Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

salut AlexMorosanu,

din cate am inteles de la putinii care au mai ramas din cei vechi(2-3 soferi), datorita prostiei si impertinentei de care au dat dovada cei de la Lea,( ma refer aici la Brian si Ken), le au plecat muuuulti soferi,polaci si romani,au revenit cu picioarele pe pamant adica numai forteaza soferii si se lucreaza cat de cat la program.Bine asta in functie si de norocul fiecaruia, poti nimeri pe curse in care ai timp sa te odihnesti si sa ti faci cumparaturile sau sa faci curse expres in aproape acelasi mod ca inainte.

Ca sa fiu franc trebuie sa recunosc ca singurul lor mare atu este ca nu intarzie la plata salariilor indiferent de situatie spre deosebire de alte firme

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Vezi in cont , ca sa citez pe george ... Singurul atu e ca se dau banii la timp!!

Da Gicule,dau banii la timp adica pe 15 a lunii...parca..in cazul meu pentru ca a fost demisie am specificat acolo corectandu l pe un anume coleg ca se "leaga" de bani,vis a vis de penalizari,etc.Ca si in cazul meu chiar daca m au 'ars" la ultima retributie ea fost virata in aceeasi zi de plata a salariilor ca la ceilalti colegi,deci aici m am referit strict la plata salariilor fara intarzieri!! NU m am referit aici la penalitati/trunchieri etc.Scuze daca s a interpretat gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mai colegilor,fara suparare...dar de unde mentalitatea asta cu lasatul numarului de telefon si poate poate o da Dumnezeu si te suna angajatorul...Om fi ramas atat de putini si trag angajatorii in disperare de noi cred...

Ia si suna tu Cosmine ca e mai ok..bine,in cazul Alca trans la cata nevoie de soferi au, te suna ei dar in cazul altora ai sa stai mult si bine dupa un apel..

Drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

ali.cauneac@gmail.com   ,   0232 273 182 , 0759 044 020 , 0729 449 455  ,  elenapalaghia@yahoo.com  ,  le-am luat de pe un fluturas Alca Trans, ei sunt intermediarii

Meci mult colegu...eu nu am ADR- ul cred ca nu ma incadrez.Eu am doar CPC- ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

colegilor feriti va de Irlanda si in special de Lea trans!! Va zic din experienta.Pentru 1970 euro nu ai program adevarat de somn sau odihna,nici macar cand esti la garaj!! Tipa la tine in continuare si te umilesc in fel si chip.In afara de Dixon(unde sunt NUMAI irlandezi,nu angajeaza altceva) nu sunt firme serioase pe Ie.

Si in general feritiva de contracte de munca intermediate de catre AlcaTrans respectiv Alin Cauneac.Una zice el si cu totul altceva gasiti acolo unde va trimite el indiferent ca e pe Irlanda,Olanda sau Austria!

 

P.M

Tot respectul pentru "secretara" lui, Lavinia,care numai secretara nu este ea...face toata munca iar militianul trage banul.Practic ea este singura care se zbate pentru soferi dar nu prea are cum sa ajute prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Buna seara .Foarte adevarat si subscriu la ce a scris colegul  mamitzoiu .Una promite Alin Cauneac alta e realitatea pe care o veti gasi la fata locului indiferent de locul unde ve-ti  merge Lea ,AG Transporten, s.a.m.d.

 Toate cele bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegilor feriti va de Irlanda si in special de Lea trans!! Va zic din experienta.Pentru 1970 euro nu ai program adevarat de somn sau odihna,nici macar cand esti la garaj!! Tipa la tine in continuare si te umilesc in fel si chip.In afara de Dixon(unde sunt NUMAI irlandezi,nu angajeaza altceva) nu sunt firme serioase pe Ie.

Si in general feritiva de contracte de munca intermediate de catre AlcaTrans respectiv Alin Cauneac.Una zice el si cu totul altceva gasiti acolo unde va trimite el indiferent ca e pe Irlanda,Olanda sau Austria!

 

P.M

Tot respectul pentru "secretara" lui, Lavinia,care numai secretara nu este ea...face toata munca iar militianul trage banul.Practic ea este singura care se zbate pentru soferi dar nu prea are cum sa ajute prea mult.

 

Buna ziua,

 

Mamitoiu, cred ca toata lumea stie din experienta, ca vorbim de transporturi aici, ca nu exista o firma de transport perfecta.

Nu conteaza ca se numeste X sau Y, munca este aceeasi, sa conduci camionul.

As vrea pentru toti criticii un exercitiu de imaginatie prin care sa va puneti in postura de a avea o firma de transport, cu minim 5 camioane in care soferul castiga 1900 - 2200 E/luna, plus transport asigurat de acasa pana la serviciu, asigurari sociale, plus amenzi, cauciucuri, motorina.... O firma romaneasca nu poate supravietui.

Ultima data cand ai venit la mine sa discutam mi-ai spus clar ca firma la care lucrezi nu ti-a dat banii la timp, program nema, transport nu stiu daca plateste... Ti-ai ales singur de asta data unde vrei sa lucrezi si tot nu e bine. Toata vara ai muncit in Romania pe 1500 - 2000 lei, fara carte de munca, fara program, supratonaj... si spui ca eu nu sunt bun. Probabil ai uitat cand m-ai rugat sa-ti prelungesc contractul de munca pentru a avea continuitate in timp ce carai balast si nisip pentru  alta companie si am acceptat pentru ca te-am considerat un prieten?

Din companiile pe care le reprezint, fie ca se numeste Leatrans, Mijdners, AG, Gruber... toate platesc salariile la timp, integral, transportul platit, bonusuri, cate ceva din toate.

In timp ce un salariat castiga 1900-2200 in aceste companii, eu, spre informarea ta si a celor care ma critica, sunt platit mult mai putin. Am ales sa fac acest lucru pentru a sta mai aproape de familie, pentru a avea grija de sanatatea(stii tu cui), dar oricand pot baga din nou cardul in tachograf sa o iau de la capat.

Asa ca te rog... multa critica pentru ce?

 

 

Cu stima,

 

Alin Cauneac

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si apropo de Leatrans, unde e jalnic sa muncesti, as fi curios de ce din 50 soferi care lucreaza aici, multi de peste un an de zile, nimeni nu zice nimic?

Ca Brian e asa, ca Ken e altfel, ca nu mai stiu ce..., oamenilor, trezitiva... Nu s-a inventat comunicarea perfecta intre dispecer si sofer. Sunt doar cei care vor sa lucreze si cei care nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Servus la toti, apoi eu nu stiu ce tot ba zbateti atata, eu lucrez la ei si atata timp cat intelegi ce ti se cere si cunosti singur cum sa iti faci programul, stii unde sa iti faci cat de cat pauzele , iti spun eu ca nu mai moare nimeni. Salarul e la timp, ori de cate ori am cerut avans mi s-a dat, transportul tot timpul asigurat, bonusuri etc.

( eliminat )

In trestie se gasesc noduri problema e tine de soferi. De ce sunt aici? BANI, nu pentru atmosfera, nu pentru batai prietenesti pe spate, nu sa imi plang de mila si cel mai mic rahat sa ma opresc. Munca presupune sacrificii fratilor.....ce vrei sa munceasca altul in locul tau si tu sa stai asa....mafiot eventual acasa picior peste picior si sa incasez bani. Vrei conditii?

( eliminat )

Nu sunt perfecti si nu am cunoscut compania perfecta ( inca )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Alin , iara cu vaicareala ??

Faptul ca dai de lucru nu inseamna ca iti trebuiesc iertate ,, pacatele ,, firmei pentru care esti direct raspunzator si daca omul munceste e dreptul lui sa fie recompensat , ca nu dai de mila sa postezi in bunul samaritean , accepta critica si incearca sa indrepti lucrurile .

Pentru ,, aplaudacul ,, tau de mai sus , Hissaczul ' citeste regulamentul forumului iar frustrarile personale te rog sa le pastrezi pentru ,, cenaclurile ,, amicale , vorba dulce , mult aduce !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si apropo de Leatrans, unde e jalnic sa muncesti, as fi curios de ce din 50 soferi care lucreaza aici, multi de peste un an de zile, nimeni nu zice nimic?

Ca Brian e asa, ca Ken e altfel, ca nu mai stiu ce..., oamenilor, trezitiva... Nu s-a inventat comunicarea perfecta intre dispecer si sofer. Sunt doar cei care vor sa lucreze si cei care nu....

 

da da...multi de peste un an,adica Tyby de la iasi si Cazacu de la brasov,ca restul s au evaporat in UK de bine ce le era la seriosii de la Leatrans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

si apropos stimabile..lucrez inca pe Olanda dar la alta firma pentru ca,avantajul cand lucrezi cu acte in regula,nu inchiriat/vandut, ai niste drepturi recunoscute,un sindicat care te ajuta si poti gasi oricand de lucru.Iar in tara cat am stat,am facut o pentru a sta langa sotie( a avut cancer si a trebuit s o sustin moral si financiar la operatie/tratament),si nu am lucrat pe 1500-2000 ci platit la cursa ajungand la 4000-4500/luna plus contract de munca si asigurarile platite inclusiv la coasigurat(adica sotie,spre deosebire de dumneata care ai platit doar pentru mine,adica ai ocolit putin legea cum se zice nuh?) Cu depasirea de tonaj este o realitate crunta in Romania,acesta fiind practic motivul pentru care m am reintors la international..

Dar nu ne amagi dumneata cu polemici vis a vis de salarizarea sau veniturie pe care le ai,pentru ca eu din intamplare sunt sau am fost amic cu Raul Costea(Wetron Ro), Gaby Diaconu(Jost Ro) si stiu cum se procedeaza,aveti comision lunar de la fiecare sofer ,bani platiti de firma spre care i i "inchiriati" asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua.

  Stimate Domnule Alin Cauneac observ ca sunteti foarte alergic la critica .Mi-as permite sa va reamintesc faptul ca existenta  internetului,implicit existenta acestui forum presupun schimbul de informatii intre useri nu numai reclama ofertei de munca oferita de Alca Trans etc .(ajungem si la ea imediat ).! De acord asupra faptului ca fiecare e raspunzator de ceea ce scrie modul cum o face s.a.m.d. De aceea au platit pretul suprem  unii conationali ai nostri stimate Domn in urma cu 25 de ani ,pentru a avea libertatea cuvantului ,pentru conditii mai bune de viata de munca etc,etc....

 Vreau sa fie limpede de la inceput nu cunosc  nici un user de pe acest forum cu atat mai putin userul mamitzoiu,si nu fac avocatul nimanui .

     La acuzatiile ce vi s-au adus a-ti raspuns tipic politicianului roman,nimic concret (apropo a-ti face cariera in politica,promiteti marea cu sarea ,manipulati etc ).A-ti inceput un discurs tip bla ,bla bla ...insirandu-ne cateva probleme ale userului mamitzoiu(de parca am merge sa muncim la el acasa !?) pe urma a-ti incercat sa ne predati un fel de lectie de marketing/management referitoare la supravietuirea unei firme de transport romanesti etc .Nu mai plangeti de mila firmelor romane,sunt in continua expansiune,in ce lume traiti ?E de ajuns sa notati cresterea semnificativa a ofertelor de munca in acest domeniu pentru a realiza cresterea de care vorbesc (un indicator economic banal !).Nu e cazul Dvs ,oricum personal am notat ca sunteti pe dinafara in ceea ce priveste transportul ,pe urma nu sunteti firma de transport ci firma de recrutare forta de munca /soferi !Cheltuielile pe care le enumerati nu fac obiectul activitatii firmei Dvs.(cauciucuri ,amenzi ....etc !)

  V-ati simtit ofensat ?Vorbiti de atac la persoana ? Stimate Domn e atac la persoana sau ofensa faptul ca

- oferiti un contract minim pe economie (voi dezvolta ) ?

- soferul incarca si descarca el (nu-mi sariti in cap cunosc la Aldi ,Lidl ,Kaufland ,logistici de acest gen )?

- multe din curse se desfasoara noaptea (AG Transporten),apropo e informat ITM Iasi despre acest lucru ?

-soferul/angajatul trebuie sa-si cumpere din banii proprii echipament de protectie individuala ,pantofi/bocanci de munca s.a.m,d.?

-soferului/angajatului i se pretinde sa munceasca zilnic 15 ore !(contract de munca de 8 h , dar cu o "gaselnita" tip termeni juridici...)

-soferul/angajatul foloseste telefonul personal pentru convorbiri in interes de serviciu .V-ati oferit sa decontati costurile e adevarat ,dar.....E totusi un dar !!!

-soferul e innebunit cu zeci de mesaje(de multe ori fara nici o noima !) pe transics inclusiv in timpul efectuarii repausului .

   Nu va simtiti ofensat cand sunati si insistati la nerespectarea programului de condus ? Foarte important acest lucru ,de aceea l-am lasat mai la urma .Da stimate Domn au fost si sunt situatii cand a-ti sunat si insistat ,invocand motive puerile ca soferul sa incalce prevederile referitoare la respectarea timpilor de condus si odihna .Despre toate astea nu suflati un cuvant ,dar pozati in "Sfantul care da de munca ".Nu va mai bateti cu pumnul in piept pentru faptul ca oferiti intre 1900 si 2200 euro ,practic oferiti un salar minim pe economie restul pana la 1960 diurna cam 57/58 euro pe zi .Admit faptul ca aveti o diurna frumusica,acest lucru vi-l recunosc ...Unul din putinele lucruri .Restul pana la 2000-2200 euro probabil sunt bonusuri acordate celor care va canta in struna ,si stau cate 6 luni pe cabina .

    In ce priveste acordarea banilor la timp e normal sa fie asa .Inteleg ca atat timp cat eu ca sofer imi fac datoria ca la carte ,ma autodepasesc in indeplinirea atributiunilor de serviciu ,gasesc foarte firesc sa fiu platit pe masura muncii prestate si mai ales la timp.Anormal ar fi sa nu fie asa .Prin urmare chestia asta cu banii la timp e o lauda de copii de gradinita,inoculata in randul firmelor din Romania care nu valoreaza doi bani .Repet e un lucru firesc ,nu vad de ce trebuie sa ne mandrim cu lucruri normale ? Suntem anormali ?

    Pentru Dvs si aplaudacii Dvs care vezi Doamne nu se plang ,injurati-ma ,chiar va rog sa o faceti,dar pe urma va invit sa explicati aici efectele devastatoare ale salariului minim pe economie privit prin prisma viitorului pensionistic si nu numai .Si tot aici ,va plangeti ca oferiti salarii ,cheltuieli ,taxe ,etc ...Pentru cate zile de munca platiti taxe pe spinarea unui sofer in decursul unei luni calendaristice Domnule ? Injurati-ma dar pe urma raspundeti public aici .Asa vedem cine umbla cu cioara vopsita.

Cam asta e oferiti un produs care seamana foarte mult a "chinezarie ",unii incep sa-si dea seama de asta si va simtiti ofensat si invocati atac la persoana.

   In incheiere stimate Domn va invit sa nu va mai permiteti sa ne jigniti pe cei care miscam in front si nu va cantam in struna catalogandu-ne "cei care nu vor sa munceasca".Nu aveti acest drept ,cei care vor sa munceasca isi gasesc si muncesc in alte conditii mult mai demne decat cele pe care le oferiti si obtin succese si aprecieri acolo unde sunt,au decis sa ramana etc .

  Tot cu stima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La cat se critica firmele acestea in general, tot se gasesc doritori care merg

Parerea mea este ca daca nu-ti convine ceva poti pleca, banuiesc ca nu te tine nimeni cu forta la o firma

Ca o paranteza, am amic care critica firma la care este peste tot dar el de trei ani lucreaza pentru firma respectiva.....ce sa mai inteleg!!?? E frica sa nu-i i-a locul cineva, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.