Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

isctr?


Mario Bandit

Postări Recomandate

  • Administrators

Buna ziua , revin cu o problema care sigur intereseaza pe foarte multi dintre dumneavoastra ; Cum justificam cele 28 de zile inainte de angajare in UE ? . Acest subiect va functiona pe langa cel general ,, justificare pauza zilnica/saptamanala+ perioade extra ,, fiind vorba de o exceptie , o situatie speciala care trebuie clar definita , deci aici vom discuta de cum se poate justifica aceasta perioada in cazul unei angajari dupa o perioada de inactivitate sau in cazul primului loc de munca . Va rog , si insist , nu faceti confuzia cu situatia in care esti angajat si reincepi munca dupa o vacanta , sau o perioada de inactivitate a ta ca angajat .

Sa incepem , conform articolului 15 , aliniatul 7 din regulementul 3821 /85 ce :

7. (a) Atunci când conducătorul auto conduce un vehicul dotat cu un echipament de înregistrare

în conformitate cu anexa I, acesta trebuie să fie în măsură să prezinte, la cererea unui inspector de

control:

(i) foile de înregistrare din săptămâna în curs şi cele pe care le-a utilizat pe parcursul celor 15 zile

precedente acesteia;

(ii) cartela de conducător auto în cazul în care este titularul unei asemenea cartele şi

(iii) orice informaŃie introdusă manual şi orice imprimat scos în timpul săptămânii în curs şi în

timpul celor cincisprezece zile precedente acesteia, în conformitate cu prezentul regulament şi cu

Regulamentul (CE) nr. 561/2006.

Cu toate acestea, după 1 ianuarie 2008, duratele prevăzute la punctele (i) şi (iii) se referă la ziua

în curs şi la o perioadă precedentă de douăzeci şi opt de zile.

(B) Atunci când conducătorul conduce un vehicul dotat cu un echipament de înregistrare în

conformitate cu anexa I B, acesta trebuie să fie în măsură să prezinte, la cererea unui inspector de

control:

(i) cartela de conducător al cărui titular este;

(ii) orice informaŃie introdusă manual şi orice imprimat scos în timpul săptămânii în curs şi în

timpul celor cincisprezece zile precedente, in conformitate cu prezentul regulament şi cu

Regulamentul (CE) nr. 561/2006 şi

(iii) foile de înregistrare corespunzătoare aceleiaşi perioade precum cea prevăzută la punctul (ii),

în cazul în care acesta ar fi condus, pe parcursul acestei perioade, un vehicul dotat cu un

echipament de înregistrare în conformitate cu anexa I.

Cu toate acestea, după 1 ianuarie 2008, duratele prevăzute la punctul (ii) se referă la ziua în curs

şi la o perioadă precedentă de douăzeci şi opt de zile de zile.

in caz de control :

© Un inspector de control autorizat poate verifica respectarea Regulamentului (CE) nr. 561/2006

prin analizarea foilor de înregistrare, a datelor afişate sau imprimate care au fost înregistrate de

echipamentul de înregistrare sau de cartela conducătorului sau, în lipsa acestora, prin analizarea

oricărui document justificativ care dovedeşte nerespectarea dispoziŃiilor, precum cele prevăzute

la articolul 16 alineatele (2) şi (3).

cu mentiunea :

8. Se interzice falsificarea, ştergerea sau distrugerea înregistrărilor făcute pe fişele de înregistrare,

a datelor stocate de echipamentul de înregistrare sau pe cartela de conducător auto, precum şi a

documentelor imprimate emise de echipamentul de înregistrare, după cum este menŃionat în

anexa I B. Este de asemenea interzisă manipularea echipamentul de înregistrare, a foii de

înregistrare sau a cartelei de conducător auto în sensul de a falsifica înregistrările sau/şi

documentele imprimate, pentru a le face inaccesibile sau pentru a le distruge. Vehiculul nu poate

fi echipat cu nici un dispozitiv care să permită efectuarea manipulărilor de date menŃionate mai

sus .

Cautam sa gasim normele metodologice si unde este cazul eventualele particularitati adoptate de o tara menbra UE .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

atr 7 pct c suna frumos..."prin analizarea oricarui document justificativ..." mai pe romaneste ,te prezinti la domnul notar,ceri eliberarea unei declaratii pe propria raspundere ca nu ai muncit in ultimile 28 de zile sau... depinde de la caz la caz, tradusa in engleza si legalizata....si am rezolvat problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Firma la care te angajezi ar trebui sa faca demersuri in acest sens(te angajezi in Germania o traduci in engleza , germana si nu stiu daca e valabila) ... de ex fac foaie la notar dar plec dupa o saptamana la masina mai dureaza 2-3 zile pana iti face angajare si dai proba de lucru poate ...perioada de 10 zile cum o mai justifici?... sau mai simplu scoti un bon si scrii pe spate ca nu ai condus vehicule la care sa se aplice normele aetr in ultimele 28 de zile, faci pauza de 9 ore si incepi :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Moderators

ai auzit cumva de ''Manual entry'' sau romaneste.... intrarile facute manual..adica cu minuta ta cind introduci cardul..?

Este calea cea mai sigura,introduci cardul,introduci manual apoi datele..ce ai facut de la ultima extragere pina in acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
si daca lucrezi doar ocazional, adica in part time pe camion fara sa fii angajat direct cu norma intreaga? cum justifici la un control?

Nu contează cu cât timp ești încadrat în muncă, din momentul semnării contractului fiecare minut trebuie justificat. Timpul petrecut la bordul camionului îl justifici cu înregistrările tahografului, iar cel petrecut acasă se va justifica cu certificatul de atestare al activităților (ai fost în repaus).

partial cico.....nu toata lumea are noroc sa se angajeze pe camioane cu aparat taho digital !

Introducerea manuală a datelor se face și la tahograful analogic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Multumesc pentru raspuns Cristian, sunt nou in bransa

deci fac raport zilnic cand termin si il semnez, si la sfarsitul saptamanii raport saptamanal, scriu pe spate ca nu am lucrat in afara orelor de pe raportul saptamanal, le pastrez si tin dupa mine si o copie la contract, si cand introduc cartela peste 3 zile sa spunem iarasi trebuie sa introduc manual ce am facut in perioada cand nu am mai lucrat, le trec ca fiind repaus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

PFFFF,...ca sa intelegi cit de cit.....diferenta orelor intre scoaterea cartelei din tahograf si introducerea ei ulterioara o poti face manual...si atunci..cind introduci cardul o sa introduci manual ca de la data,ora..pina la data,ora,minutul ai fost in pauza..respectiv semnul cu pat.Introducind manual toate datele,nelipsindu-ti nici un minut ..esti acoperit si legal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
,, TEST ,,

dorim sa aflam cum se procedeaza in acest caz in toate tarile din UE !

In Belgia cele 28 de zile dinainte de angajare se justifica cu o hartie de la ....Oficiul de Munca......sau echivalentul belgian...nu stiu exact denumirea.Te duci si ceri o adeverinta precum ca ai fost somer si nu ai avut de munca.Asta e valabil pentru soferul belgian.

Pentru noi romanii care am incepe munca la un angajator belgian.........a zis melitianu ca nu stie ce hartie sa imi zica ca trebuie. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

si mai nou....Regulamentul european 165/2014 privind tahografele in transportul rutier ....desfiinteaza necesitatea de a dovedi cu acte lipsa de activitate a soferilor de camion...dar asta din 02.03.2015. :ymhug::ymhug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Firma mi-a cerut la angajare o adeverinta de activitate pentru ultimile 30 de zile, obtinuta cu 11 lei pe chitanta de la oficul de munca local in 10 minute.

Am pastrat originalul iar o copie a ramas la resurse umane( nu am tradus-o in alte limbi).

Intamplarea a facut ca in prima cursa sa-mi fie ceruta de catre BAG si a fost suficienta pentru justificare timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Luni, 19/05/2014 la ora 16:33 am incheiat ultimul program la firma la care am lucrat. Pe data de 22 am fost angajat in alta firma unde am inceput primul program de munca pe data de 23/05/2014 la ora 11:50.Cum justific perioada in care am fost neangajat, deci nu am lucrat? Cu foaie de vacanta? Firma noua zice ca ea poate elibera foaie de vacanta doar daca au trecut 72h de inactivitate, din momentul angajarii, ceea ce, evident, nu s-a intamplat. Cum ma sfatuiti sa procedez? P.S. Lucrez in Spania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce acte notariale ?????????? acele acte sant pentru a acoperi firma in caz ca tu ai lucrat in aceasta perioada ,,normal se face foaie de activitati pe perioadele lipsa de catre firma la care lucrezi ,,pe aceea foaie semnez si tu si persoana desemnata ,,,dar persoana desemnata semneaza ca orbul fara nci o acoperire si atunci ca sa fie acoperit se face aceea declaratie notariala,,,nu este obligatoriu declaratie notariala ,se poate face si declaratie de mana si pe baza acestei declarati se poate elibera foaia de activitati,,,la plecare in cursa trebuie sa aibe certificat de desfasurare a activitati si nicidecum declarati notariale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Virgile tu citesti ce scri ?

Eu te angajez azi , tu nu muncesti de o,saptamana , cum iti pot face certificat de activitati pe o perioada in care nu ai muncit pentru mine si daca te uiti bine pe certificat ai data angajarii si data x si y intre care se redacteaza certificatul .

Perioada lipsa , dintre ultima zi lucrata la vechea firma si ziua inceperii munci la noua firma ramane sa fie justificata de sofer prin o declaratie pe propria raspundere la notar prin care decrala ca in timpul respectiv nu a condus un vehículo sub incidenta 561 / 2006 Ce sau Aetr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu trimite oameni in ungaria cu declaratie notariala ca se intorc cu 500.000 forinti cadou ,,,perioada lipsa trebuie acoperita cu certificat de desfasurare a activitati ,,,nu declarati ,nici pe cuvantul soferului si arata exact asa

scan0007.jpg

iar pe baza acestui document mi sa inmanat foaie de concediu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.