Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Flash in trafic.


gla1veN

Postări Recomandate

  • Members

Salut prieteni dragi, colegi in trafic.

Saptamana trecuta ce ma certam cu cineva, ca daca anunt colegii din trafic cu ajutorul flash-urilor, pot primi amenda de la politisti.

Eu tinand sus si tare, ca acest lucru nu este specificat in legislatie.

Dar aici vorbim la general, pe timp de zi, cat si pe timp de noapte. 

 

Va rog lamuriti-ma si pe mine. Sunt sofer de 1 an, si nu am foarte multa experienta, si orice fel de ajutor m-ar ajuta. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule treaba e sa nu le folosesti,dar intre colegi de camion e bine sa stii si cum sa le folosesti,ca un exemplu in Italia cand le dai e echivalentul(a date din fata ca te fac)in celelalte tari europene inclusiv in civilizatie in UK e echivalentul(intra te rog )in rest sunt povesti ceea ce auzi inclusiv pe D daca le faci flash-uri celor cu turisme la intrarea pe autoband o sa fie unii care iti ridica mana sau iti da semnalizare stanga dreapta(Vorbesc din propria experienta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, in Romania poti lua amenda, pentru folosirea incorecta a luminilor. "Folosirea incorectă a luminilor de drum faţă de autovehiculul care circulă în faţa sa, în aceeaşi direcţie de mers se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni, de la 2 la 3 puncte-amendă, respectiv de la 180 lei- 270 lei + 2 puncte de penalizare ?"

N 910F by mobile app

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 13 ore, Davos a spus:

Da, in Romania poti lua amenda, pentru folosirea incorecta a luminilor. "Folosirea incorectă a luminilor de drum faţă de autovehiculul care circulă în faţa sa, în aceeaşi direcţie de mers se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni, de la 2 la 3 puncte-amendă, respectiv de la 180 lei- 270 lei + 2 puncte de penalizare ?"

N 910F by mobile app

Intrebare de o suta de puncte : ai citit ce intreaba colegului?... De la a"a jena " pe cineva in trafic pana la "a anunta pe cineva" e distanta lunga... se cam intampla peste tot prin europa sa fi "anunta" prin flash-uri despre un pericol eminent sau chiar radare...in ro e o moda chiar mai mare decat in tarile occidentale si cred ca nu sa auzit ca cineva sa ia amenda ca "a anuntat pe cineva in trafic despre un eventual control radar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
1 oră în urmă, ciprian1976 a spus:

Intrebare de o suta de puncte : ai citit ce intreaba colegului?... De la a"a jena " pe cineva in trafic pana la "a anunta pe cineva" e distanta lunga... se cam intampla peste tot prin europa sa fi "anunta" prin flash-uri despre un pericol eminent sau chiar radare...in ro e o moda chiar mai mare decat in tarile occidentale si cred ca nu sa auzit ca cineva sa ia amenda ca "a anuntat pe cineva in trafic despre un eventual control radar.

Intrebarea de o suta de puncte esti praf ,,daca taceai filozof ramaneai,,in rest de pericol eminent ..............sa ne dam ceea ce nu suntem e foarte usor din fata calculatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 4 ore, sashatulcea a spus:

Intrebarea de o suta de puncte esti praf ,,daca taceai filozof ramaneai,,in rest de pericol eminent ..............sa ne dam ceea ce nu suntem e foarte usor din fata calculatorului.

ELIMINAT ... la cat timp ai de cand umblii prin europa normal sa nu ti se intample, cand in curba urmatoare ai vreun stau sau accident si tu vi cu viteza , la vechimea ta, e normal ca nimeni nu  te-a atetionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In Spania e la fel , conform articolului 100 din ,, Reglamento de Trafico ,, se interzice aceasta practica , pe motiv de distragerea atentiei , desi foarte multi circula cu ( ,) capul in nori ( ca sa nu zic cascati ) o avertizare similara ii distrage si mai mult de la ,, realitate ,,  uni nu inteleg semnalul si franeaza brusc , uni se sperie si la fel franeaza brusc , alti se vad incomodati si la fel , serpuiesc si /sau franeaza brusc ...  

La fel se interzice si salutul prin ,, goarne ,, ( alternativ si lumini )  intre camioane ....aceleasi motive . 

Ce se permite ,, neoficial ,, este avertizarea asupra unui pericol , atat timp cat nu incomodezi pe cel care vine din sens opus si face vreo minune . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ciprian1976-mai usor cu pianu pe scari. Eu am specificat unde te incadreaza agentul rutier, daca vrea sa te sanctioneze. Da, in Romania se da amenda pentru atentionare radar/echipaj politie.

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 12 ore, Mario Bandit a spus:

In Spania e la fel , conform articolului 100 din ,, Reglamento de Trafico ,, se interzice aceasta practica , pe motiv de distragerea atentiei , desi foarte multi circula cu ( ,) capul in nori ( ca sa nu zic cascati ) o avertizare similara ii distrage si mai mult de la ,, realitate ,,  uni nu inteleg semnalul si franeaza brusc , uni se sperie si la fel franeaza brusc , alti se vad incomodati si la fel , serpuiesc si /sau franeaza brusc ...  

La fel se interzice si salutul prin ,, goarne ,, ( alternativ si lumini )  intre camioane ....aceleasi motive . 

Ce se permite ,, neoficial ,, este avertizarea asupra unui pericol , atat timp cat nu incomodezi pe cel care vine din sens opus si face vreo minune . 

Dupa lege ,cunoastem toti legea ,precum si colegul care a pus-o(nu ai voie sa folosesti faza lunga la mai putin de 200 m) ...oficial...neoficial se intampla peste tot prin euopa(cum am mai spus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dragi colegi eu am atras atentia D-lui Ciprian ca nu am intalnit niciodata in trafic un pericol EMINENT ,ci in cel mai nefericit caz un pericol IMINENT,iar in legatura cu experienta sau ce insinueaza domnul nu comentez ,dreptul la libera exprimare este garantat de constitutie asa ca ,,Drumuri bune tuturor,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Neoficial nu intereseaza , daca facem un bine hai sa il facem cu cap , filozofia forumului e acea de a lamuri legal , in rest ce face fiecare e treaba lui , sau hai sa uitam si de ,, Stop ,, ca nu e nimeni prin preajma si nu ne vede ,, militia ,,  sau trecem pe ,, rosu ,, ca nu vine nimeni si la ce sa asteptam ? 

E posibil ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.