Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amendă de circulație


Postări Recomandate

  • Members

Bună ziua la toți colegi.

Recent am avut și eu "plăcerea" de a fi oprit în trafic la un control de poliția franceză.

Am fost amendat cu 2385€ pentru următoarele

Conducere fără card și pentru ca am depășit peste cele 10 ore de condus cu 14 minute.in 28 de zile nu am mai avut nimic pe card nici un fel de problema

Tin să precizez că eu parchez  camionul în fiecare week-end la garaj îmi scot cardul din aparat și plec acasă pana luni.

Politia mia spus ca am condus fără card de 3 ori. o data 4 minute incă o dată 6 minute și încă o dată 2 minute.

Întrebarea mea este :

Am fost amendat corect?..sau e un abuz? 

Dacă e abuz va rog să îmi spuneți ce trebuie să fac și unde sa mă duc să îmi recuperez bani.

Precizez ca lucrez la o firmă din Anglia. 

Amenda am luato la Lille Franța .

Mulțumesc 

Editat de cico_3504
Corectare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Da . sunt sanctiuni corecte iar suma chiar mica , ma bucur de exemplu redat ,nu de situatie , prin el putem sensibiliza opinia celor care cauta sa invete si sa procedeze legal , contrar celor care promoveaza lasa ca merge si asa . 

Pentru depasire durata  conducere zilnica , esti direct raspunzator articolul 7-561/2006CE   , chiar nu ai ce contesta ca te faci de ras ,  chiar o sa fi sanctionat mai rau ., ( daca ai avut un caz de ,, forta majora ,, si nu ai pus in aplicare derogarea articolului 12 - 561/2006 CE si nota 1 de orientare e iarasi vina ta  )  

Daca la sediu firma se practica miscarea camioanelor fara card ,firma trebuie sa isi asume raspunderea de partea proportionala de amenda conform 165/2014CE . Cum avem destui distinsi domni care au creat un precedent prin miscarea camioanelor in timpul unui repaus zilnic /saptamanal si profita de acest lucru pentru a avea castig de timp , agenti sanctioneaza acest lucru . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Suma amenzii si  fondul ei este contestabil daca nu ai semnat ca esti de acord cu ceea ce zice in acel proces verbal.. Daca ai argumente si dovezi palpabile,impotriva puteti, tu sau compania ta angajatoare prin departamentul juridic sa contestati acea amenda. De platit trebuie platita inainte de a fi contestata. . Legalitatea unei amenzi e o chestie relativa si nu tine doar de ceea ce ai facut ci tine de modul de a-ti expune punctul de vedere si de aprecierea personala a agentilor care aplica sanctiunea ca or fi romani francezi,englezi....etc.

Apropo de semnarea procesului verbal de contraventie, il semnezi atunci cand iti impune agentul fara a te certa cu el dar cu rezerva "Am luat la cunostinta" in rubrica rezervata observatiilor si  in limba ta materna.Asta pentru a usura procedura juridica de contestare. Daca o semnezi doar fara mentiuni se presupune ca-ti asumi vina si esti de acord cu penalizarea.

Presupun ca nu ai intrat aici doar pentru aceasta intrebare

Vrem sa vedem si rezolvarea situatiei in bine sau in rau, oricum ar fi deoarece cineva sau ceva te-a indrumat incoace.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pe mine ma amuzat fraza cu 

''Politia mia spus ca am condus fără card de 3 ori. o data 4 minute incă o dată 6 minute și încă o dată 2 minute.''

Tu ce opinie ai in problema asta...ai condus camionul citeva minute fara a baga cardul in tachograf sau nu..? 

In functie de raspuns poti merge mai departe...ai 2 puncte..primul..conducerea camionului fara card in aparatul tachograf si conducerea camionului depasind timpii de conducere...in functie de raspunsul la aceste puncte poti contesta sau nu...adica contestatia o faci stiind ca ai dreptate si poti cistiga...altfel e o pierdere de timp..

Ca opinie personala...pentru cele citeva minute conducere fara card in uk..la firma unde imi desfasor activitatea erai dat afara si banat imediat..asta deoarece spui ca si tu ai baza pe uk...nu uita...aici esti penalizat si pentru conducere primejdioasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.