Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Totul despre ADR.


szaga

Postări Recomandate

  • Members

Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a putea da examenul pentru ADR?Am inteles ca trebuie sa ai minim 5 ani pe cartea de munca de transport marfa ca sa poti sustine examenul pentru ADR.Asa este?

Aici puneti si chestionare,intrebari si raspunsuri pentru ADR,daca aveti!

Tarife;scoala,examinare,eliberare atestat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

coane,

trebuie butonat un pic...

pe arr.ro, SERVICII/ELIBERARE ATESTATE.....sint 88 de pagini, fisierul e prea mare pt al atasa aici,

mai sint si alte materiale...

citeva ideii,...

daca tot te bagi...fa si pt cisterne...plusul de$ nu e deosebit ,dar ce e in mina nu-i minciuna..oricum esti in zona adr...

de la scoala primesti 3 carti,..nu prea poti s-a inveti singur ca e MULTA marfa,...si nu trebuie retinut tot..

sint la fiecare capitol citeva definitii de care trebuie s-a te lipesti...

plus ca sint citeva chestionare originale....care te ajuta la examenul care este...

parerea mea!!!

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pana sa postez aici,am trecut mai inatai pe la ARR pe site.Am luat tot ce am gasit pe acolo.Sincer,as vrea si raspunsurile la chestionarele lor,astfel as putea sa ma si verfic daca le-am facut bine.Stiu ca atunci cand am dat pentru marfa,agabaritic si persoane,am pus mana pe o carte de chestionare foarte buna,care nu se gasea pe piata.Ma gandeam ca poate are cineva de pe aici asa ceva si pentru ADR.

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Pana sa postez aici,am trecut mai inatai pe la ARR pe site.Am luat tot ce am gasit pe acolo.Sincer,as vrea si raspunsurile la chestionarele lor,astfel as putea sa ma si verfic daca le-am facut bine.Stiu ca atunci cand am dat pentru marfa,agabaritic si persoane,am pus mana pe o carte de chestionare foarte buna,care nu se gasea pe piata.Ma gandeam ca poate are cineva de pe aici asa ceva si pentru ADR.

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!

cat te apuci de cursuri ti se dau 3 carti!

ADR vol 1+2 si o carte cu raspunsuri si intrebari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Moderators

nu trebuie sa ai vekime pt ADR.. scoala te costa in jur de 4-600 lei depinde unde o faci(la intermediari este mai scump) la IFPTR este indicat este 400 lei mai dai 41 lei pt atestat(dureaza pana la 3 sapt pana i ti vine),cursurile tzin  2-3 sapt in functie de scoala, si este bine sa te prezintzi la ele pt ca tzi vine mai usor sa intelegi ceea ce scrie in acele cartzi(2 + 1 intrebari/raspunsuri),pt ca sunt redactate f prost(ce tzi da la capitolul 1 i zti explica la capitolul 3 ceva de genul asta). Din cate am auzit acum singura diferentza este ca de prin septembrie anul trecut cei care aveau sub un an vekime pe permis la catg(nu pe cartea de munca) se dadea examen si la strada cu cei de la ARR..Aaa...si este bine sa se invetze ceea ce scrie acolo pt ca ADR nu merge nu "fondul de rulment" (masa de dupa ex pt comisie) pt ca este un certificat international recunoscut si ei nu vor sa se mai complice sa ia oricare sa ne mai faca de ras vis a vis de accidente etc(si asa noi romanii suntem destul de ponegritzi ca si siferi pe UE, nu polacii rusii sau altzii)

Drumuri line fara "capre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

guvis daca aveai kestionarele de dinainte...atunci ne intoarcem de unde am plecat....si de ce oare ne mai miram atunci cand vedem pe un coleg (mai rar dar se mai intampla)care are cisterna cu produse toxice/inflamabile etc cu scurgeri ca se opreste pe unde poate da 2 galetzi cu nisip si suna la dispecer patron ca nu stie ce sa mai faca..sa imprejmuiasca locul?! sa anunte organele de drept?!...stiii cu vine treaba asta?

ca atunci cand trebuia sa ma angajez ca intructor auto pt B iar patronul mi a zis ca am target ca sa iau salariul promis..adik sa dau drumul din scoala spre examen politzie la 25-50 sau 100 elevi (depinde de cati ti se impun)...cati sunt soferi buni si cati cretini? din aia 100 e posibil sa tzi calce pe trecerea de pietoni pe cineva drag tie...am refuzat binenteles..de la aceasta paranteza mai mare si concluzia : parka nu a si crede ca inspectorii ARR au devenit din nou sau mai inconstienti ca inainte..mai ales dupa accidentele cu mortzi de la Focuri(maxi taxi) si cel de la Mihailesti...alte concluzii le tragetzi voi...sunt multe de spus despre cum si ce ar trebui sa facem noi soferii in trafic sau/ garaje/depozite si cum ar trebui sa se comporte angajatorii, clientii-beneficiarii vis a vis de transport marfa..

Drumuri line fara "capre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mamitzoiu, episodul de la Mihailesti era pe punctul de a se repeta inca de vreo 2-3 ori de atunci  ;) , iar mai nou sa nu uitam de autobuzul care s-a rasturnat la Tulcea cu cei  70 de pasageri .Va mai trece multa vreme pana cand substantele periculoase sa fie transportate "ca la carte" si pasagerii din mijloacele de transport in comun sa fie transportati omeneste , nu ca niste saci cu cartofi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

guvis sa stii ca s ar putea sa ai dreptate...am mai vb si eu cu colegi si adevarul este ca in unele orasele din tara in care se sustin examenele pt ADR se dau vreo 50 kestionare (le cumperi de la lector cu 50 de lei..Din acele se dau intrebarile... oricum e aproape moka...si este posibil  ca sa se dea si inainte de examen amanunte ....asta este...traim in Romania si....de ce oare ma mai mir cand i l vad pe nea "ghitza"  care a fost la autobaza 2 vreo 30 de ani pe RABA  cu 6 clase ale lui a luat ADR ul

Nu vreau sa jicnesc pe nimeni aici(vis a vis de cate clase ai) dar nu e atat de usor sa invetzi de pe cateva cartzi grosutze..

Drumuri line fara "capre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu am cumparat nimic,am dat bani doar la "xerox"

Nici vorba de 50 chestionare...au fst muuuult mai putine,adica sub degetele de la o mana

Am dat adr ca sa fac ceva util in concediu,l-as fi luat si fara ajutor,nu e chiar asa dificil examenul...mai bine zis ai voie sa gresesti cam mult pentru a promova

Cartile alea nu se invata pe de rost...cine ar putea invata toate numerele onu?

La multe firme se face instructaj de protectia muncii inainte de incarcare,in functie de substanta transportata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Fratiloooor, m-am interesat azi de costurile atestatului de transport marfuri, la mine la Pascani costa 8,5 milioane, ce naiba astia au innebunit de tot, care ati mai facut cursurile de curand, cat ati platit?  >:(  (scuze de offtopic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare....Te inscrii la o firma autorizata care face cursuri de acest gen, pe raza localitatii de domiciliu , (eu l-am luat in septembrie a.c am platit 250 ron  cisterna si colete ) iti dau ei un suport de curs ,o carte ft buna cu notiuni despre ADR,eu am facut 4 zile de curs 2-3 ore pe zi (de la 17 :00) a venit un inspector de la ARR (inveti lucruri ft utile ! si speram care sunt si respectate?!),dupa care examen ai 2 chestionare unul cu 30 intrebari  din care trebuie sa faci 21 pentru a fi admis in 30 min  si al doilea cu 20 de intrebari din care trebuie sa faci 14 pentru a fi declarat admis.Examenul a fost pe bune ,serios ,dar cu putin studiu ,vreau sa spun ca daca te straduiesti il iei cu siguranta .Chestionarele le gasesti si pe situl ARR-ului dar fara raspunsuri .SUCCES.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.