Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salut,

Doresc sa aflu de la colegi stabiliti in UK, cat se pateste real pentru categoriile C-CE,am primit cateva oferte care par "atractive" !

Cum se realizeaza plata, care sunt preturile la o chirie in afara orasului pentru o persoana,care e cheltuiala pentru a trai "decent" ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Plata se face la ora..prin agentii incepe de la 1o£ si urca spre 15£..daca lucrezi direct la firma e mai mica dar tragind linie ajungi cam tot pe acolo ca iti platesc ei asigurari,concedii..etc..E diferita intre zi/noapte si zilele saptaminii si simbata,duminica..difera si de la agentie la agentie..difera si in functie de munca..de exemplu distributie de la magazin la magazin sau posta e platita mai bine..sunt si cazuri cu plati mai mari..putine dar sunt..

Acum chiria...depinde de zona..pe londra foarte scumpa si inteleg ca stau si mai multi in camera..asa ca evita...in rest..in general o camera te costa pe la 300£ aproximativ..se plateste in avans si totodata se da si o garantie inainte..cam pentru o luna..la banii astia ai inclus totul..cu internet urca pretul..pe la 370-400.Depinde foarte mult de zona unde vei fi..fa o cautare daca stii zona si afli singur pretul zonei..de exemplu de aici...

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiG6NbtrYTLAhXGiCwKHckeB4sQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.spareroom.co.uk%2F&usg=AFQjCNHTU4ndzYLFDP8rohtrpHBxJzkGAA&bvm=bv.114733917,d.bGg

sau de aici.....

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiG6NbtrYTLAhXGiCwKHckeB4sQFgg0MAE&url=http%3A%2F%2Fwww.easyroommate.com%2F&usg=AFQjCNHxa_17lDw5ml8aRsjXhapkdYEpJg&bvm=bv.114733917,d.bGg

Cheltuiala tine de fiecare in parte...de fumat..de bautura..fara astea cred ca 50£saptaminal iti ajung..adauga mijlocul de transport la munca si inapoi...poti cu bicicleta..sau cu masina..[in acest caz vine o cheltuiala prima data mare]Adica cumperi o masina uk..iei asigurare..platita in avans toata sau 2 rate..apoi taxele de platit..toate astea vin 1500-2000£..ca sa iti faci o idee..asa ca pentru inceput cred ca merge cu bicicleta..la minaa2a 35-50 £..Trage linie si vezi ce iese..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe langa tot ce vi se spune despre UK, despre salarii, munca si restul, o sa completez cu ceva ce nimeni nu pare sa va zica: riscul esecului, datorat limbii engleze.

Limba engleza este ca un filtru aici in UK. Ce vreau sa spun cu asta? Vreau sa spun ca oricine poate veni, oricine poate gasi de munca la inceput, dar dupa aia...intervine filtrul. Adica, daca nu te descurci cu limba pe la clienti, daca nu stii sa explici probleme, detalii, etc, vei vedea cum in scurt timp ramai pe drumuri, fara munca. Deoarece agentia nu te mai cheama la munca. Pentru ca astazi te ejecteaza prima firma, maine te ejecteaza a doua firma...pana la un moment dat cand nu-ti mai da nimeni de munca deoarece nu te descurci (limba, accidente, intarzieri mari si dese, diverse, etc.).

Acela este momentul cand constati ca ai pierdut banii investiti in : chirie, masina, asigurare, acte, LTD, etc.

Cine isi permite sa riste, foarte bine. Dar cine nu se simte bazat pe limba engleza si pe buzunar, sa stea cuminte.  Aici e cam ca la lotto, risti si fie castigi, fie pierzi.

Ti-am scris asta aici deoarece am vazut multi care au pierdut. Din ce in ce mai multi...si asta la firma unde lucrez eu. Mai zilnic vedea agency drivers noi, care dupa 2-3 zile dispareau. Motivele? Simplu: no english, accidents, delays, sau destinatia lui era spre Nord...iar el pleca pe autostrada in directia Sud...

Iti spun din experienta ca firmele si clientii de prin UK au devenit din ce in ce mai pretentiosi. Si asta din varii motive, nu are rost sa detaliem. Cea mai mare pretentie a lor este una singura: soferul sa le vorbeasca limba. E si normal, nu? Doar e tara lor, nu ei sunt obligati sa vorbeasca 30 de limbi straine, ci noi venim sa muncim la ei...deci noi trebuie sa le vorbim limba.

Cam atat am avut de zis.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va multumesc pentru informatii si sfaturi !

In materie de limba engleza ma descurc,am fost de cateva ori acolo ca turist,  si cu firma ultima data am facut 2 drumuri cu un CE, in luna noiembrie anul trecut, m-am descurcat si cu condusul ,si cu acte ,etc

Mi-au spus ca e vorba de distributie pentru un C momentan ,si dupa 2-3 luni CE,si ca se ocupa ei de tot in pricipiu ,acum ramane de vazut ,saptamana care vine este interviul in limba engleza.

Atunci odata trecut ,ramane de venit acolo sa asist la un curs de 1-2 zile de legizlatie ,acomodare si un examen.

Daca trec examenul imi fac contract ,si din ce am inteles contractul este cu firma de transport ,nu cu agentie, ca se conduce noaptea, ca se fac ore extra.

La interviu voi afla mai multe ,si voi face o analiza daca se merita ,in functie de slariul net pe care il ofera.

Imi ofereau 2200£ pentru CE,plus ore extra, voi cere acelasi salariu,  pentru C, pentru ca este multa munca in distributie la magazine, am lucrat si stiu ce vorbesc !

Urcam tone de marfa pe scari ,pana la etajul 4 de multe ori, pentru ca uni nu aveau lift de serviciu,sau deposite subterane ,scari melc,etc

O sa postez aici rezultatul interviului si conditiile oferite.

Inca o data va multumesc colegi ,si sa aveti drumuri bune !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu au iesit,,doreau sa taie beneficiile...ajutorul social cum ar veni..exista o mare parte a'' romanilor'' care se muta din germania in italia..din italia in franta..din franta in spania..din spania in anglia..peste tot cer ajutoare...si apoi le ridica lunar...acolo era problema si s-a rezolvat...ajutoarele sociale vor putea fi accesate doar dupa 7 ani de prezenta continua in uk...Cei care nu au accesat aceste fonduri sau nu le acceseaza nu sunt afectati..si sunt destui care muncesc corect fara beneficii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

deocamdata a fost aprobat doar un proiect de lege.in uk...vineri..ulterior pina in vara sa vedem...nu cred ca vor iesi..au prea mult de pierdut..incepind de la hrana si pina la bancile europene..in fine..ne indepartam de cerinta subiectului spre o alta tema ...vom vedea..

ps.la intinirea ue-uk el a iesit in cistig impunindusi citeva puncte de vedere,la ea te referisei si de aceea am dat raspunsul de mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cred ca vor iasa ,dar cine stie ! Din ce am vazut aci la dezbateri pe tema asta la televizor, pare ca englezi stabiliti aici vor sa ramana in EU,si cei  stabiliti in Spania la fel,vom vedea pe 23 iunie !Chiar daca ar fi doar pentru cateva luni ,mi-ar aduce un mare beneficiu la CV, si imi va inbunatati cosiderabil nivelul de engleza !

In legatura cu oferta de munca ,mi-au trimis un link cu legislatia din UK  sa studiez ,referitor la cartoanele tacograf digitale si analogice, pauze,etc

Coincide in 95% cu ce stiam deja.Inca nu stiu unde este firma ,deaceea nu pot inca sa caut o chirie ,descart bicicleta si masina ,pentru ca deja am investit aici intro masina, si cum clima acolo e total diferita de aici ,voi opta pentru un scooter 50cc.

Voi reveni cu amanunte dupa interviu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai legislatia e la fel..se aplica peste tot in spatiul comunitar..de aia este UE...uite un link ajutator..vezi daca e tot cel pe care ti lau dat aia...pe uk sa fii atent ca se sanctioneaza conducerea primejdioasa...

link.....

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjFmIOSj4zLAhVLhSwKHeOyAjAQFggaMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.gov.uk%2Fbrowse%2Fdriving%2Fhighway-code&usg=AFQjCNGD5KdB0V_4sOOaY13OWdputJAFdQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,

Multumesc pentru link, e ceva asemanator ;

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/208091/rules-on-drivers-hours-and-tachographs-goods-vehicles-in-gb-and-europe.pdf.

numai ca asta e direct la capitolul tachograf ,pauze ,restrictii,etc

Stiu ca e ceva asemanator cu Olanda, un coleg a intrat mai fortat intrun sens giratoriu,la incomodat pe unu cu o dubita ,ala cu dubita a anuntat politia undeva prin afara la Birmingham, sa tinut dupa el pana la descarcare, acolo politia ia facut un desen cum sa intre in sensul giratoriu ,bla bla bla, si lau iertat ca nu mai avuse niciun incident,eu am condus mai defensiv ,si sunt " civilizat" in trafic :angel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sfatul meu legat de chirie este sa cauți bine.( trebuie sa mergi fizic sa vezi camera/casa. pe internet vezi ceva, iar când ajungi acolo.....dezastru). Nu neaparat o chirie ieftina o sa fie si in avantajul tau. Preturile difera de la un oraș la altul si de la cartier la cartier( nu luam in considerare Londra ), plus ca apare si traficul care adaugă la orele de program. După ce afli exact orașul, poate reusim sa te ajutam cu ceva sfaturi. Bafta la interviu si poate reușești sa te angajezi la o firma fără prea multi non-UK 🙊.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Mersi colegu, sa vedem daca se leaga ceva.

Momentan mi sa spus sa mai astept.Din cate am inteles vor sa faca un grup de 6-10 soferi si sa plecam toti odata pentru mai multe firme si categorii.

Vad ca se intarzie prea mult ,nu stiu , o sa ma orientez iar spre Spania pe un frigorific,pentru ca la prelata mi sa oferit putin pentru incepator ,am primit oferte de la Madrid si Irun 1000-1200€ ,nu ma interesat .

Voi raspunde aici  daca se rezolva ceva cu oferta din UK,sau daca mai este valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Ca sa las aici treaba lamurita , am renuntat la UK .Firma de reclutare era un dubioasa , era ceva cam la mana 3a ! Tipul era un "freelancer" care ne punea in contact cu firme de recrutare de acolo ,firmele la randul lor dadeau CV-ul la altele ,etc

Mai pe scurt , am primit o singura oferta de  1400 £ ,fara cazare sau alte beneficii.Am cerut 2000 si drumul platit ,si au spus ca nu se poate , cica "nu indeplinesc profilul " ,

:)))),dar daca acceptam 1400 era ok.

Mi-am gasit de munca in Austria , sa vad daca pot sa ajung acolo cat mai repede sa incep munca  !

Va multumesc de sfaturi , sa aveti drumuri bune !

Wolf out..

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.