Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Calibrarea tachografului


ioanditu

Postări Recomandate

  • Members
Acum 2 minute, Mario Bandit a spus:

Se poate face oriunde , in Ue , in orice service autorizat . 

Asa stiam si eu.

Insa se para ca , din pacate, unii inspectori de la ISCTR, nu stiu asta.Iar ca argument va expun ce s-a intamplat in urma cu cateva zile.

In 17 ianuarie am adus 5 cap tractor MB Actros, pe care le-am ridicat direct de la fabrica din Stutgart. Dupa ce le-am luat de la Stutgart, am mers si le-am facut calibrarea la un service autorizat DAF din Karlsruhe.

In urma cu cateva zile , unul dintre colegi, a fost oprit de catre ISCTR la un control de rutina si a fost avertizat ca e pasibil de amenda deoarece calibrarea tachografului nu e facuta in tara de inmatriculare a camionului ( cazul de fata Romania).......

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 3 minute, Mario Bandit a spus:

La ce faci o calibrare cand din fabrica iese cu omologare de tip , activare si calibrare ? 

http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/legislatie/REGULAMENTUL (UE) NR. 1652014.pdf 

Din fabrica ies doar cu omologare de tip. Activarea si calibrarea se fac ulterior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.