Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Verificare istoric sofer


BANKS

Postări Recomandate

  • Members

Buna! O intrebare!Daca o firma doreste sa verifice un sofer,exista un loc anume unde ar putea gasii informati despre istoricul unui sofer? Multumesc

 

am schimbat titlul din ''verificare''....cred ca e mai de inteles acum despre ce este vorba in subiect

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

În mod normal, nu. Dar pe bursă se practică ''atenționările'' între patroni (deși ilegală practica d.p.d.v. al protecției datelor). Dar nici nu prea ai ce să faci.

Deși nu pot solicita nici o informație fără acordul tău, patronii în schimb pot oricând să-ți ceară ție să le pui la dispoziție: cazier judiciar, cazier rutier, cazier fiscal, extras din Revisal, extras de cont bancar (doar cu informațiile despre titular), fișă medicală privind starea de sănătate și încă destule altele. Mare parte din ele sunt chiar obligatorii pentru tine să le prezinți la angajare, de exemplu.

Mai pot să contacteze foștii angajatori și să solicite fișele de evaluare profesională (pe lângă că o banală discuție ca de la HR Manager la HR Manager de obicei e destul de sinceră și obiectivă).

Statul te protejează vis-a-vis de situația financiară și de situația familială, în sensul că astfel de informații pot fi solicitate și folosite doar în anumite condiții (de obicei implică o decizie judecătorească iar motivația trebuie să fie serioasă, gen cauze penale etc). Dar din punct de vedere profesional, nu prea poți ascunde mai nimic, chiar dacă patronii nu au acces direct la informații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 22.01.2017 la 0:23, BANKS a spus:

Multumesc!

Buna!  Cum as putea sa aflu acest lucru ,pentru a ma apara ?,stiind faptul ca am fost amenintat de o firma.Acestia vrand sa ma trimita intr-o cursa in Hu,de proba cu o duba de 3,5t fara contract,desii eu am umblat toata europa cu camioane ceia ce i-am explicat.Momentul cand am refuzat sa plec fara acte am fost amenintat cu ceva ,,bursa''.eu.multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cum ți-am spus deja, nu prea ai ce să faci. Discuțiile dintre patroni se fac la telefon, iar dacă vreunul postează numele unui șofer (al tău de exemplu), nu ai ce să-i faci, căci e doar un nume.

Nu are cu ce să te amenințe, lasă-l în pace să delireze ce vrea el. Tu caută-ți de muncă liniștit, dovedește că ești șofer profesionist și n-o să ai probleme de nici un fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 33 minute, cri5tian a spus:

Cum ți-am spus deja, nu prea ai ce să faci. Discuțiile dintre patroni se fac la telefon, iar dacă vreunul postează numele unui șofer (al tău de exemplu), nu ai ce să-i faci, căci e doar un nume.

Nu are cu ce să te amenințe, lasă-l în pace să delireze ce vrea el. Tu caută-ți de muncă liniștit, dovedește că ești șofer profesionist și n-o să ai probleme de nici un fel.

Multumesc! Va respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.