Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce sfaturi imi dati pentru primul drum?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salut.Ce sfaturi imi dati,ca soferi experimentati cu ani buni pentru primul drum la volanul unui tir?Multumesc mult si astept cat mai multe sfaturi,mici,mari,simple,complicate etc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cateva pareri personale in acesta privinta:

- sa mergi incet,viteza nu e buna in general,dar mai ales atunci cand te urci pt prima data pe acea masina (prima data la un drum mai lung).

- sa fi tot timpul atent la ceea ce se intampla in jurul tau : masinile din fatza,spate,cei care vor sa te depaseasca,pietonii ( la treceri sau chiar si pe trotuare atunci cand acestia au intentia sa treaca strada).

- sa incerci sa anticipezi anumite momente,pentru ca e foarte greu ( ca sa nu spun imposibil) sa opresti un camion in cativa metrii.

- sa fi foarte atent cand depasesti, sa faci manevra de depasire doar atunci cand esti sigur ca se poate realiza in conditii normale.Sa iti iei acea "distanta de siguranta" cand revii pe prima banda ,dupa depasire, pentru ca ai dupa tine o remorca lunga ;).

- mare atentie la semnele de circulatie ,mai ales la cele referitoare la gabarit sau inaltime.

- sa ai grija sa pleci in cursa cu actele in regula,asta iti ofera o oarecare liniste si nu mai esti stresat din acest punct de vedere.

  In cateva cuvine.....sa conduci preventiv.

Eu nu iti pot da decat aceste sfaturi generale ( nu stiu eu daca sunt in masura sa dau sfaturi atata timp cat sunt un sofer amator, dar ma risc totusi :) ), dar sunt destui pe acest forum care cred ca iti pot da mult mai multe sfaturi. Bafta si drumuri libere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Salut si bine ai venit in club !!!

Ce pot sa zic, Tavy a cam subliniat totul, nu-ti dezlipi ochii de pe oglinzi, si incearca sa inveti repede gabaritul masinii,in toate trei dimensiuni :

-lungime

-latime

-inaltime

Nu exagera cu viteza, o sa ai timp sa experimentezi asta mai tarziu,rabdare cu manevrele , si mare atentie la tot ce te inconjoara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut! as veni si eu cu niste sfaturi, desi nu lucrez in domeniu... am fost pe multe curse cu mai multi prieteni...

in primul rand, ai grija la igiena. sa ai tot timpul lenjerie curata de rezerva, sapun, prosoape, servetele umede, un lighean si tot ce tine de igiena, sa ai si rezerva de apa menajera. sa mai ai la tine o salopeta, manusi, o lanterna, scule, echipament de protectie ca soferul de camion mai face si alte treburi nu doar conduce. trebuie sa mananci sanatos si sa te odihnesti bine si in primul rand sa fi atent la circulatie, la camion, remorca etc. cam asa am observat eu ca este viata la cabina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Sa fii barbat intr-un cuvant.

Prima data cand am plecat in cursa am primit cheile si CMR si am plecat de la Oss (Olanda) pana in Alicante (Spania) singur si pana atunci nu am mai condus vreun camion in afara de cel de la scoala de soferi un saviem pe care lam condus 4 ore jumate.

Sa fii atent in oglizi (sa nu iei dupa tine pe cineva cu remorca) si indicatoare.

Multa bafta iti doresc si nuti trebuie pe nimeni in dreapta cum a zis un coleg mai sus cum am invatat si eu singur asa poti sa inveti si tu.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.