Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cine isi ia amenda?


szaga

Postări Recomandate

  • Members

Am auzit mai multi colegi de la diferite firme,care pleaca in cursa si se chinuie sa aiba diagrame bune dar ei nici macar nu sunt angajati la acea firma,deci nu au copie de pe contractul de munca.Deci degeaba au diagramele bune,nu?

Maine ar trebui sa plec in cursa,bineinteles ca nu am semnat nici un contract de munca si in fata ARR-ului sunt victima sigura.

Interbarea mea este;cine isi ia amenda daca ma opreste ARR-ul,eu sau firma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca esti in curs de legalizare....ai citeva sanse....

neaparat s-a ai adeverinta de concediu in regula, adica legala....datele ok, stampilata...tot tacimul....

si o legitimatie de firma,...questia cu contractul...merge din pix...

gen esti in perioada de proba,....inca nu e inregistrat la fortele de munca....

Neaparat s-a ai actele de la firma...autorizatie...copie conforma si altele...

si statie cb....

oricum questia cu amenda nu e optionala...adica ce e pentru firma e un fel  si pentru sofer alt fel

Toate cele bune!!!  Drumuri bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In curs de legalizare nu sunt.

Contract de munca o sa-mi faca,cred,dar nu prea curand.

Legitimatie,nu.

Adeverinta de concediu sau ca am condus alt vehicul exclus din domeniu de apilcare al Regulamentului (CE) nr.561/2006 sau al AETR,cred ca nici nu stie cum arata,sa-mi elibereze asa ceva,nici o sansa.

Statie,nu din cate stiu.

In situatia de fata..,sa zicem ca am ghinionul si dau in ARR,cum ar trebuii sa procedez?

Pentru ce ar putea sa-mi dea mie ca sofer amenda,si cat?

Multumesc,vt880 si yo5peb pt. raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane, stai ca nu inteleg  ceva... :o

contranctul  si legitimatia...s-a zicem ca le-ai uitat pe pian in baie....

dar adeverinta o listezi tu si doar semneaza si stampileaza...nu pleca fara ca e questie de kamikaze....

de acte de firma, copie si alea alea....ia amenda firma,dar trebuie s-a le aiba...

daca nu ai statie e un pic naspa,...dar te poti orienta ,e mai greu dupa soare,.....adica daca vezi camioane oprite ,ziua, in locuri strimte,..e precis ceva bai ,....

oricum cu amenda e stiintifica treaba........

Toate cele bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

yo5peb....cred ca tu sti o portita! ;D  Te rog expica-mi ca la prost!

Adica,as putea sa scot eu pe imprimanta o adeverinta si sa-l pun pe el doar sa o semneze si stampileze?

1.De unde sa stiu eu toate datele firmei,ex.Strada,NR.telefon,Adresa e-mail,persoana desemnata ARR,in plus..."11.care lucreaza in cadrul intreprindeii de la (ziua/luna/anul)....Nu am contract de munca,nu am nimic!?!

2.Pentru perioada...;12.de la (ora/ziua/luna/anul),13.pana la (ora/ziua/luna/anul)???:-\

3.14.S-a aflat in concediu medical

4.15.S-a aflat in concediu anual

5.16.se afla in concediu sau repaus

6.17.conducea un vehicul exclus din domeniu de aplicare al Regulamentului (CE) nr. 561/2006 sau AETR

7.18.desfasura o alta activitate decat condusul

8.19.era disponibil

Deci,te rog expica-mi cat mai detaliat!Camicaze sunt oricum,din mai multe motive,1 si cel mai important e masina,care-i varza,2 tonajul,3 actele. :-X:-\etc,etc,etc..... :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane,

deci pe scurt...adeverinta e Obligatia firmei,....

nu are la birou o imprimanta....o iei de pe net sau daca merge o s-a o pun eu aici.

completezi cu o luna in urma, pina la data si ora ,aproximativ de plecare,...ai condus vehicol exclus..6.17

datele firmei trebuie s-a fie adevarate si trebuie s-a ti le spuna ,.ca doar nu e secret de stat...

pentru altele, zici si tu o rugaciune,...ca nu e prea roza situatia..

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca tot pot sa-mi dau si eu cu parerea, szaga, e si complicata si ciudata situatia ta. Cel mai imp sfat pe care ti-l pot da, e ca foaia de concediu sa fie batuta la masina sau scoasa la imprimanta IN TOTALITATE inafara de semnatura si stampila!!!!! Eu am luat 500 RON pt ca numele erau trecute cu pixul! ATENTIE ! Si daca imi e permis, ce mama dracului firma e aia ca trimite soferul fara acte, licente sau macar o amarata de statie??? Pirat sigur. Du-te frate fa-ti foaia de concediu si stampileazo si baga-.te pe ARR. II duci la firma o surpriza de se pune in regula in 2 sapt, sau o ingropi de tot. Asa merita nenorocitii astia!!! Scuze ca m-am bagat si io in seama. Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu,nu te scuz deloc,pentru ca nici nu am de ce.Ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui.Firma pirat???

Hmmm.....putin spus.Daca ar fi sa va detaliez conditiile,de la rovigneta,tonaj,autorizatii,program de condus,masinii,ma-ti face cel putin dement,nebun,prost.

Poate ca sunt,poate ca nu,treaba e ca traim in Romania,tara tutror posibilitatilor,cert este ca in situatia asta sunt foarte multi colegi de-ai nostrii,cu care nu avem ocazia sa stam cu ei de vorba pe forum-uri.

Stiu cazuri in care i-a trimis in cursa fara rovigneta si ghiciti cine si-a luat amenda 4000 ron???Soferul,bineinteles,pt.ca a avut de ales intre a pleca acasa(de tot) sau a se duce in cursa  fara cele mentionate mai sus.Totul pt.un servici,pt. o bucata de paine.

In alta ordine de idei,am mai spus"Adeverinta de concediu sau ca am condus alt vehicul exclus din domeniu de apilcare al Regulamentului (CE) nr.561/2006 sau al AETR,cred ca nici nu stie cum arata,sa-mi elibereze asa ceva,nici o sansa.".

Client fidel ARR este si de pus in regula nu are de gand.

Multumesc turor pt.raspunsuri!Vad peste cateva ore care-i treaba,ce noroc o sa am,ca o sa plec in cursa. :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii...,e groasa de tot.Masinile nu au nici una rovigneta,in cazul asta cine isi ia amenda?

De mers la diagrama,nu se merge deloc,unele sunt pe card,cardul nici macar nu se mai baga,cine isi ia amenda?

Forme legale de munca nu sunt,nu legitimatie,nu contract de munca,nu adeverinta,cine isi ia amenda?

Maine ar trebuii sa iau o masina in primire si as cam refuza,ca nici bani nu prea sunt si nici la timp sau cat ai de luat,doar 1800/km se da nimic altceva.Masina am vazut-o azi,o nenorocire,ti-e frica sa te uiti la ea,da sa o mai si conduci.Azi am scapat ca prin urechile acului sa nu dau nas in nas cu cantarul si nu pt.greutate,ca eram gol,pt.rovineta..... :-\

Astept raspunsurile voastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai oameni, si eu sunt in domeniul asta de rahat de ceva timp si am cat de cat un pic de experienta. Mai mere masina fara rovineta, mai mere peste greutate, mai sare din diagrama, folosesti cb-ul ala, o foaie de concediu, ceva, o atentie la domnii de la ARR, da chiar in halu ala de firma ce pov colegu asta e strigator la cer. Nu merita numai ce am zis eu in post-ul anterior in prima faza si apoi la revedere.

PS: inainte de la revedere, vandut tot ce prind de pe langa sau din camion... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.