Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Totul despre ADR.


szaga

Postări Recomandate

  • Members

daca iti place aceasta meserie si citesti si incerci sa intelegi logic cum sta treaba prin intrebari e imposibil sa nu iei... dar na , fiecare cu aptitudinile lui.

p.s. mai bine sa nu tociti cum a facut un coleg mai sus ca dupa examen nu-ti mai amintesti nimic si cand vei avea nevoie nu vei sti nimic din ce-i de facut

imi place meseria asta si de aceea am invatat ,AM TOCIT ERA IN GHILIMELE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

D-lor sunt proaspat absolvent al cursului de ADR (cu atestat, bineinteles)si pot sa va spun din propria experienta ca daca nu inveti, nu iei examenul....ma refer la modul legal. Pot sa va spun ca acea carte data de scoala si la care se face referire in acest topic, mie cel putin mi-a folosit prea putin. Am facut cel mai mult dupa chestionarele ADR oficiale si bineinteles cu ajutorul raspunsurilor pe care le-am primit pe stick din partea profesorilor. M-am lovit de unele intrebari care erau trecute ca valabile in curs, dar la examen au dat ca gresit...nu multe...eram asa sigur de 2 incat am ramas masca cand am constatat ca fiind gresite. Eu nu m-am bazat pe profesori ca ma vor ajuta. M-am ars prima oara cand am dat examen......am luat la ADR colete si eram la ADR cisterna...mai aveam 2 min si 5 intrebari pe care le-am lasat la urma. Nu stiam nimic despre ele (prima oara nu am invatat temeinic)...in sfarsit...a trecut profu de ADR al scolii pe langa mine si al meu computer si l-am intrebat. Vreau sa spun ca am vanturat alea 5 intrebari si nu a stiut sa-mi zica macar 1 raspuns.....Am picat ca mi-a expirat timpul  :-[ . Saptamana urmatoare, pana la reluarea examenului am mancat chestionarele si am stat in sala de examinare 10 min la 20 de intrebari. Asa ca singura baza este in voi. Precizez ca sunt din Bucuresti si aici am dat examenul...nu voi mentiona scoala. Are putina importanta asta...Toate cele bune va doresc si bafta celor care vor da in continuare examen. Pot sa va ajut cu raspunsurile la solicitarile doritorilor pe adresa mea de mail ,, ghitagiulio1@yahoo.com ''. Nu pot spune ca o fac gratis, ci voi accepta o bere virtuala din partea voastra... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

...acum cand am intrat la scoala mi-a dat o carte cu intrebari si raspunsuri pe care am tocit-o intr-o saptamana si la examen am intrat si am luat fara ajutor,eu spun sa inveti ceva ca te ajuta si la examen si dupa.bafta multa.

Multumesc de urare Levlev! :)Exact asta as fi vrut si eu sa fac....sa ma folosesc de perioada asta de 2 saptamani de la inscriere si pana la inceperea cursurilor sa ma uit pe o carte ceva , sa invat si eu bine( e interesul meu, vreau sa ma angajez ca sofer cat mai repede si sa stiu ce am de facut), dar de unde....mi-a raspuns sec ...o sa veniti la sala si atat..nu carte nu nimic...abia astept sa vad ce o sa iasa...ori la bal ...ori ii bag in spital!! Banii ia luat in 3 secunde, bineinteles!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

eu pot sa va spun ca am avut examen ADR pe data de 9.04 2011 si la cursuri ni s-a dat o carte ADR-suport de curs ptr transport de marfuri periculoase care intra in pretul cursului (500 ron),am invatat cate ceva,lucruri esentiale,cu ce am invatat la marfa ,am reusit sa trec fara problema examenul(unele raspunsuri sunt logice)deoarece exista doar un raspuns corect la o intrebare .bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc de urare Levlev! :)Exact asta as fi vrut si eu sa fac....sa ma folosesc de perioada asta de 2 saptamani de la inscriere si pana la inceperea cursurilor sa ma uit pe o carte ceva , sa invat si eu bine( e interesul meu, vreau sa ma angajez ca sofer cat mai repede si sa stiu ce am de facut), dar de unde....mi-a raspuns sec ...o sa veniti la sala si atat..nu carte nu nimic...abia astept sa vad ce o sa iasa...ori la bal ...ori ii bag in spital!! Banii ia luat in 3 secunde, bineinteles!

corect era sa iti dea carte dupa ce ti-a luat banii,cred ca in examen o sa te ajute si iei examenul,oricum dute la scoala sunt bune simularile si explicatiile.sa ne spui daca ai luat,eu sunt sigur ca il iei,dai si tu o bere...virtuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare! Fericire mare azi pe mine! Am trecut cu bine de examenul la "traseu" pentru categoria D. Poate voi fi la fel de norocos si la atestate...vedem dupa sarbatori. Va tin la curent! Pana atunci va urez la toti un Paste fericit! si tot ce va doriti! Drumuri bune sa aveti!!!

felicitari si bafta in continuare,PASTE FERICIT TUTUROR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare.

Doresc sa va intreb daca aveti idee daca un sofer profesionist cu atestat ADR poate face pregatire si unde anume pentru extinderea valabilitatii atestatului ADR pentru clasele de pericol 1(explozibili) respectiv 7(radioactive)...

Din cate observ pe site-ul ARR, exista la chestionarele pentru ADR si intrebari pentru clasele 1 si 7...deci banuiesc faptul ca cineva poate sustine aceste teste...dar problema este unde se face pregatirea pentru clasele 1 si 7? Ati auzit cumva de aceste centre de pregatire, costuri, durata, etc?

Va multumesc.

Un Paste Fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare.

Doresc sa va intreb daca aveti idee daca un sofer profesionist cu atestat ADR poate face pregatire si unde anume pentru extinderea valabilitatii atestatului ADR pentru clasele de pericol 1(explozibili) respectiv 7(radioactive)...

Din cate observ pe site-ul ARR, exista la chestionarele pentru ADR si intrebari pentru clasele 1 si 7...deci banuiesc faptul ca cineva poate sustine aceste teste...dar problema este unde se face pregatirea pentru clasele 1 si 7? Ati auzit cumva de aceste centre de pregatire, costuri, durata, etc?

Va multumesc.

Un Paste Fericit tuturor!

Sper ca se fac in vreun poligon al armatei  ;D ;D ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ptr clasele 1 si 7 se fac tot la centrele normale de pregatire,adica cele care pregatesc adr,numai ca acolo trebuie sa ai trimitere de la munca,sa zicem armata,mine,etc,altfel nu te poti tu duce si sa vrei sa platesti ,apoi sa faci curs si examen ulterior,mai ai si studiu de caz in cadrul examenului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule cursurile  de pregatire pt. clasele 1si 7 se fac tot la centrele de pregatire profesionala.Problema este la clasa 7[radioactive] trebuie sa dai examen la BUCURESTI LA CNAN[compania nationala de activitati nucleare].DRUMURI BUNE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare !! Peste 2 sapt o sa dau examen la ADR si am mare nevoie de raspunsurile la intrebarile de la Colete si Cisterna de pe situl ARR .. Ma poate ajuta cineva PLSSS ???? Unde fac cursul nu mi-au dat nimic, decat o carte cu 50 de intrebari ...  Daca vrea cineva sa ma ajute astept email pe adresa      ssc.production@yahoo.com  sau  senticuore@yahoo.it

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salutare tuturor. De curand am dat si eu atestatele pentru transport marfa, adr colete si cisterna. Prin intermediul unui coleg am gasit si eu grila de raspunsuri la adr colete. Sper sa va fie de ajutor. Postez mai jos linkurile pentru testele grila si pentru raspunsuri. Acestea se pot descarca pentru o perioada de maxim 10 zile, incepand de azi 17 mai. succes tuturor.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-17may-0b357beaec1b92.zip    Aici gasitit baza de date pentru intrebari

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-17may-45a7bbd074.zip          Aici gasiti raspunsurile al toate cele 505 intrebari de la cursul de baza.

Pentru specializarea cisterna nu am gasit grila de raspunsuri. Eu am invatat din cartea pe care am primit-o de la centrul unde am facut atestatele. Va spun sincer ca la ADR nu merge pe bajbaite, trebuie invatat, cartea e sfanta. Examenul dupa cum bine stiti se da pe calculator. 30 de intrebari la specializarea colete, din care trebuie facute 21 minim si 20 de intrebari la specializarea cisterna din care trebuie facute 14 minim.

Numai bine tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salut  , am si eu nevoie de  raspunsurile la intrebarile  pt  ADR  marfa  + cisterna  , va  rog  frumos daca    ma  poat e ajuta  si  pe  mn cnv . sa  mi trimita  pe  adresa de  mail ramses_dark1@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

daca vrea cineva cursurile ADR prelata si cisterna +intrebarile si raspunsurile pot sa i le dau daca e din Bucuresti sau imprejurimi. Eu am invatat dupa ele si am luat 28/30 si 18/20. acum o luna. lasati-mi mesaj la yomamen1@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Nu reusesc sa scriu nimic pe forumul asta  ,da barem sa urc rezultatele corecte de la testele ADR!!!!!

Help please .Admin?????

De ce nu ma lasa sa incarc nimic pe site:?????

Ce vrei sa incarci si nu reusesti....ai grija la limbajul folosit , exista un topic la " Ajutor " despre cum se upload-eaza materialele pe forum, citeste-l mai inainte de a injura !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut! Sunt nou pe aici si prin meseria de sofer profesionist! Cat dureaza in mod normal sa iti elibereze atestatele? Eu am depus actele la arr pe 18 mai si nici acum nu mi-au venit atestastele! Mi-a venit doar cardul, depus in aceeasi de 18 mai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.