Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Fisa concediu


alint

Postări Recomandate

  • Members

Salutari tuturor

Am si eu o intrebare daca stie cineva sa ma ajute

 

Pentru tahograf digital mai este nevoie de foaie de concediu

Adica masina este oprita de vreo 2 saptamani timp in care cardul este in tahograf

Mai trebuie sa fac fisa de concdeiu pentru cele doua saptamani sau se ia in calcul inregistrarea facuta de aparat

 

multumesc

 

drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

colegul vrea sa iti atraga atentia si sa te invete totodata ca denumirea corecta este ''certificat de desfasurare a activitatii''...asa scrie..destul de clar...neprofesional apare si termenul popular..folosit de unii de foaie de concediu..asa ca ...invata corect denumirea si apoi folosesteo...

 

 

 

linkuri ajutatoare...

http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/9710-regulamentul-nr-1652014-abrogare-3821-85/

 

http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/9714-certificatul-de-desfasurare-a-activitatii/

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu multumesc , ce zic soferii nu ma intereseaza , ce zic si ce gandesc soferii PROFESIONISTI promovam aici , acest documemt se numeste certificat de desfasurare a activitati , ca asta atesta o activitate pe care domnul sofer profesionist nu poate justifica prin tahograf , si nu atesta concediul , vacanta sau ce visati cu atestatul in buzunar , ci certifica o perioada in care declari concediul medical , o perioada de inactivirate , o perioada de disponibilitate , o perioada de concediu sau repaus , de munca cu un vehicul exceptat .

Tema pentru acasa :

Nota 5 de orientare asupra 561/2006 - 165/2014

Articolul 34 din 165/2014 ( articolul 15 din 3821/85)

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ciudata chestie ca in alte posturi nu aveti problema asta cu denumirea oficiala sau neoficiala.

Daca aveti ceva personal cu postrurile mele va rog sa imi comunicati ca sa stiu.

Va multumesc pentru tema pentru acasa o sa o studiez

Si va multumesc mult pentru ajutorul pe care NU l-ati acordat.

Credam ca acest forum este pentru a ajuta soferi nu pentru critici, Stiu ce spune legea dar in practica domni agenti nu prea fac exact ca in lege si din motivu asta am intrebat pentru ca poate cineva cu mai multa experienta ma putea ajuta

 

Va multumesc pentru timpul accordat

 

Sa aveti o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

incorect..ai fost ajutat...ti s-a aratat denumirea corecta a ceea ce ceri tu...legea care te ajuta...ca tu nu consideri ca ai fost ajutat e o alta problema..noi dorim sa inveti corect pentru ca la rindul tau si tu vei ajuta cindva pe altii..si atunci trebuie sa o faci bine nu dupa ''ureche''

 

ps .. in practica au existat unele cazuri in care unii soferi au fost amendati pentru lipsa certificatului de desfasurare a activitatii..

aici e vorba de lipsa de cunostiinte legislative a soferului si totodata a controlorului..asta deoarece in opinia mea daca cel care te controleaza iti aplica o amenda pe lipsa acestui certificat si tu declari scris pe proces verbal ca exista articolul 34 din 165/2014 care elimina necesitatea prezentarii acestuia....poti anula procesul verbal...necunoscind legea atunci da..poti fi dus in eroare de un controlor nepregatit..si sunt destui...

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca dumneavoastra considerati ca am fost ajutat de domnul Mario Bandit este parerea dumneavoastra

 

Da inteleg ceea ce spuneti dumneavoastra domnule cico35_04 ca dar in afara de demumire corecta nu am aflat nimic concret

Legea este lege in Romania si este interpretabila

intrebarea era :

 

Am sau nu am nevoie de acest formular de activitati daca tahograful a inregistrat pauza doua saptamani pe card

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Offf offf offf si valeleu ...... Domn Alin , hai sa nu.o dam in sentimentalism , si lasa bataia campilor ca ajutor -ne-ajutor , ai primit direct la sursa si tehnic cu unica intentie sa inveti bine si sigur , in momentul ca incare vei discuta cu x cu y pe tema asta sa stii si sa iti poti argumenta afirmatii , sa faci diferenta intre povesti de parcare si lege .

Daca dumneata consideri ca nu ai ce invata de aici si esti toba de carte si iti e greata sa citesti , nu-ii nimic , critica constructiva e buna , pacat ca nu ai inteles despre ce e vorba , asta e ..... Stii tu , muieti-s posmegii !!

Ps : ai 15 minute sa copiezi ce am scris iar in ce priveste activitatea mea nu ma urmaresti deajuns .

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.