au mobilizat toti medicii din sectia de chirurgie. Seful sectiei, prof. Traean Burcos, debrida si curata arsurile cot la cot cu rezidentii dumnealui. A venit personal de pe toate sectiile spitalului. Au fost 40 de cadre medicale pentru 7 victime. Atentie! cadre medicale inseamna medici, asistente, tehnicieni, infirmiere, brancardieri. Numai un imbecil isi inchipuie ca deficitul de personal este numai in randul medicilor. Deci la intrebarea - de cate cadre medicale este nevoie pentru 180 de victime? raspuns- cam de 800-1000. Cam cati sunt disponibili la ora actuala in Bucuresti? Pai cam astia am fost toti! Aoleo....pai si noi ce ne facem in cazul unei calamitati cu 2000 de victime???? Raspuns- Ne ia dracu pe toti!!!!

Bolnavii de la Coltea au fost, chipurile, bolnavi triati, cu leziuni mai putin grave. M-am gandit cu groaza la ce a fost la Floreasca sau la Arsi, etc. Femei si barbati cu fetele arse, fara par pe cap, cu ochii tumefiati si cu lacrimi de sange.

Si ce face romanul? Nimic!!!!! In seara asta carciumile sunt din nou pline in Bucuresti. Asa ca acest mesaj este pentru TINE, IMBECILULE, care te afli intr-o stare de sanatate aparenta si din acest motiv stai relaxat si nu esti preocupat. Pentru TINE, CRETINULE, care la 40 de ani si la primele semne de boala vii la doctor si spui ca vrei ‘sa te faca bine, ca tie ti-a luat 1 milion pe luna la sanatate' - IESI LA PROTEST, IMPLICA-TE, fa ceva cu substanta, lasa dracu episodul din las fierbinti. Daca nu pentru tine fa-o pentru MA-TA, aia pe care o aduci la internare vinerea pentru ca ti se pare tie ca ultima ei basina a mirosit putin diferit, doar pentru ca vrei tu sa te duci la Predeal sa mananci plescoi in weekend. Fa-o pentru fratii tai, pentru copii tai care ies la distractie in niste locuri care in mod legal nu ar obtine autorizatie de functionare nici ca siloz.

Vesnica recunostinta ‘spagarilor' din spitalele bucurestene! Ati dat dovada si de aceasta data de un maxim profesionalism!

EDIT: Scopul acestei postari nu este acela de a atrage recunostinta! Sper ca mesajul se va intelege corect. Ar fi bine sa nu mai bezmeticim precum mustele fara cap", a scris revoltat medicul Humulescu.

Astept sugestiile si raspunsurile dumneavoastra , eventual daca cunoasteti campanii de ajutor sa le faceti cunoscute , orice .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Secretarul de stat Raed Arafat a făcut apel la toţi românii să doneze sânge, fiindcă vor fi necesare transfuzii în cazul tuturor celor operaţi. Sunt apţi să doneze cei care au între 18 şi 65 de ani, peste 50 kg, sunt sănătoşi clinic şi nu au avut în copilărie boli precum hepatita, nu au consumat grăsimi în ultimele 24 de ore şi nici alcool în ultimele 48. Gravidele şi lăuzele nu au voie să doneze sânge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

se formasera cozi la donare inca din dimineata urmatoare,s-au implicat multi oameni datorita gravitatii cazului..au procedat exemplar inclusiv cadrele medicale care nu erau de garda si s-au intors sa dea o mina de ajutor..sigur se va proceda si in continuare asa...pacat numai ca se intimpla dupa..nu inainte..poate se va schimba ceva..protestele au inceput cu marsul din bcuresti..sa vedem urmarile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate tot mai des in ultimi ani se intampla lucruri rele si foarte grave la care tot mai multa lume ramane uimita dar in acelasi timp nepasatoare,indiferenta.Toti sau aproape toti ne uitam cu mirare la ce se intampla dar numai atunci cand o patesti tu sau un membru al familiei tale devine o problema reala,cand defapt e prea tarziu.De ce atata indifetenta?Cred ca "goana dupa bani"e singura problema,cand vom realiza ca in viata sunt lucruri mult mai importante decat banii,cum ar fi prietenia,cinstea,constiinta,omenia,atunci ne va fi mai bine tuturor.Sper cat mai curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3702006

Erau frumosi si destepti, aveau povestile lor de iubire, visele lor, sperantele lor, fricile lor. N-au avut sansa insa sansa sa iasa pe singura usa care i-ar fi scapat din iadul Colectiv.

Alti 146 sunt inca in spitale. Inspre ei trebuie sa se indrepte cele mai curate ganduri ale noastre. Si toate aceste ganduri trebuie sa creasca si sa se transforme intr-o forta gata sa sfarame orice spaima si orice durere din calea lor.

Pentru ca noua ne pasa si am vazut asta din primele clipe ale tragediei. Noua ne pasa de semenii nostri si impreuna putem sa ii ajutam.

logo Crucea Rosie PROTV

Pro Tv si Crucea Rosie declanseaza duminica seara o campanie de strangere de fonduri. Banii vor ajunge la toti cei in nevoie dupa incendiul devastator.

Conturile in care puteti dona:

Donatiile se pot realiza prin transfer bancar la unul dintre conturile deschise la BRD, agentia Piata Romana:

RO36BRDE410SV29647144100 LEI

DESCHIS LA BRD

RO22BRDE410SV18508914100 EUR

DESCHIS LA BRD

RO37BRDE410SV81385954100 USD

DESCHIS LA BRD

PENTRU DONATII DIN AFARA ROMANIEI

COD SWIFT BRDEROBU

Beneficiar: Crucea Rosie Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Respect Mario, aceasta este singura atitudine organizata, de singura organizatie " sofereasca " care exista cu adevarat - Forumul ( Mi-ar fi placut sa existe ceva asemanator si din partea sindicatului " nostru " ). Din pacate au murit multi, tineri, si nevinovati. Si din pacate deja se estompeaza totul, pe baza principiului " ziarele de astazi, gunoiul de maine ". Am avut in cursul zilei ocazia sa vad, sa simt , nesimtirea, nepasarea, egoismul, care guverneaza aceasta tara. Umflatul ala cu permis de " profesionist " are competente numai cand e vorba de gratarele din fata blocurilor ( a nu se intelege ca agreez fenomenul picknick-urilor de subt balcoane ). Oameni amarati exploatati " la negru ", ca sa castige o bucata de paine pentru familie. Din partea primarului sector 4, nici o reactie umana. Din partea celor trei nenorociti, nici o reactie umana. Din partea organizatorilor evenimentului, nici o reactie umana. Toata sleapca asta infecta de " descurcareti " se ascund spatele unor hartoage. Deja, acuzatiile de " omor calificat " s-au schimbat in " ucidere din culpa ". Diferenta -  de la 25 la doar 5 ani ( cu toate circumstantele agravante posibile ). Avea dreptate Petre Tutea: " Am facut puscarie pentru un neam de idioti " - nu vreau sa jignesc pe nimeni personal, cine intelege, foarte bine, cine nu,... Subscriu la cele prezentate de Mario: sa incercam sa facem ce putem, cat de putin. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In decursul zilei , in paralel cu munca , am stat cu ochii tinta pe subiect si ma declar scarbit si indignat de tot ce se intampla , un lant de coruptie si lacomie care loveste in popu.latie , de la avize ,, fictive ,, la supra aglomeratia cu efect pro-consum , lipsa mijloacelor tehnice , pana si prapaditul ala de strat ignifug sa fie inlaturat voit , nu tu extingtoare nu tu iesiri de urgenta nu personal calificat .

Demult am pierdut increderea in autoritati si desi am votat schimbarea , aceasta intarzie sa apara , nu trebuie sa dam vina pe cadrele de interventie , am garantia ca acesti oameni au facut tot ce au putut si cat le-a fost cu putinta , nu trebuie sa dam vina pe popi , care desi au pile catre cel de sus , o freaca-n biserici si limuzine , nu trebuie sa judecam oameni din club dupa gen muzica si aparente ci oameni buni trebuie sa ne fie rusine de noi , fiecare , la modul propriu , nimeni nu face nimic .

Marsul tacerii ramane unu al tacerii , plecam capul nu putem razbii , cine sa te auda intr-o democratie prefacuta si complacuta de omul de rand , ne plac beneficiile coruptiei pe plan individul dar pe plan national ?? Astea sunt efectele , dar pana nu ne lovesc personal nu intelegem drama altora . Si asa cum zicea Stefan cel Mare , Moldova nu-ii a voastra , comparand , Romania nu-ii a voastra / noastra ci a urmasilor urmasilor nostrii , lor trebuie sa o dam ,, curata ,, si infloritoare dar ..... Cu cine ??

Nu imi mai ramane decat respectul pentru inaintasi si jertfa pentru glia stramoseasca , respectul pentry munca si sudorea omului de rand , printre care si parintii /bunicii mei , dar clasa politica si anturajul nu merita decat inzecit dispretul care il ofera si regulamentul acestui forum nu imi permite continuarea frazei .

Demisi trebuiesc neaparat , autoritatile desi nu participanti activi au rol de autori morali la tragedia asta , pe langa autorii de drept , patronii , curios modul de incadrare , omor din culpa ? Asta e TERORISM si pentru un moment parca mi-as dorii sa fie si noi pedeapsa cu moartea , ca asta cu ,, taiatu ,, unui deget nu mai sperie pe nimeni . ( daca intelegeti aluzia ) .

Piedone are acoperire si va cadea capul responsabilului necalificat si pasarea mingii catre ISU , patronii ca nu au fost acolo si vina se va da pe vreun angajat mort pentru neglijenta si se va asterne praful peste tragedie si decat comenorarea a x ani dupa va mai aduce o amintire asupra faptei .

Romania anului 2015 , in care ne mor salvatorii in lac , in tipete , bebelusi arsi in maternitati , ne mor politati in gropi si tineri in cluburi si culmea , ca niste imbecili , dormim linistiti noaptea asta .

Si pro -subiect , datorita indepartarii nu pot dona sange si nu pot oferii sprijin tehnic , dar am convocat un consiliu familiar in care sa donam o suma catre Crucea Rosie .

Ca si in cazul accidentului Smurd din primavara propun sa lansam in vazduh cate un claxon de suflet pierit .

Inca o data , sa le fie tarana usoara si celor la durere un gand bun de alinare si sprijin .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.