Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Nelămuriri program


Postări Recomandate

  • Administrators

Când fac pauza de 45 de ore si când de 24 de ore?

 

 

Despre mine

B, C, E +atestat marfa\card taho

 

asta scrie la profilul tau, cum le-ai luat ?

(sa stii ca daca vrei sa ma injuri trebuie sa stai la rand, ai cateva mii de "soferi" inaintea ta )

iti recomand  pentru lectura cel  putin reg 561 si 165

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

din intrebarea pusa de tine intelegem ca ai facut doar scoala de soferi profesionisti...unde normal nu va invata nimic...totusi tu daca doresti sa te apuci de aceasta meserie ar trebui sa inveti manualul de baza...561..colegul meu tia aratat mai sus legile de baza..daca ti se va raspunde ca dupa 5 sau 6 zile sigur nu vei intelege nimic..repaosurile saptaminale se leaga de multe altele..de aceea te rog sa inveti legislatia..o gasesti pe forum la codul rutier..am pus si un link pentru tine..invata..nu rasfoi sau lectura....apoi putem discuta pe tema asta...dar sa stii macar teoria...

 

http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/10786-explicatii-la-regulamentul-5612006/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Buna dimineata Randurile ce urmeaza nu se vor un atac la persoana sau un inceput de polemica  cu atat mai putin nu pretind sa dau lectii nimanui  dar ....!

 La inceputul unei fraze sau propozitii se foloseste litera mare ,la fel si dupa punct.

 "tia" = ti -a (pronume. cratima. a de la verbul a arata ), "repaos"= repaus asa il defineste DEX  si 561 la care faci trimitere.

  Toate cele bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

multumesc pentru atentionare...sper ca si la regulile profesiei sa fii la fel de atent.succes.

din pacate la limba romina eu faceam fizica.si eram atent la profesoara de engleza.. O:-) 

..no..ce sa ii faci...de aia in loc de punct pun mai multe puncte..sa fie ceva forta gravitationala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chiar si lucrez si câștig mai bine ca multi de aici,dar alta era întrebarea,sunt plictisit de criticile voastre.De aceea sunt si aici sa învăț ce am mai uitat sau nu stiu.deci cineva care sa explice pe înțelesul meu cu un exemplu ,va rog.Mulțumesc anticipat!

Editat de alexPH
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ha ha ha ha , plictisit ??

Deci pana acum ai potrivit materia cu practica si ai facut cum te-a taiat capul , dar nu asta e problema , intetesant e ce te determina sa inveti CORECT??

Intai pune mana pe carte , dupa care o sa-ti lamurim treburile , si apropo , degeaba iti zic eu de repaus saptamanal pentru ca nu stii ce inseamna , pauza are alt termen si scop .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pauza de 45 este repausul saptamanal. El poate fi redus la minim 24 dar diferenta de 21 trebuie recuperata pana la sfirsitul celei dea 3a saptamani..au dreptate colegii...citeste sau pune pe cineva sa iti explice babeste

Trimis de pe al meu SM-G357FZ folosind Tapatalk

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca criticile si sfaturile noastre au inceput in momentul in care a fost pusa intrebarea....nu poti intreba asa ceva atunci cind ai facut un curs pentru atestate..sau doua..acolo ai avut de invatat si ulterior de dat un examen...neintelegind ceva intrebai..nu e ca la o scoala de soferi profesionisti unde nu te invata aproape nimic...doar sa conduci putin si legislatie rutiera...nu regulamentele de baza...

Atunci..facind acel curs..si neintelegind nimic...iti pui intrebari..nu..?  sa continuam..profeseaza...sau nu..??iarasi o intrebare grea pe care nu a explicato..zice ca cistiga chiar bine..nu spune unde..ca sofer sau ca ''altceva'',,,

Daca lucreaza ca sofer si pune aceasta intrebare iar e o problema mare..pentru ca el nu intelege si nu are cum lucra in cadrul regulamentului 561...

Asa ca sfaturile mele si a colegilor mei..''pune si invata regulamentul 561 si regulamentul 165/2014 '' sunt foarte bune...pentru a profesa trebuie sa stii legile...nu ai cum altfel...Am si spus-o mai sus...invata...apoi daca nu intelegi ceva intreaba....

 

ps

In schimb tu Alex ai ales sa ne ironizezi...cistigi mai bine..esti plictisit de critici...dar de invatat ''ioc''

Arata-ne ca noi gresim si tu de fapt stii legile...ca nu intelegi cum sa le pui in aplicare si de asta ai nevoie de sfaturi..e o cale mai usoara si mai buna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da,recunosc ,am fost arogant ,sunt satul de oamenii care rad pentru ca ei stiu,dar daca este vreun binevoitor sa îmi explice băbește e ok daca nu sa își vadă de problemele sale,ca regulamentul l-am citit normal,dar înțelesul era altul,nu m-am exprimat eu bine ,----daca vin de acasă după 2 săptămâni de exemplu,pot face la alegere 24 sau 45?,nu?----- la firma fac 24 sau 45),stiu ca in a3-a saptamana cel târziu sa recuperez prima săptămână, daca fac de exemplu 44 de ore se considera pauza redusa iar. Corectati-ma sau dati-mi sfaturi pe subiect,va rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da colegule daca vi de exemplu dupa 2 saptamani de stat acasa in care nu ai condus niciun autovehicul din domeniul de aplicare al reg 561/2006, din momentul in care ai inceput saptamana de lucru si anume ai dat  incepere program ai la dispozitie 6 perioade de 24 de ore sa efectuezi o perioada de repaus saptamanal normal sau redus . Daca in saptamana precenta nu ai facut repaus saptamanal redus ca zici ca ai stat doua saptamani degeaba atunci poti face saptamana asta un repaus saptamanal redus dupa in urmatoarea saptamana obligatoriu repaus saptamanal normal urmand ca pana la sfarsitul celi de-a treaia saptamani sa recuperezi si difernta de la primul repaus saptamanal redus. Recuperarea se poate face numai in bloc nu fractionat si poate fi alipita unei periaode de repaus zilnic sau unei alte perioade de repaus saptamanal normal . 

PS. Un repaus de 44 de ore se considera repaus saptamanal redus  fiind necesar sa recuperezi acea ora la urmatorul repaus ales de tine . drumuri bune

Editat de Gongy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

O greseala pe care o fac multi si tot la fel de multi o promoveaza inconstiemt , sunt 3 saptamani calendaristice , de dupa saptamana in discutie in care sa facut reducerea , adica daca faci joi -vineri o reducere ai la dispozitie pe o parte vineri -duminica si pe cealanta parte , incepand cu luni ora 00 .00 alte 3 saptamani calendaristice , luni 00.00 pana duminica ora 24 , 21 zile mai tarziu . Cum transmiteti 3 saptamani fara citatul legal in care se observa ,, urmatoare saptamanii in discutie ,, cei care asculta iau ,, 3 saptamani ,, din momentul inceperii munci adica vineri -joi , 21 zile mai tarziu si exemplele se vad cu ochiul liber .

Ps : incepere program fery ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Iara am calcat pe bec  O:-)

B) O nouă săptămână (a nu se confunda cu săptămâna fixă) începe pentru conducătorul
auto la încheierea unei perioade de repaus săptămânal corespunzătoare care trebuie
să fie suficient de lungă pentru a permite respectarea limitelor privind duratele de
conducere săptămânale (fixe) și pe parcursul a două săptămâni consecutive.
 Trebuia sa ma formulez din momentul in care incepe o noua saptamana de lucru ....
Editat de fery20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.