Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cineva care ma poate invata ca un adevarat profesionist?


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua tuturor,

ieri 16.03.2016 am picat la proba practica pentru cat. "C". Sunt dezamagit in primul rand de mine ca nu am stiut sa fiu "pretentios pe banii mei" (ca sa il citez pe "OLDTRUCKER" caruia ii dau dreptate) si sa cer instructorului sa ma invete meserie nu sa ma plimbe cu autocamionul. Mi-au mai si taiat din orele de pregatire practica in loc de 30 de ore am facut doar 14 ore de conducere si am dat examenul! Da, doar 14 ore, nu 14 sedinte! Stiu, am fost eu naiv, insa am sa merg sa imi cer restul de ore pentru a putea da din nou examenul.

Mi-as dori sa gasesc un adevarat profesionist in Cluj Napoca care chiar are fler si experienta si care sa fie interesat sa primeasca satisfactia ca a reusit sa transmita mai departe aceasta meserie primordial la satisfactia baneasca!

Chiar am nevoie de o persoana care sa fie dedicata acestei meserii si fara alte interese false si a propriilor beneficii ca e plina Romania de ei. Stiu, va fi foarte greu sa gasesc pe cineva, insa mi-am spus ca trebuie sa incerc sa vad daca totusi voi gasi o astfel de persoana.

O zi buna tuturor,

Victor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, stiu ca urmeaza E si ca mai e si remorca, deja am facut 2 ore de conducere cu remorca chiar cu 4 zile inainte de examen la C. Stiu ca daca as conduce zilnic pt vreo 2 saptamani sau macar tot a doua zi as lua examenul fara probleme...... Asa 1 sedinta la distanta de 1 saptamana ma tine tot pe loc si nu reusesc sa controlez camionul cum ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E vorba de practica in poligon nu pe drumurile publice. Sunt constient de implicatii. 

Cunosc regulamentul rutier si regulile de circulatie. 

Intr-adevar e cam greu sa rezolv ceva in felul asta. Poate mai bine era sa spun ca vreau un instructor autorizat dedicat, nu interesat de profit.

Editat de newtrucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 4 ore, newtrucker a spus:

Buna ziua tuturor,

ieri 16.03.2016 am picat la proba practica pentru cat. "C". Sunt dezamagit in primul rand de mine ca nu am stiut sa fiu "pretentios pe banii mei"

Unde exact ai gresit, primesti o foaie A4 unde iti sunt bifate greselile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
3 hours ago, riderinblack said:

Profit neprofit dar motorina, uzura masinii si, eventual, timpul omului tot trebuie (ras)platite..... Iar daca dupa un numar de 10-15 ore de conducere nu poti controla camionul poate ca nu ai talent pentru meseria asta.....

Nu cer de la nimeni de pomana.

Nu mi-a fost inteleasa idea. Asa cum scoala nu si-a dat interesul sa ma invete (cu toate ca am platit a fost interesata doar de profit) asa ma tem ca vor fi unii care vor doar bani.

E usor sa judecam fara sa stim despre celalalt. Eu pot controla camionul (ai inteles gresit ca nu pot) doar ca nu am experienta si nu am destul exercitiu.

Cine crede ca 10 - 15 ore pentru a forma un sofer profesionist sunt deajuns sa-mi spuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Experienta vine in timp, scoala de soferi te formeaza doar cat sa convingi examinatorul ca nu vei fi un pericol pe drumurile publice. In cazul tau eu as zice sa iei cateva ore (3, 5, 9 20 cate consideri tu ca ai nevoie) dar acestea sa fie cat mai apropiate de data in care vei da examenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
12 minutes ago, riderinblack said:

Experienta vine in timp, scoala de soferi te formeaza doar cat sa convingi examinatorul ca nu vei fi un pericol pe drumurile publice. In cazul tau eu as zice sa iei cateva ore (3, 5, 9 20 cate consideri tu ca ai nevoie) dar acestea sa fie cat mai apropiate de data in care vei da examenul.

Ok, merci. Asa am sa fac. 

Multumesc pentru sfaturi.

O zi buna tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
3 hours ago, AlexStoica said:

Si pana la urma din ce cauza ai picat?

A considerat examinatorul ca am trecut periculos de aproape de un autovehicul parcat partial pe trotuar si cu rotile de pe partea stanga putin in drum langa bordura.

Eu nu cred ca am trecut chiar asa de aproape insa eu sunt incepator iar el cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cauta sa inveti gabaritul masinii in acest caz, tu trebuie sa sti pe unde iti calca rotile. Iar un instructor bun te poate lamuri mai bine decat mine cum sa iti dai si tu seama de asta. Si mare atentie la examen, lasa spatiu, asigurate, nu forta intrarile in intersectii/depasiri nu calca marcajele fara asigurare/semnalizare in prealabil, nu brusca deloc camionul etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuia sa faci manevra de depasire cu schimbare de banda, asa mi-am turnat-o si eu prima data cu C-ul de m-a picat. El il considera obstacol pe calea ta de rulare si asteapta manevra corecta de depasire sau ocolire, aici ti-a dat direct 21 de puncte plus mai vreo magarie si te-a faultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.