Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Scoala soferi categoria C+E Bucuresti


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua,

Am permis B de mai bine de 10 ani si intentionez sa obtin si categoriile C+E in vederea angajarii ca sofer de tir. In acest sens va rog sa imi recomandati o scoala de soferi pentru categoriile C+E din Bucuresti (eventual si un anumit instructor).

Ma intereseaza o scoala care sa aiba capete tractor moderne si sa se puna accentul pe partea practica, si nu sa ma tina in marea parte a timpului in cabina cu accent pe legislatie si teorie. Sunt constient ca si legislatia este importanta, insa am inteles din ce am citit pe forum ca unele scoli, din dorinta de a face economie la combustibil si celelalte consumabile, prefera sa tina cat se poate de mult cursantul in cabina, iar eventual daca e necesar acesta sa mai ia ore suplimentare pentru proba practica.
Care este minimul de ore de practica pe care trebuie sa le acumulezi pentru a putea sustine examenul de categorie?

De asemenea care sunt principalele proceduri pe care trebuie sa le stapanesc la finalizarea cursului de sofer, cele pentru care voi fi si testat la o eventuala angajare? Cuplare, decuplare, parcare la 45 de grade, parcare la 90 de grade, cum se merge economic pentru a face economie la combustibil, etc.?
Nu am pretentia sa ma invete toate manevrele, sunt constient ca experienta se castiga in timp, insa ma intereseaza sa capat macar cunostintele necesare pentru a putea obtine o slujba ca sofer incepator.

Multumesc pentru ajutor si sa aveti drumuri bune!

Editat de meraptuchi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu este atat de usor sa-ti gasesti un loc de munca ca sofer,dar daca iti doresti si-ti place soferia,poti fi bun.
Sotia mea s-a inscris zilele astea la o scola de soferi din Bucuresti,dar pentru cat.B.
Nici ea nu stia spre ce scoala sa mearga,dar a gasit pe http://scoaladesoferi.odat.ro/ scolile autorizate din
tara si a ajutat-o foarte mult.
Cum a spus si gabr6,nu cred ca exista vreo scoal in Bucuresti care sa detina cap tractor cu semiremorca,
incearca totusi scoala Auto David.
 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In afara de mers cu fata cu 30 la ora nu o sa inveti altceva, cel mult o sa inveti cat sa iei permisu, de parcari si restu nu prea au timp sa isi bata capu, cam asa sunt scolile de soferi la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Salut colegii,

a facut cineva dintre voi scoala pentru  cat. C+E la Bidi Trans sau TEO?

As avea nevoie cateva sfaturi despre scolile de soferi Bucurestene de care ati fost multumiti.

 

Multam, 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.