Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members
Coleggu ce am inteles de pe la romanasi de aici ca cica ar fi scos toate masinile cu manual si sunt numai automate Iveco, man, daf, volvo.Acum depinde si cat de mult te lauzi ca ai experienta si de tai batos ca cei de aici nu sunt prosti.Mam informat si eu si am aflat ca intradevar sa da si cu Iveco acela alb dar tu ai vost mai de dimineata si eu am venit mai tarziu, eu am fost a doua tura deci practic pe mine ar fi trebuit sa ma refuze daca era ceva pt ca eu am sosit dupa prima tura in care ati fost voi.

Si comisionu cei de la cluj isi ia dabea dupa ce tu te-ai angajat si isi ia o suma modica de 100 si cv de coco pe luna timp de 4 luni , daca citit contractu o sa vedeti ca o sa vi se face prima marire dabea dupa 4 luni tocmai de aceea ca dupa 4 luni nu le mai da lor ci o sa ti trimita tie, eu spun din ce aud si eu de la colegi.Sunt baieti care au parcat super dar au fost trimisi din cauza limbi .

Sanatate numai bine

Spune-mi si mie te rog ce fel de parcare cu spatele te-a pus sa faci pt ca pe mine m-a picat la cea de a doua,ca prima mi-a iesit fara probleme dar am gafat-o pe cea din lateral intre jaloane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 479
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Pai eram cu el in masina si mia zis acum parcheazo si am indreptato ceva mai mult, in final am bagato apoi mia zis uitete la mine si face ce iti zic eu si iam zis ok am iesit cu fata cum a vrut el adica sa stanga drapta stanga dreapta pui mei practic el vroia sa o bag din pozitia in care vroia el si am bagat-o si apoi am decuplat si am mers la birouri cu capu unde am lasato undeva in stanga curti cum intri ca sa intre urmatoru pe ea, urmatoru fiind un polonez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Pai eram cu el in masina si mia zis acum parcheazo si am indreptato ceva mai mult, in final am bagato apoi mia zis uitete la mine si face ce iti zic eu si iam zis ok am iesit cu fata cum a vrut el adica sa stanga drapta stanga dreapta pui mei practic el vroia sa o bag din pozitia in care vroia el si am bagat-o si apoi am decuplat si am mers la birouri cu capu unde am lasato undeva in stanga curti cum intri ca sa intre urmatoru pe ea, urmatoru fiind un polonez.

Numai tu intelegi ce ai vrut sa spui,eu nu am inteles nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
eu nu pot sa-i inteleg pe cei de la Kim..daca si-au facut stocul de soferi, pentru ce-i mai cheama pe restul la probe??eu am vorbit cu cineva de la resurse umane,momentan am doar ADR-ul pentru ca nu mi-a sosit atestatul de marfa, si mi-a zis sa-l contactez cand am toate documentele...probabil imi va spune sa merg acolo..nu stiu ce sa fac..

si pe mine ma contactat de la Authentic Jobs.dar nush ce sa fac....nu am experienta mai deloc,si nu as risca sa bat drumul pana acolo.nasol e ca nu se face un casting pe aici pe undeva :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Per total e bine la KM, indiferent de ce spun unii s altii. Parerea mea este ca multi pica examenul din cauza limbii, si nu al indemanarii. Au fost cazuri de 'oameni', care se laudau ca nu stiu cati zeci de ani de volan au, si erau sa scape remorca, caci au uitat sa o cupleze [-x . Mai bine te duci, faci pe prostul, si asa nici examnatorul nu are pretentii prea mari de la tine. Eu, practic am picat prima testare, din cauza ca am calcat un jalon la parcare. La retestare, dupa 2 saptamani, timp in care co-driver-ul, imi facea cate o hartie de evaluare, la fel, parcare normala, dupa care la 90. Prima fara probleme (cu emotiile de rigoare), la cea de 90, am decis ca mai bine o indrept si dupa o parchez :-t . A fost cea mai buna alegere, "testatorul", spunind ca asta vrea sa vada SAFETY FIRST. Totul se intampla acum 2 ani.

Referitor la blomquist - e bine si nu este. Faci cabina, iei cam 2000 pe luna, te trimit acasa cu autocarul. Daca stai sa calculezi, cat cheltui pe cabina (net, butelie, dus, spalat rufe) cred ca o sa ajungi mai putin ca la KM. La KM toate astea le ai gratuit, mai putin detergentul de rufe ;) unde adaugi un pat, mancare calda, si esti in 5 ore la Bucuresti.

Cineva spunea ca ia 30 la zii, adevarat, dar nu de prima data. Primele 4 luni am luat 19/zii+32 diurna. Dupa 4 luni 24/zii+32. La ora actuala 36/zii+32, iar pe data de 10 (doar sa nu fie duminica) ai banii, indiferent de cum bate vantul afara. In 2 ani de zile niciodata nu au intarziat, sau au gasit motive de intarziere.

Eu gandesc asa despre firma, ai chef de munca, esti rasplatit, ai chef de comentarii, esti penalizat, ai chef sa faci si sa schimbi regulile, esti zburat. Drumuri bune fara sobolani :-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
pai asta cu retestarea se intampla acum doi ani asa ca acum adio retestare....sfat pentru amatorii care vor sa vina la kim, nu mai veniti fratilor lasati-ne pe noi sa ne facem treaba si voi cautati-va altceva...au soferi suficienti...si e rau la kim :))

esti nascut la 9 luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
multumim de sfat, florian89tl! sigur iti vei lua cate-o-njuratura de la fiecare coleg care vrea sa incerce la Kim :)

daca erati atenti ce am pus la sfarsitul mesajului va dadeati seama de anumite chestii. e rau la kim....pai sunt 27 de pagini in care lumea zice ca e rau, mizerie tot felul de chestii dar kim johansem are soferi de diferite natii care activeaza la firma de 7-8 ani daca nu stiati printre care si eu de 4 asa ca nu va mai plangeti. de ce mai sta lumea daca e rau? aaaa ca lucreaza pe aircargo si deschide 2 usi si da drumu la 4 sisteme de role....apoi din cand in cad mai prinde un extra si decoperteaza prelata.in rest conduce maxim 5-6 ore dar si 9-10 in anumite situatii (nu vb de cei de la oslo, ca cei de acolo daca le place echipaj sa faca). deaia e rau la kim ca se munceste "mult" si e multa munca. am mai scris intr-un topic tot ce este rau la kim e facut de soferi nu de kim....kim ne-a pus la dispozitie la toti soferii diverse lucruri necesare dar nici unul dintre noi nu stie sa le aprecieze si sa le pastreze asa cum ar trebui. si oricum era mai bine acum 4 ani cand te gaseai cu un roman odata pe saptamana, stateai la o cafea si o tigare si asta era tot....nu exista mancatoria care este acum peste tot la toate birourile.... asa ca pentru amatorii care lucreaza la kim de cateva luni si nu le-au vazut pe toate sa se abtina alias ala care ma intreaba daca sunt nascut la 9 luni! drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ti am intales perfect punctul de vedere Florian si este perfect adevarat cea ce spui. Multumesc!

cand ai sa vi la kim si ai sa iei testarea ai sa iti dai seama singur de ceea ce am zis asta daca ai sa ramai pe aici....si cam atat restu nu mai comentez...

si apropo de faza cu nascutul nu era pentru tine faza cu 9 luni era pentru mine din partea unui frustrat probabil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.