Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

pauza de weekend


Nsilviu

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziuă situatiea sta in felul urmator. Vin la munca din concediu de mai mult de 28 de zile incep prima saptamana de lucru in 17 joi. Conduc 5 programe de lucru pana luni 21. Fac o pauza de 24h si miercuri la 00:30 ora romaniei incep un nou program. Apoi fac o pauza de 45h si 16min care se termina in 25 vineri. Pot incepe o noua saptamana de lucru cu 6 programe si pot sa fac pauza de wekeend de 24h? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pauza aceea este denumita repaus saptaminal... deslusind ce ai spus tu vine..prima saptamina...joi 17 03 2016 --luni 21 03 2016....marti 22 03 2016 efectuezi un repaus redus de minim 24 ore....miercuri 23 03 .2016 incepi munca efectuind doar o ''zi'' apoi reintri intr-un repaus saptaminal de minim 45 ore,normal...

Raspunsul este da..poti...fii atent la timpii de conducere saptaminali sa nu ii depasesti.[adica luni 0,00 duminica 23,59].in rest poti efectua 6 ''programe'' si apoi lua un repaus saptaminal redus..orele lipsa trebuie luate in cel mult 3 saptamini..alipite unui repaus zilnic sau saptaminal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

buna ziua colegi si administratori,sunt putin nelamurit in relatia mea de munca cu angajatorul meu,adica mia impus sa fac pauzele saptamanale una normala ,una redusa,iar una normala si tot asa...ca doar pentru asta ami da o gramada de bani(2000 euro) Am zis ,ok,nu ma dau inapoi de la munca,dar nu este ilegal?...nicio problema,zice el,se accepta,toata lumea face asa,iar daca primesti vreo amenda ti-o platesc eu.Fac Germania,Franta,Austria,Italia si umeori Elvetia. Pana acum nu am fost controlat,dar stau tot timpul cu frica in san.Ce sfaturi imi puteti da in aceasta problema? multumesc,si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Normal si Legal, trebuiesa recuperezi orele lipsa din repausul saptamanal redus, sa le lipesti la un repaus zilnic sau un repaus saptamanal normal.

 

DAR, in aceste tari aceasta incalcare se trece cu vederea, poate pe RO sau Hu sa ai probleme. Inca o data spun, se trece cu vederea nu ca nu e posibil sa fii amendat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua .

Sa cititi si sa vi le insusiti , amandoi Art 8 alin 1 si alin 6 Regulamentul 561 din15.03.2006.

Cand o sa fii controlat si  "premiat " te vei convinge singur ce o sa-ti achite patronul !

Cand o sa intelegi ca responsabilitatea e a voastra  nu a patronului ,dispecerului ,s.a.m.d.?

Unde scrie se trece cu vederea ?Legende de parcare....

Toate cele bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 4 ore, CristianBodil a spus:

 

 

DAR, in aceste tari aceasta incalcare se trece cu vederea, poate pe RO sau Hu sa ai probleme. Inca o data spun, se trece cu vederea nu ca nu e posibil sa fii amendat

Daca taceai,  filozof ramaneai , domnule manuitor de volan daca nu sa inteles rostul forumului iti zic de pe acum nu.e pentru dumneata asa ca te rog fa un bine comunitati si iesi singur , esti prea ,, inteligent ,, pentru secolul acesta .. Ca sa nu te dau afara si culmea sa zici ca esti abuzat ....

 Ai 24 ore !! 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Costica 29 ?? Ce faci ?? Pauze ?? Si saptamanale ??

Pentru alti ,, cascati ,, ca cel de mai sus , forumul nu.promoveaza si nici nu sustine incalcarile legi si practica legendelor de parcare promovate atat de patroni ,, de carton ,, cat si de manuitorii de volan , asa ca aici nu veniti cu argumente gen am facut nu am fost amendat , am auzit ca sa facut si nu sa amendat , sau alte tampenii ...pentru ca in fata legi aceste argumente nu au valoare . 

 ILEGAL !!. 

Sfat ? Respecta legea , prin modul acesta te respecti , si esti respectat . In viata nu.totul sunt bani ..... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.