Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salut. Sa-mi explice si mie cineva va rog ce e cu sminteala asta de completare corecta a datelor in profil ?

Pe cine incurca daca sunt din Craiova si completez Arad sau am 25 de ani si scriu 48 ?

Adica daca completez ceva credibil si totusi e fals e in regula ?

Merci.

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Un profil complet da credibilitate persoanei din spatele utilizatorului , tine de constienta fiecaruia sa il completeze CORECT , se pot lega prietenii , ajutoare etc . Frumos e ca in alte comunitati , hai sa zicem forumuri auto , utilizatorii isi inscriu singuri si fara discutii toate datele corect , aici de ce ar fi probleme sau ai ceva de ascuns domnule utilizator ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da am. Nu vreau sa-mi dezvalui datele personale si mai cunosc cativa useri care procedeaza la fel.Te rog sa nu ma intelegi gresit. Nu vorbesc de ce e frumos sau etic.Se impune vreo sanctiune pentru profil completat neconform cu realitatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adica atata vreme cit nu exista nici o garantie ca datele de utilizator au fost completate corect de unde vine obligatia asta?

Cine garanteaza si cui ca datele userului sunt conforme? Si atit mai mult cui foloseste afisarea unor date despre care nu stim daca sunt reale? Ca ar fi frumos si etic, de acord , dar atunci de ce sa existe obligatie ?

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 14 minute, catais a spus:

Nu vreau sa-mi dezvalui datele personale

Numele și prenumele nu se înscriu în categoria ''datelor personale'', nici măcar după legea ce reglementează circulația acestor informații. Mai trebuie încă cel puțin 2 informații ca acel nume și prenume să fie asociat cu persoana ta (data și locul nașterii de exemplu).

Pe de altă parte, forumul ăsta e populat de oameni în toată firea, nu de un grup de boy racer-i cu prea mult timp liber. Informațiile care se perindă pe aici pot influența puternic persoane și/sau familii întregi, deci e de bun simț să ne asumăm responsabilitatea postărilor și să ne prezentăm oficial.

Garanția veridicității datelor vine din spiritul de colegialitate... și-n parcare când te dai jos și dai mâna cu un alt coleg îi spui: ''Să trăiești colegule, eu sunt Cristi''. La fel și aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta e clar, cu totul de acord, nu vorbim de ce e evident. Tot ce tine de persoana mea le consider date personale. Ma refer la situatia in care datele postate nu sunt reale. Regulamentul cere completarea corecta a datelor de profil. Ei bine accepta ca sunt useri care nu au completate CORECT datele de profil ci au completat cumva campurile obligatorii doar sa se poate inregistra. Ce faci cu cei care nu au completat CORECT ? Decat niste date false mai bine deloc. Si atunci nu-i mai bine sa lasi la latitudinea userului daca sa completeze sau nu si sa nu impui aceasta obligatie despre care nu ai nici o garantie reala. Macar asa stii ca cine a vrut sa declare ceva a declarat corect pentru ca asa a vrut, nu pentru ca i s-a impus.

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Si ce ai de pierdut daca completezi respectivele campuri cu datele adevarate? Te cauta careva pe acasa sau ce, ca nu inteleg? Galati e un oras mare ... in care traiesc multe persoane cu varsta ca a ta. Deci nu vad ... ce e asa mare secret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vad de ce e important ce am de pierdut sau de castigat. Eu am pus o intrebare si vad ca nu-mi raspunde nimeni la obiect ci in loc de raspuns sunt luat la intrebari...ha ha ha.

imi aduc aminte de mesterii aia care cind nu erau in stare sa-ti faca ceva te luau la intrebari :"...da matale ce-ti trebuie...?"

Deci foloseste cuiva obligativitatea de a completa profilul cu date care pot fi neconforme, va rog? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
29 minutes ago, Danny said:

Si ce ai de pierdut daca completezi respectivele campuri cu datele adevarate? Te cauta careva pe acasa sau ce, ca nu inteleg? Galati e un oras mare ... in care traiesc multe persoane cu varsta ca a ta. Deci nu vad ... ce e asa mare secret?

Omule, nu sunt nici din Galati si nu am 37 de ani asta e problema. Are vreo relevanta daca as fi pus date reale? Ceva care sa justifice obligativitatea si care sa poata fi garantat ca fiind real ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da. Folosește administratorilor atunci când te prind că nu ai folosit datele reale. Și-ți vor șterge contul. Nu verifică nimeni în mod special, dar în caz de nevoie, e un motiv suficient să dispari din comunitatea asta.

Iar retorica asta a ta, este exact demonstrația practică a unei vorbe din popor... aia cu stârnitul rahatului ca să pută. Faci atâta caz pe o chestie pe care, între noi aici, o considerăm normală. Scrie-ți frate datele acolo... încântat de cunoștință, eu sunt Cristian... și hai să vedem cu ce putem contribui în gașca asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scroafa e moartă-n coteț, forumul e ca o sală de ședințe unde lumea caută soluții în așa fel încât să nu mai moară și altă scroafă și tu intri în mijlocul ședinței și spui: ''Nu vă supărați, pinguinii au genunchi?'' Cam așa e toată treaba asta :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu e. Sau, in fine, poate asa pare sa arate pe dinafara. Dar crede-ma am un motiv foarte valid sa obtin un raspuns la toata treaba asta. Nu e cel mai important subiect de pe Forum, sau poate cel mai putin important...dar e un subiect, si e al meu. Daca ma lamureste cineva multam"fain, daca nu nu-i bai

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca naiba , sper sa se incalzeasca de Paste

16 minutes ago, cri5tian said:

Ooops :D Mai bine mă ascultai... :D

 

Nu-i nimic de ascuns man, orice admin iti poate accesa ID-ul si verifica istoricul. Mai mult daca te uitai la nick e Cata IS

 

Am avut profilul completat corect pina azi la pranz, uite ca l-am schimbat, nu putem vorbi ? Dar eu vreau sa stiu nemernicul ala (nemernic=Bandit) de ce mi-a inchis contul cind putea fi completat orice acolo.?

 

 

Nu era nimic de ascuns, ba era postat si numarul meu de telefon...ca sa vezi ca nu-i nimic de ascuns

 

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am rugamintea cand postezi, s-o faci "tot" intr-un singur post. Nu mai face 2, 3 postari consecutive. Daca ai scris si vrei sa completezi ceva, sa adaugi ceva in plus, foloseste butonul de Edit cu incredere. Altfel ... s-ar putea sa fii iar sanctionat si iar sa te superi.

Forumul asta are un regulament, care orice comunitate, care atunci cand te inregistrezi trebuie sa-l respecti. Daca nu vrei sa-l respecti, nu te mai inregistrezi. Ca completezi tu datele aiurea si false, nu-i nimic ... mai devreme sau mai tarziu, ne prindem si te sanctionam. Insa cred ca ai fi singurul care completeaza datele cu informatii false... ca, repet, ce ai de pierdut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deci hai sa lamurim: Pe o postare care a ajutat o multime de colegi sa-si gaseasca un loc bunisor de munca (cu unii dintre ei m-am intalnit peronal in baza si mi-au multumit). Postare la care am avut si aprecieri pe Forum si care, in fine era de interes general se gaseste unul din admini sa-mi inchida contul pentru ca nu i-au convenit datele din profil, cind putea fi scris orice acolo? Pai ti-as intoarce exemplul cu scroafa si pinguinii si hai sa vedem unde erau prioritatile ? Cine stie cati colegi interesati au ramas pe dinafara doar pentru ca a fost blocat subiectul ? Cit de etic ti se pare asta Cristi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Caline, da-mi tu un exemplu de termen cu nuanta depreciativa care poate fi aplicat in cazul asta si sa nu jigneasca pe cineva. S-a descalificat singur, si am dreptul sa-mi exprim opinia (negativa) despre el cumva. Am incercat cit de mult sa nu jignesc.Dar nu-i departe de Bandit...inseamna cam acelasi lucru

Editat de catais
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bună seara domnilor. Colegul " catais ", se pot obține mult mai ușor date personale despre cineva anume. Pe aici, cel mult, pot să " spioneze " angajatorii, sau sifonarii lor. Dar asta era acum câțiva ani, când " aruncau cheile ". Mossad-ul sau MI6, nu cred să fie interesați de noi, pentru hackeri suntem prea săraci. Puțin probabil -spre deloc - ca aceste informații să fie folosite împotriva noastră, într-o campanie prezidențială. Părerea mea, că este un minimum de respect față de această comunitate profesională să-ți asumi o identitate reală. Până la urmă, nu suntem un grup de puști, pe un site de socializare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca pot interveni si eu putin in discutie..sper sa nu fie cu suparare...forumul are un regulament...orice user se inregistreaza trebuie sa completeze niste date obligatorii..e la latitudinea lui personala daca doreste sa treaca date reale sau fictive..totusi cind treci de exemplu ca stai pe ''luna''..[sa zicem,ca idee] atunci poate interveni unul din admini..daca tu esti din iasi si scrii ca esti din galati nu conteaza si fii sigur ca nimeni nu se va lua de tine...faptul ca unul din admini a considerat ca un cont pe care lai folosit in trecut a avut nevoie de verificari suplimentare a fost datorat in mod sigur unor comentarii...nu se apuca sa cerceteze ca nu avea ce face...ar fi trebuit sa postezi direct la plingeri contra adminilor sau moderatorilor si ti se raspundea imediat..de ce...din ce cauza...etc...daca nu era o masura corecta se anula...fii sigur de asta..

lasind forumul nostru vei observa ca si pe alte siteuri...etc..se cer date de identificare..pe care le poti la fel pune cum vrei tu..nu iti cere buletinul nimeni...inca ceva..de exemplu la smartphone-urile astea...ai observat cumva ca sistemul android se actualizeaza automat..indiferent ca vrei sau nu vrei tu...? poti sa nu vrei..dar la un moment dat se blocheaza si nu mai lucrezi..si atunci..e vreo diferenta..? nu cred...crede-ma..era mult mai usor sa intrebi ce a fost cu contul decit sa provoci aceasta inutila discutie...bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mie mi se pare că plângi după cifrele alea verzi, de fapt și de drept. Ai avut și tu un moment al tău și vezi Doamne ți l-a stricat Mario, dintr-un motiv prea banal în viziunea ta. Fii atent aici, surpriză... Conduita lui Mario, aici pe forum (căci eu nu-l cunosc personal), a fost de-a lungul timpului aceeași. Omul e de partea legii și respectării ei, mai mult decât oricare dintre noi și activitatea lui de aici o demonstrează. Iar regulamentul forumului trebuie respectat, la fel ca orice altă lege, chiar dacă normele de aplicare nu sunt foarte reușite. În plus, la momentul respectiv, dacă îi explicai frumos că ai tratat cu superficialitate regulamentul forumului și că vei remedia situația, fac pariu că nu se întâmpla nimic. Că și Mario, impune respectarea regulilor, dar nici absurd nu e... te considera avertizat, tu scriai ce dorea mușchiul tău acolo, cât să pară real și toată lumea era fericită.

A te supăra în secunda 2 și a sări la atac nu e un comportament ok, mai ales aici. Suntem totuși o grămadă de șoferi, oameni duri prin natura muncii, deci nu te aștepta să intimidezi pe cineva cu una cu două, doar pentru că atragi câțiva useri de partea ta și vociferezi într-una. Crede-mă pe cuvânt, am avut și eu derapajele mele pe aici, de-a lungul timpului, deci știu ce vorbesc.

Ai zbârcit-o, Mario te-a faultat, n-ai știut s-o dai cotită elegant... asta e. Împacă-te cu ideea și las-o moartă. Crearea de subiecte ca să atragi atenția asupra unui rahat îngropat, nu e o tactică bună. N-are nimeni nici timp și nici chef de lătrat aiurea...

Continuă pe aceeași linie pe care zici că mergeai când s-a întâmplat ''grozăvia'' și te asigur că toate păcatele îți vor fi iertate. Ajută, sfătuiește, participă activ și constructiv la discuții și nimeni n-o să-ți zică nici dă-te mai încolo. Și-o să ai și multe cifre verzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.