Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Schimbare carduri in taho VDO, doi soferi


Postări Recomandate

  • Members

Va salut!

Am o nelamurire de cateva zile si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi.

De doi ani de cand sunt sofer am lucrat doar in echipaj si mi-am respectat programul si utilizat tahograful exact asa cum am fost instruit la angajare.

Schimbarea cardurilor in tahograf la terminarea perioadei de 4.5h de condus o faceam asa: oprit motor, pus contact, apasat eject card 1 si aici vine problema deoarece unii colegi mi-au spus ca in momentul in care ma intreaba "tara final ..." cand scot cardul pentru schimbare sa dau sageata inapoi si doar cand inchid/deschid programul sa selectez tara in care ma aflu, iar altii imi spun ca pot sa selectez tara in care ma aflu cand schimb cardurile deoarece nu afecteaza cu nimic....

 

Mai pe scurt, cand ne schimbam intre noi se selecteaza tara final sau nu? Multumesc anticipat si drumuri bune! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Reg. U.E. 165/2014, ăla trebuie citit. Părerile colegilor se iau în considerare vis-a-vis de starea vremii și alte discuții fără legătură cu legislația în vigoare.

Și... NU! Prin marcarea simbolului de țară (început/sfârșit) se declară începutul/sfârșitul activităților zilnice, declarație ce poate atrage/impune o anumită secvență de acțiuni care să fie înregistrată(e) ulterior. Schimbatul la volan nu înseamnă sfârșitul activităților zilnice, deci se va selecta săgeata înapoi, iar ulterior minutul(ele) lipsă se vor completa cu ''alte activități''.

Atenție!!! Obligația de a declara începutul/sfârșitul activităților zilnice revine ambilor șoferi, indiferent de slotul în care se află cardul în acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

(7) Conductorul auto introduce în tahograful digital simbolul țării unde îi începe i cel al țării unde îi încheie ziua de lucru. Un stat membru poate totui simpunconducă­ torilor de vehicule care efectueazun transport în interiorul teritoriului su adugarea la simbolul țării a unor specificaii geografice mai detaliate, cu condiia ca statul membru sfi notificat Comisiei specificaiile geografice detaliate respective înainte de 1 aprilie 1998.

Introducerea informaiilor menionate în prima fraza primului paragraf de ctre conductorii auto nu este necesardactaho­ graful înregistreazîn mod automat datele de localizare în conformitate cu articolul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu selectezi inchidere pe tachograf.la schimbarea soferilor la volan.Deschiderea si inchiderea perioadei de munca zilnica se fac in termenii subliniati de catre cri5tian.

 

Aceste lucruri ar trebui sa fie clare de acum dar vad ca tot in ceata suntem.

Cred ca asta se datoreaza faptului ca suntem superficiali in ceea ce priveste obligatiile si drepturile noastre de muncitori cu rezervele date de munca desfasurata in domeniul transporturilor, a superficialitatii in tratarea contractelor de munca, a fiselor postului a contractelor colective pe ramura sau pe agent economic., a normelor date de comisia europeana .....etc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 5 ore, cri5tian a spus:

Reg. U.E. 165/2014, ăla trebuie citit. Părerile colegilor se iau în considerare vis-a-vis de starea vremii și alte discuții fără legătură cu legislația în vigoare.

Și... NU! Prin marcarea simbolului de țară (început/sfârșit) se declară începutul/sfârșitul activităților zilnice, declarație ce poate atrage/impune o anumită secvență de acțiuni care să fie înregistrată(e) ulterior. Schimbatul la volan nu înseamnă sfârșitul activităților zilnice, deci se va selecta săgeata înapoi, iar ulterior minutul(ele) lipsă se vor completa cu ''alte activități''.

Atenție!!! Obligația de a declara începutul/sfârșitul activităților zilnice revine ambilor șoferi, indiferent de slotul în care se află cardul în acel moment.

 

Acum 5 ore, Mario Bandit a spus:

(7) Conductorul auto introduce în tahograful digital simbolul țării unde îi începe i cel al țării unde îi încheie ziua de lucru. Un stat membru poate totui simpunconducă­ torilor de vehicule care efectueazun transport în interiorul teritoriului su adugarea la simbolul țării a unor specificaii geografice mai detaliate, cu condiia ca statul membru sfi notificat Comisiei specificaiile geografice detaliate respective înainte de 1 aprilie 1998.

Introducerea informaiilor menionate în prima fraza primului paragraf de ctre conductorii auto nu este necesardactaho­ graful înregistreazîn mod automat datele de localizare în conformitate cu articolul 

 

Acum 1 oră, sxn a spus:

Nu selectezi inchidere pe tachograf.la schimbarea soferilor la volan.Deschiderea si inchiderea perioadei de munca zilnica se fac in termenii subliniati de catre cri5tian.

 

Aceste lucruri ar trebui sa fie clare de acum dar vad ca tot in ceata suntem.

Cred ca asta se datoreaza faptului ca suntem superficiali in ceea ce priveste obligatiile si drepturile noastre de muncitori cu rezervele date de munca desfasurata in domeniul transporturilor, a superficialitatii in tratarea contractelor de munca, a fiselor postului a contractelor colective pe ramura sau pe agent economic., a normelor date de comisia europeana .....etc.

 

 

Va multumesc domnilor! Dupa eject cand taho intreaba "tara final ..." o sa ii dau sageata inapoi(back) si o sa selectez "tara final ..." doar la pauzele de minim 9h.  

Va multumesc inca odata, drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

gresita formulare...dai inceput de tara cind iti incepi activitatea zilnica..si sfirsit cind o inchei..respectiv cind intri in repaus zilnic sau repaus saptaminal..nu ''pauze'''

Uitate la rubrica incepatori si insusesteti termenii meseriei noastre..corecti..nu din parcare....evita pe viitor termeni incorecti..dovedeste ca esti profesionist..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.