Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cautam transportatori pentru Comunitatea Europeana


maria1983

Postări Recomandate

  • Members

Suntem o casa de epeditii din Austria si avem nevoie de LKW-uri  cu remorca frigorifica (22,5t),pe care sa le organizam liber.

 Ca numar de kilometrii putem garanta contractual :          LKW cu un sofer 11-12000 km/luna

  Pretul este de 1,04 €/km plin  si 1 € /km gol  (discutabil)

 Plata se face de la primirea facturii in original ,CMR , termoscript precum si documentul de schimb paleti :

 45 zile – 0 %

30 zile – 3,2 %

21 zile – 4 %

14 zile – 5 % (discutabil)

  Ca un procentaj pentru tipurile de marfuri transportate va pot spune urmatoarele:

   -in mare marfa proaspata (fructe,legume),lactate,ciocolata…mai rar marfa congelata si avem si marfa fara temperatura (tigarete,papetarie…)

  -ca temperatura ,aproximativ 40% din marfuri sunt cu plus°C , 40% fara temperatura si 20% cu minus°C;

 Ca modalitate de calcul km folosim Google Maps;

 Tarile in care efectuam transporturi sunt :  Austria,Germania,Spania,Italia,Franta,Belgia ,Olanda , Portugalia;

 In legatura cu Mont Blanc , Frejus si ferryboat , acoperim noi cheltuelile

 Combustibil extra nu putem oferi ,

  Nu ezitati sa ma contactati pentru orice informatii sau detalii,00436767741281

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara , au mai fost anunțuri in care modalitatea de calcul al kilometrilor este cu ajutorul google maps. Va rog frumos sa îmi Spune-ți cum Calculați acești kilometri dacă pe acest program nu se poate bifa opțiunea "truck" sau " camion" sau măcar sa se poată pune dimensiuni??

nu denigrez pe aceasta cale ci doar sunt curios cum se poate realiza acest calcul. 

Sunt sigur ca întotdeauna vor fi diferențe de km, ce arată pe google si ce arată bordul mașinii. 

Va multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

iti spun din experienta mea proprie ca daca o firma este de acord sa calculeze cu Google maps, e ok.                                               Google maps iti alege calea cea mai rapida si nu are setari de economic etc.pe cand Route Logix spre exemplu are setari de te baga pe toate stradutele sa evite autostrazile.....ei si aici, mergand cu 20 de tone nu te mai incadrezi la consum never.....

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members
On 1/29/2017 at 1:56 PM, Bogdan_ton said:

iti spun din experienta mea proprie ca daca o firma este de acord sa calculeze cu Google maps, e ok.                                               Google maps iti alege calea cea mai rapida si nu are setari de economic etc.pe cand Route Logix spre exemplu are setari de te baga pe toate stradutele sa evite autostrazile.....ei si aici, mergand cu 20 de tone nu te mai incadrezi la consum never.....

    Buna asta :) si pe google maps cum faceti setarile pentru 20 t ? Google maps iti alege calea cea mai rapida e adevarat dar pentru masina mica tot din propria experienta iti spun si eu.

       Poate folosesc ceva soft care utilizeaza hartiile de la google sau poate folosesc google maps pur si simplu si nu ii intereseaza de restrictiile pentru camioane pentru ca ar trebui sa plateasca mai multi km daca e sa tina cont si de restrictii 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Până la coadă chestia asta cu ''calcul km cu Google Maps'', ar trebui să fie relativă. Casa de expediții propune un număr de km pe care e dispusă să-i plătească pentru cursa respectivă, dar transportatorul e liber să-și facă propriile calcule până la urmă. Dacă casa de expediții îți dă 1235km plătiți pentru Germania - Italia și tu știi din start că vei avea de făcut 1300km (restricții specifice pe care navigatorul tău de pe camion ți le arată, un traseu diferit de cel oferit dar mai optim, ocolire zone geografice solicitante, ocolire noduri rutiere aglomerate etc etc)... nu te oprește nimeni să-i anunți și să le pui în vedere că vor trebui să plătească 1300km și din ce cauză.

De asemenea, mai toate distanțele ce le oferă ei au o marjă (în procente) și de multe ori distanța parcursă în realitate se încadrează în acea marjă. Bine, casele de expediții ar prefera să plătească cât mai puțin, dar nici tu ca transportator nu ești acolo ca să faci muncă voluntară sau de binefacere.

Un prieten, deși a încercat să le ceară aprox. 50 de km în plus, din start, casa de expediții a refuzat (pe motiv că ''toată lumea merge așa''). Ei bine, a plecat la drum, a urmat traseul oferit și când a făcut numărul de km... s-a oprit!!! Mai avea 47 de km până la destinație (ceva depozit Dachser). S-a dovedit până la urmă că majoritatea transportatorilor făceau cursa aia cu un câștig minim (spre nimic chiar), din cauză că era o cursă de legătură și era oferită prin rotație... o cursă doar pe costuri o dată pe lună nu era nimic tragic, dar când au încercat s-o bage unuia pe gât periodic (gen 2 pe săptămână) evident că datele problemei se schimbă. În final au rămas la vechiul sistem și transportatorii fac acea cursă odată pe lună... și toată lumea e mulțumită.

Concluzia este că totul se poate discuta/aranja/negocia. Industria încă oferă câte o pâine tuturor, totul e să fii profesionist și să-ți aperi interesele cât de bine poți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da asa este ....si asta cu Google maps acuma nu vreau sa acuz, dar mie imi miroase a fi o alta gaselnita cum sa mai ciupeasca ceva de pe tine... corect ar fi dupa bord sau gps numai ca nu se doreste ca e prea corect si lor ce le mai ramane 

       Google maps crede ca esti cu masina nu ii pasa poduri restrictii si sunt sigur ca de cele mai multe ori va fi mai mic decat cel real. Eu nu prea folosesc google maps dar eu asa cred si spun ce cred :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.