Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sfaturi Incepator 3.5 t


Postări Recomandate

  • Members

Salut, lucrez de 3-4 ani ca sofer pe o duba 3.5 t in italia si acum m-am hotarat sa plec in Romania sa infiintez o firma de transport. 

Am intrebat multi soferi si majoritatea spun ca ar merge:  nu stiu ce ar fi  ai bine , o autoutilitara sprinter, daily, sau un crafter ( una din astea 3 ). Ori  sa achizitionez un 7.5 t. Iveco sau mercedes.

 

Se pot lua comenzi de pe bursa?? Se lucreaza cu casele de expediti?? Cat ma costa sa infiintez o firma de transport in tara?? 

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi.  Va multumesc anticipat

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ar putea merge in conditiile in care iti asigura cineva munca. Altfel e greu, daca intentionezi sa incepi cu bursa, mai bine nu. Acolo daca nu iei tepe, mergi pe bani de nimic, deci falimentul ar fi garantat.

Daca tot esti in Italia, incearca sa'ti iei masina acolo si sa lucrezi printr'o cooperativa ca padroncino. Cu firma si masina de Italia ai sanse mult mai mari sa gasesti de munca. Eu am pierdut mult, avand firma si masina de RO...

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Buna draga Alin! 

Vreau sa-ti spun cum am inceput eu!

Intr-o zi m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva. Am ales sa fac transport! Fosta studenta la Ingineria Transporturilor( nu m-a ajutat cu absolut nimic).

Am fost la registrul comertului si am deschis un SRL.

Am contactat o firma de expeditii(comisionul lor este de 50 euro la cursa). Bursa iti ofera transporturi de nimic. 

Casa de expeditii e interesata sa iti dea curse. 

Am sofer pe fratele meu (220 euro la cursa tur-retur) 

Sper din suflet sa te informezi si sa pui suflet inccea ce faci! 

Daca ai ceva nelamuriri si stiu sa iti raspund o fac cu cea mai mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, am o cunostinta care face transport pe 3.5 tone, a detinut un crafter si stiu ca se plangea ca e intretinerea foarte scumpa la masina pe el la lasat si cardanul la masina si a costat undeva la 80 milioane lei vechi, acum detine un iveco si e multumit de el in afara de ulei si filtre nu prea ia facut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members
La 23.03.2016 la 22:29, Carlene a spus:

Buna draga Alin! 

Vreau sa-ti spun cum am inceput eu!

Intr-o zi m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva. Am ales sa fac transport! Fosta studenta la Ingineria Transporturilor( nu m-a ajutat cu absolut nimic).

Am fost la registrul comertului si am deschis un SRL.

Am contactat o firma de expeditii(comisionul lor este de 50 euro la cursa). Bursa iti ofera transporturi de nimic. 

Casa de expeditii e interesata sa iti dea curse. 

Am sofer pe fratele meu (220 euro la cursa tur-retur) 

Sper din suflet sa te informezi si sa pui suflet inccea ce faci! 

Daca ai ceva nelamuriri si stiu sa iti raspund o fac cu cea mai mare placere.

Buna Carlene ne poti spune mai multe detalii despre casa de expeditii cu care lucrezi

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare tuturor...acest topic ma intereseaza si pe mine deoarece vreau sa renunt la tir (pe care sunt angajat) si sa incep sa lucrez pentru mine pe o dubita de 3.5t .am citit si alte forumuri dar nimeni nu a dat un raspuns clar daca e convenabil sau nu. Poate ne raspunde cineva care lucreaza si care stie cat de cat daca e rentabil sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.