Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

A nu se confunda cu Donatiro, firma nou infiintata de unul din fratii Donati. Lucru pe cisterne non adr destul de lejer dar dispecerii de la Faenza, in special unu Alex, deficient rau. Camioanele vechi, 10-12 ani, luate de la dezmembrari, niste SCANIA, cisternele si alea aruncate la gunoi de Germani si luate de bune de astia, niste vechituri si alea. Bani trebuie sa ai de acasa, nici becurile nu le deconteaza. Ramai cu camionul defect, iti trimite soccorso stradale iar la sfarsit de luna iti opreste din bani. Am de platit 1500 de euro, mi-au facut in 10 rate ca am ramas cu camionul in Austria si a venit unu si m-a remorcat. Fugiti ca necuratu de tamaie cand auziti de ei, sa nu mai pateasca si altii la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Donati spedition lucrez din octombrie iar incidentul din Austria a avut loc la inceputul lui noiembrie. Oprirea banilor i-am descoperit abia acum, la sfirsitul lui decembrie cand ne baga salariul pe noiembrie. Multi m-au indemnat sa-mi caut dreptatea prin sindicat dar formele de angajare sunt printr-o agentie din Oradea, asa ca nu ma ajuta cu nimic

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Soferul profesionist  care a lucrat pentru Donati Spedition Faenza angajat pentru a efectua transporturi regulare de 420 km pe zi, pentru un total de 9 ore pe zi pentru 1700 Euro net/luna, a gresit adresa si firma pentru a putea elibera camionul pe o rampa de 15% a chemat ajutorul stradal cu plata catre sofer. I s-a mai intamplat si altcuiva sa gresasca adresa si a trebuit sa cheme ajutorul stradal? 

Donati Spedition are toate camionele Scania noi si 4 de 10 ani cu 800000 km, pentru aceasta munca zilnica,

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma simt dator sa revin cu anumite lamuriri privitoare la aceasta firma Donati si imprejurarile in care s-au intamplat evenimentele

 1.Cursele regulate se faceau zilnic de 470 km ( nu 420 )

 2.In ziua cand am ramas cu camionul in panta de 15% si nu a vrut in nici un chip sa mai mearga efectuam o cursa de 750 de km.

 3.Din cauza unor lucrari de asfaltare, politia austriaca devia toate camioanele pe un drum ocolitor care s-a dovedit prea greu de urcat pentru ,,sicriul,, cu nume SCANIA, care avea o vechime de 10 ani, 950 de mii de km la bord ( asta in cazul in care nu avea un milion 950 de mii ), cu un motor de 320 de cai, dar care pe masca din fata scria cu fala SCANIA R 480, o pacaleala pentru soferii fraieri. Iar in clipa in care nu a vrut sa mai mearga si s-a oprit iar patronul a trimis ajutorul stradal mi-a fost imputata mie toata suma, respectiv 1700-1800 de euro. Care a fost vina mea, ca sofer?

Dar se vede ca de cand firma Strada mea si-a tras patron italian (Donati fiind si patronul celor de la Oradea ) a cazut in patima dezinformarii si cauta in continuare ,,sclavi,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

userului strada mea...pai la 1700 euro lunar ce sofer doreai sa gasesti...vrei unul foarte pregatit si care sa fie cointeresat..ofera salariu acceptabil..care e undeva pe la 2500 euro...apoi..indiferent de situatie..a ramas defect..in pana...camionul ....nu ai cum sa imputezi soferului...sper sa fiti dati  in judecata..sau macar luati in colimator de sindicatele europene..poate va treziti si voi la poarta cu reprezentatii lor..ca cei din olanda...si atunci veti realiza ca salariile oferite trebuie sa nu mai fie jignitoare pentru meseria noastra..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    .. pai , ce   ,,strada mea ,,  italiano vero stie , ,, in strada mea ,, ca in RO poti gasii soferi si buni si rai , si la o adica , gaseste o scuza  in ,, strada mea ,, de sta mita in coada gen .. '' a gresit adresa si firma pentru a putea elibera camionul pe o rampa de 15% a chemat ajutorul stradal cu plata catre sofer. I s-a mai intamplat si altcuiva sa gresasca adresa si a trebuit sa cheme ajutorul stradal? '' 

     Pai mai  ,, strada mea ,, { è traduzione libera  per tutti , che cosa la mia strada  }  nu e sofer sa nu fii gresit o data adresa , in  ,, strada mea ,,  dar sa-i iei omului salariul pentru a-ti acoperii cheltuielie / paguba pentru ... si sa nu spun junghiul de masina care al ai , ca putea sa se intample si cu una noua , dar tu astia bani ai avut , trebuia sa incepi si tu de undeva nu ?   ce ,, strada mea ,, 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

userului strada mea...pai la 1700 euro lunar ce sofer doreai sa gasesti...vrei unul foarte pregatit si care sa fie cointeresat..ofera salariu acceptabil..care e undeva pe la 2500 euro...apoi..indiferent de situatie..a ramas defect..in pana...camionul ....nu ai cum sa imputezi soferului...sper sa fiti dati  in judecata..sau macar luati in colimator de sindicatele europene..poate va treziti si voi la poarta cu reprezentatii lor..ca cei din olanda...si atunci veti realiza ca salariile oferite trebuie sa nu mai fie jignitoare pentru meseria noastra..

Cico nu te supara pe mine dar nu cred ca un sofer care lucreaza pe 1700 de euro e mai putin pregatit decat unul care castiga 2500 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu am de ce sa ma supar si sunt de acord cu ce spui tu...dar ..raspunsul era pentru cel de la firma...oferind un salariu mai bun automat atrage si soferi pregatiti..automat poate cere mai mult de la ei...dar oferind o suma ridicola nu poate sa aive asteptari mari..chiar daca soferul este pregatit..nu e interesat..cam asa vad eu lucrurile..si atunci il cointeresezi..oferi si ai asteptari...nu doream sa spun ca soferul respectiv era mai slab profesionist deoarece a acceptat 1700 euro..insa pe viitor e bine sa caute sa lucreze la un salariu de peste 2000 euro.. O:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.