Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

firma FRANTZ MULLER&SOHNE DIN ST INGBERT ,GERMANIA  conducere peste program,la ordinea zilei,conducere in doua saptamini,96.,98, 100, sau si mai multe ore.salarul este la bunul plac al sefului de cloaca.  bani taiati din salar pe diferite motive,camioane si vagoane ca pe vremea CAP+ului, pentru service se cheltuie lunar sub un euro pentru un camion. eu nu am o nota cu plus pe care as putea sa lo+o acord,am lucrat acolo in acel iad,11 luni

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tu ai impresia cumva ca eu sunt cistigat la belciuge ca sa ma duc la o asa firma..hai sa fim seriosi..mai bine de colegii aia care se judeca pentru asi recupera salariul sau salariile...Auzi..cum sa fie stapin patronul pe cardul meu..sincer...de cit timp esti sofer..??sa nu imi zici ca ai vreo 48 ani si ai trecut la aceasta meserie ca ai auzit ca se cistiga bine...nu de alta dar ma astept macar acum la seriozitate din partea ta..si pe viitor retine..NIMENI nu e titular pe cardul si programul tau..indiferent ca e dispecer..patron..sau ce vrei tu..indiferent ca ti-a murit catelul..pisica..sau ce mai vrei tu..De aceea profita patronii de voi..ca acceptati NNN.... luni mizeriile lor..pe urma incepeti..feritiva de firma..sau de firma...nimic de faptul ca pina atunci acceptati magariile lor...gindestete te rog ca voi sunteti de vina...ia acest lucru ca pe o trezire...ca si cum ar arunca cineva o galeata de apa pe tine..si pe viitor fii atent si nu mai accepta magarii..ridicati stacheta..devino profesionist nu minuitor de covrig..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

probabil ca tu esti vreun dispecer prin vreo firma,de vorbesti asa de usor,sau vreun fiu de patron! chiar nu ma intereseaza,eu am postat acest lucru pentru a veni in ajutorul altor minuitori de covrig,cum ii numesti tu! de unde sa stii din tara care e realitatea in firma germana? conform contractului german,salarul e platibil pina in ultima zi din luna respectiva,dar abia in luna urmatoare pe la sfirsit poate ai norocul sa il primesti. deci cu ce mergi acasa? suna sa vezi cit de frumos ti se vorbeste,totul e lapte si miere!  00496894387444: 004915234531962  Raluca ,iti vorbeste in romana, iar despre faptul ca de cind sunt minuitor de covrig,pentru cultura ta vasta si generala,tin sa te anunt ca in mod sigur am cu vreo 2-3 km,mai multi ca tine,si in mod sigur am lucrat in conditii cu mult mai vitrege ca tine,am lucrat 6 ani numai in scandinavia,daca vrei mai multe detalii,poti sa ma suni,dar nu cu numar privat pentru ca nu raspund 004915145891124

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Adica tu crezi ca daca un sofer are coloana vertebrala si e stapin pe meserie..adica sofer profesionist si iti atrage atentia la ceva..gata..sigur e dispecer...patron..fiu de patron..sau ce -oi mai gindi..bine ca nu mi-ai spus ca ai mai multi km cu spatele decit mine...poti sa ai si triplu fata de mine..pierzi la calitate..faptul ca ai atras atentia altor colegi sa nu se indrepte spre firma respectiva e un lucru imbucurator..dar faptul ca tu ai acceptat conditiile..''de iad''..dupa spusele tale..si ai stat 11 luni acolo spune multe...mai pune in balanta ca tot tu ai zis ca sunt colegi care isi cauta legal recupererea salariilor..Nu ti se pare o diferenta..ceva..???

Mai pune in balanta si acceptarea mersului peste program...pe cardul tau..si de catre tine..

Mai imi spui ca exista si un contract german..si cu toate astea sunt o gramada de probleme...Nu iti ''miroase'' a ceva..??

Din punctul meu de vedere numai cineva nepregatit accepta asa ceva...Cit despre faptul ca ai lucrat in conditii mai vitrege decit mine..e perfect adevarat..eu nu acceptam asa ceva.Soferia nu inseamna ''chinuiala''...ci sa faci ceva ce iti place si la modul frumos...Port aceasta discutie cu tine pentru a intelege si tu ca meseria pe care o practici nu merita injosita....Si sa intelegi ca singurul stapin pe cardul..timpul..si programul tau...esti tu..nu dispecerul..nu patronul...Ei iti indica ce ai de facut..corect..dar restul depinde de tine...

ps=renunta sa scrii prescurtat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dupa spusele tale,doar tu te crezi cu coloana vertebrala,si doar tu esti sofer profesionist!,restul sunt doar minuitori de covrig,  am stat la frantz muller,cu gindul ca poate se schimba ceva,dar degeaba! am cautat alta firma tot in germania,si sunt multumit aici,iar despre calitate si mersul cu spatele e ceva specific laudarosilor,eu doar ti-am spus ca am km mai multi ca tine pentru a-ti arata ca nu am fost bucatar sau ospatar,si am devenit peste noapte sofer. iar despre conditiile vitrege,asta nu inseamna chinuiala,ci conducere in conditii f grele,zapada,ghiata,temperaturi de minus 30,-40 de grade. cred ca tu lucrezi la o firma model din ro,chiar sunt curios la ce firma lucrezi,daca lucrezi! eu lucrez in germania cu contract german

ps= daca nu iti convine ca scriu cu prescurtari,nu citi!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sunt multi soferi profesionisti...si foarte multi cu coloana vertebrala..nu numai eu...din pacate ai si dreptate..eu chiar am lucrat numai la firme model...altfel stateam acasa..ma tinea familia...totusi aici discutam despre conditiile rele pe care le adusesesi in atentia celorlalti colegi...sunt rele...dar acceptate de soferi..altfel nu se putea..din pacate tu esti unul dintre ei..sper ca la noua firma sa nu iti dicteze patronul pe cardul tau..cit despre km aia..te las sa crezi ca ai dreptate..am vazut destui care stiau sa traga doar de masina pina cadea..nu ii interesa altceva..si daca ii puneai sa parcheze sau sa faca ceva manevre stateai 2 ore dupa ei...

Sper ca sa fii invatat ceva din intimplarea asta nefericita..ceva care sa te ajute in alegeri pe viitor..sa nu mai accepti orice spune dispecerul sau patronul..daca contravine legilor...

ps=eu iti spusesem la modul amiabil de prescurtari..ignorale si vei avea eliminat comentariul..sa nu spui ulterior ca am ceva cu tine 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

pentru ca la inceput a fost binisor,pe urma mai rau,dar speram sa fie din nou bine,nu imi place sa schimb firme la fiecare 3 luni,la urma am plecat,dar cu un minus de vreo 400 euro

si intru rar de tot aici,intr-o vreme am uitat si ID-ul de logare

 

dar,cum am mai spus,nu voi mai  posta vreodata ceva despre vreo firma,probabil ca uneori se intelege gresit,aici unde lucrez acum,e ok totul,drumuri bune,sa auzim de bine!

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.