Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Stie cineva de firma Stacamion-GST Stadler?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Domnilor, inainte de Paste m-am intalnit cu un coleg de la Stadler in Elvetia, el a zis ca pana acuma nu a gasit alta firma mai serioasa.Acuma lucrez la Galassini, dar astia sunt tzepari, ca nu dau diurna pe care au promis-o, dau un avans de cursa de 100 euro, dupa care faci 3000 de km, iar restul de 200 de euro nu-i mai vezi.Nu stiu ce sa fac, totusi cred ca ma duc pana la ei.Daca acel coleg m-a mintit,nu-i mare scofala.Si prima fata pe care am cunoscut-o zicea ca e fata mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am fost la ei, m-au admis, dar nu stiu sigur daca ma duc sau nu.ana maine ma hotatrasc.Multumesc tuturor celor care si-au expus aici opiniile despre aceasta firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ti-au zis sa mergi la ei in Austria? daca da o sa dormi 1 saptamana in container ;) unchiu meu a mers la ei si au zis ca nu au camioane disponibile pentru ei si ia dus intr-un parc plin cu containere (cele de dormit).Problema era ca, camioanele erau parcate si ia intrebat "domne pai camioanele sunt parcate" si un raspuns de rasul lumii "pai sunt ude scaunele ca au uitat fostii soferi sa inchida geamurile".Nu cred ca a mintit ca totusi ii unchiul meu.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

AM INTREBAT PENTRU CA AM FOST LA UN INTERVIU LA ADJUD SI AM FOST ADMIS. DAR PROBLEMA CARE E , DUPA CE AM FACUT TOATE ACTELE DE ANGAJARE PRIMESC UN TELEFON DE LA WABERERS SI I-MI SPUNE SA MA PREZINT LUNI (09.08..)CU TOATE ACTELE SI CU BAGAJU... ACU NU MAI STIU CUM SA FAC ,PE CARE SA O ALEG...VOI CE PARERE  AVETI ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ce sa zic, cu care am vorbit toti spuneau ca au curse dar ca la salariu este mai naspa ca nu  dau ceea ce promit, acu fiecare e cu parerea lui, altii zic ca e bine uni zic ca nu unii zic ca daca nu esi la consumul de motorina dat de ei ti-l opreste din salar etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

SA-TI SPUN DREPT NU MI-AU SPUS CE CONSUM LE-AU DAT.AM UN PRIETENAR CARE TOT L-AM INTREBAT CUM E LA EI SI TOT TIMPUL SPUNE CA E MISTO ,..DAR EL E UN TIP CARE AI PLACE SA CONDUCA LA NEBUNIE NU CONTEAZA PE CAT..SI PE UNDE  LA EL SA MEARGA LA DRUM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

eu am lucrat la stadler si am plecat luna trecuta la o firma din spania unde am luat cea mai mare teapa posibila ,sincer ,acum ca am mai incercat si in alta parte,la stadler este lajer,doar ca nu sti cum esti platit de exemplu am stat 2 saptamani acasa si 2 sapt am lucrat si mi-au bagat pe card 4500ron, dupa ,am lucrat o luna intreaga si mi-au dat 4200ron oricum nu am depasit niciodata 4500ron pe luna ,altii se lauda ca iua 6000ron ,poate ca asa este dar eu doar atat am luat,multa bafta tuturor si FERITIVA DE TRANS SESE!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous
:D  Care vrea sa mearge la Waberers stati cuminti... Poate sa fie bine la inceput da o sa iti vina sa dai foc la tir dupa... Stiu un prieten, alucrat 6 luni pe salariul de baza si asta dupa aproape 2 ani vechime pe motiv ca consuma masina mult si a fost cu ea in garaj  si a zis ca da, are problema masina, a doua zi a zis ca nu are nimica masina...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

:):D >:(;D:D:(:o8) 8) 8)

salutare colegii.nu am mai intrat demult timp pe aici.vreau sa imi expun parerea despre stacamion-tg mures,alias" stadler"austria.si asta fara sa le tin lor partea sau "SOFERILOR".

1):in privinta salariului este foarte adevarat ca nu stii cum esti platit.

2)lucrez la ei din luna aprilie si pina acuma au spus ca pe data de 15 ale lunii se vireaza banii,perfect adevarat.

3)din ce am observat eu daca iti vezi de treaba ta nu iti are nimeni treaba.(ma refer la conducere),ca la colegi......ca in romania:sa moara si capra vecinului.

4)salariul mediu 4500 RON-6500 RON pe luna.(aratatimi o firma care plateste mai mult)  :)):))

acestea au fost avantajele legale,mai sunt si altele nelegale care fiecare le intelege cum vrea.

DEZAVANTAJE:

1)in momentul de fata statutul soferului roman este nedefinit,se cer demisiile in lant de pe romania sub pretextul ca se vor face angajari(nu stiu cit de legale),pe cehia.

2)ultima luna lucrata sa fie "in contul saracilor din africa".:)):)) :))

3)ca si orice firma mare,au regulamentul lor intern:care din pacate nu e prea bine definit sau prea bine pus la punct.(si pentru unii din colegi f greu de respectat)

4)se face programul de lucru "la singe",mai departe depinde de tine daca apelezi la alte "artificii".

CONCLUZIE:in conditiile actuale ale economiei(rahatului) romanesti,este bine pt ca se dau banii la timp.pina in prezent.

Daca nu te apuci sa vinzi de pe masini cauciucuri sau cine stie ce alte piese,cum fac o parte din colegi care eu personal ia-s da in primire,pt ca am stat din cauza asta pe parcare,si nu trebuie sa ai ghinionul la amenzi pt ca atunci ai de umblat dupa bani pe la birouri prin austria,iar e bine.

Si trebuie sa fii invatat sa invirti programul pe toate partile ca sa iti dea bine la curse.

TOATE ACESTE SUNT OBSERVATE SI SPUSE DOAR IN NUMELE MEU PERSONAL.DESPRE CEILALTI  NU MA DOARE CAPUL .SA FACA FIECARE CE VREA.

PT COLEGII CARE MERITA:TOT RESPECTUL DIN LUME.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Domnilor, inainte de Paste m-am intalnit cu un coleg de la Stadler in Elvetia, el a zis ca pana acuma nu a gasit alta firma mai serioasa.Acuma lucrez la Galassini, dar astia sunt tzepari, ca nu dau diurna pe care au promis-o, dau un avans de cursa de 100 euro, dupa care faci 3000 de km, iar restul de 200 de euro nu-i mai vezi.Nu stiu ce sa fac, totusi cred ca ma duc pana la ei.Daca acel coleg m-a mintit,nu-i mare scofala.Si prima fata pe care am cunoscut-o zicea ca e fata mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

imi poate spune si mie vre-un coleg daca se mai angajeaza la stadler?sunt incepator,si in tara nu prea am solutii,imi da si mie nr de telefon de la tg mures?multumesc anticipat,sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Va salut` pe toata lumea si va doresc un An Nou cu bucurie si sanatate . Nu am mai avut timp sa mai intru pe forum pana acum ;asa ca va spun ca am lasat tirul pentru o basculanta :asta e pentru o perioada ca tot la tir am sa ma intorc, dar deocamdata astept sa treaca iarna si om mai vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

daca te supui regulilor si lucrezi ca la carte e bine eu am luat si 2100E dar nu mai lucrez de aproape 2 ani la ei si nu am pus magnetul dar am stiut cum sa cer cursele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca te supui regulilor si lucrezi ca la carte e bine eu am luat si 2100E dar nu mai lucrez de aproape 2 ani la ei si nu am pus magnetul dar am stiut cum sa cer cursele

OFF TOPIC : completeaza te rog datele in profl (varsta,localitate,sex).

ON TOPIC :  Si cum ai cerut cursele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Despre firma DUNCA ne poate spune cineva cum se procedeaza la angajare ? Am un prieten care fiind somer momentan in cautare s-ar fi dus la ei si i s-au cerut 500 E o garantie ,bani care se pot retine intr-un anumit procent salarial pana la obtinerea sumei respective ;bineinteles ca cei de la DUNCA nu vor asa ceva.Prietenul meu avea la el 350 E

[sincer nu stiu sigur cum el fiind in somaj ] au facut o exceptie si i-au acceptat urmand sa-i opreasca dif din salariu .Buuun ! problema este ca dupa doua zile si doua -trei curse locale i-au spus ca a trecut testul dar n-au momentan locuri disponibile dar ramane in asteptare .Bineinteles ca si-a luat banii inapoi si a plecat acasa fiind mai multe persoane acolo in situatia lui si nici un rezultat concret !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.