Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Totul despre ADR.


szaga

Postări Recomandate

  • Members

Ce vrei sa incarci si nu reusesti....ai grija la limbajul folosit , exista un topic la " Ajutor " despre cum se upload-eaza materialele pe forum, citeste-l mai inainte de a injura !!!

nu prea inteleg faza cu <>> cine a injurat aici???Si crede-ma , vreau doar sa fac un bine !!!!dar vad ca nu am voie sa uploadez decat 1000Kb /mesaj.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • EX Staff

nu prea inteleg faza cu >> cine a injurat aici???Si crede-ma , vreau doar sa fac un bine !!!!dar vad ca nu am voie sa uploadez decat 1000Kb /mesaj.....

In mesajul original am sters cuvantul " rahat "...sau poate te refereai la dulciuri !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.

Doresc sa va intreb daca stiti cumva (sau ati auzit de la colegi) daca intrebarile care se dau la CNCAN la Bucuresti pentru Clasa 7 ADR sunt cele postate pe site-ul ARR...

Va intreb deoarece voi sustine curand examen pentru clasa 7 si nu prea am gasit intrebari pe nicaieri, decat cele de pe site-ul ARR...

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu le am pe cele bune, dar nu le pot incarca pe forum, daca vrei da-mi pe PM adresa de email.

Oricum , fara rautate , colegul jardel23 care a mai urcat pe site raspunsurile ,nu le-a verificat ...in proportie de 25% sunt gresite...

ai grija ce inveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.

Doresc sa va intreb daca stiti cumva (sau ati auzit de la colegi) daca intrebarile care se dau la CNCAN la Bucuresti pentru Clasa 7 ADR sunt cele postate pe site-ul ARR...

Va intreb deoarece voi sustine curand examen pentru clasa 7 si nu prea am gasit intrebari pe nicaieri, decat cele de pe site-ul ARR...

Va multumesc!

Nimeni? Nimic? Nu cunoasteti niciun coleg care are clasa 7 ?

Orice informatie legata de baza de intrebari pentru Clasa 7 imi poate fi de un real ajutor! Nu am nevoie de raspunsuri, doar intrebari curate! Asta ca sa stiu si sa imi fac o imagine despre cam in jurul caror notiuni se invarte treaba la examen. Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Nimeni? Nimic? Nu cunoasteti niciun coleg care are clasa 7 ?

Orice informatie legata de baza de intrebari pentru Clasa 7 imi poate fi de un real ajutor! Nu am nevoie de raspunsuri, doar intrebari curate! Asta ca sa stiu si sa imi fac o imagine despre cam in jurul caror notiuni se invarte treaba la examen. Va multumesc!

Salutare vio,

daca mai ai nevoie de lamuriri la clasa 7 am ceva seturi de chestionare si raspunsurile corecte la ele.

Sunt din ianuarie 2011 de cand am dat si luat examen pt clasa 1 si clasa 7

daca vrei da-mi un pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegii care citesc acest forum, mai exact aceasta sectiune, am o intrebare: aveti idee daca vre-unul dintre urmatoarele certificate de pregatire profesionala (atestate) este recunoscut in UE pentru angajare direct la angajator strain?

Persoana desemnata marfa, persoana desemnata persoane

Consilier de siguranta Clasa 1

Consilier de siguranta Clasa 2

Consilier de siguranta Clasa 7 (ambele specializari: transport materiale radioactive fisile si transport materiale radioactive nefisile)

Consilier de siguranta Clasele 3,4,5,6,8,9

Consilier de siguranta Numerele ONU 1202, 1203, 1223

Rog sa raspundeti doar daca aveti informatii precise (cunostinte, rude, prieteni care lucreaza in UE pe baza atestatelor de mai sus obtinute in RO), deoarece urmeaza sa obtin toate cele precizate mai sus (da, stiu, va dura aprox. 1 AN, asta e...), dar vreau sa stiu daca sunt suficiente pentru angajare in UE sau ti se cere sa le echivalezi...sau sa le suplimentezi cu alte calificari obtinute in statul respectiv, in functie de legile fiecarui stat membru UE in parte?

Astept raspunsurile voastre cu interes si va multumesc anticipat pentru acestea!

Sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

mai colegi degeaba cereti intrebarile sa le tociti ca nu e bine ca le uitati,urmati daca puteti cursurile cat mai das in saptamana din inaintea examenului si o sa vedeti ca nu e greu,si noua ne-a dat trei carti dar a zis profu sa nu le rsfoim ca nu prea are rost,tot ce trebuie e sa te ti de curs ca o sa faceti multe chestionare inainte de examen,hai sa veti bafta mare,drumuri bune la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in carti sunt intrebari cu un raspuns,doua sau trei corecte,deasta am zis sa nu va complicati ca va incurcati. o sa sustineti examenul pe calculator si intrebarile vor veni direct de la Bucuresti care vor avea un singur raspuns corect :D,repet un singur raspuns corect ;D,si mare etentie la copiat pe care prinde il da afara,ca si cand am dat eu l-a prins pe unul ca a incercat sa rasfoiasca niste harti,ma rog caie ce o fi avut el si automat l-a dat afara  : :'( : asa ca succes,daca mai aveti nelamuriri incerc sa va ajut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Buna seara tuturor!

In primul rand,as dori sa va spun ca este primul meu mesaj pe forumul acesta,de altfel,un forum extrem de bine realizat,cu subiecte foarte interesante si cu utilizatori care dau dovada de un simt civic excelent. (in special,prin oferirea raspunsurilor la diverse nelamuriri ale celorlalti utlizatori,vechi sau noi). Asadar,SALUTARE TUTUROR!

Acum,lasand de-o-parte formalitatile de respect fata de comunitate,vin si eu cu prima nelamurire,la care sper sa gasesc un raspuns...

De vreo doua zile ma tot bate gandul sa obtin si eu certificatul ADR insa nu-mi sunt clare cateva aspecte:

1. Avand in vedere ca sunt posesor de permis categoria B,pot obtine un astfel de certificat? (bineinteles,care s-ar incadra in categoria pe care o detin)

2. Este nevoie de o minima experienta in domeniul transporturilor?

3. Este necesara o minima vechime a permisului de conducere?

Pentru moment,cam acestea ar fi nelamuririle...

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!

O seara cat mai placuta!

Raul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare raul2662x,bine ai venit in comunitatea soferii.ro,in primul rand poti sa i-ei certificatul ADR chiar daca ai cat B,pt ca si eu cand am dat era un coleg care avea ca tine doar cat B,normal poti sa folosesti certificatul pe vehicole de 3,5t,in schimb de vechime nu stiu cat e necesar sa ai,iar vechime in transport nu e nevoie,cert este ca poti sa-l obtii,multa bafta si succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

@clau46

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Mi-a fost de mare ajutor!

In perioada urmatoare o sa dau o fuga pana la ARR sa vad de ce acte am nevoie pentru inscriere,si mai ales,sa vad unde anume trebuie sa sustin cursurile/examenele.

Numai bine si multumesc inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut raul2662x,nu la arr trebuie sa mergi ci la o scoala specializata sa te inscrii pt examinare,de exemplu IFPTR ca si eu la ei am facut si sunt seriosi,baiatul la care lucrez e din Petrosani si azi a dat examenul ADR si nu a invatat absolut deloc si a luat,doar eu i-am explicat din mare clasele de pericol si cateva elemente cat am fost in cursa,cu incredere ca nu e greu,bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii despre ADR  va pot spune ca la examen sant 2 seturi de intrebari un set este de 30 de intrebari si trebuiesc trecute cel putin 21 iar al doilea este de 20 de intrebari si trebuiesc facute cel putin 14 pentru a promova acest examen trebuie sa invatati clasele de pericol pe 2011 (11 la numar) si nimic mai mult, toate intrebarile sant facute pe baza acestei clase de pericol maine intru in posesia intrebarilor si a raspunsurilor corecte  ;D...

Am vazut întrebarea ;

In ce tari este valabil acest ADR ?

Raspuns: Albania, Austria, Azerbaigian, Bielorusia, Belgia, Bosnia-Hertegovina, Bulgaria, Cipru, Croatia, Danemaraca, Finlanda, Franta, Estonia, Elvetia, Federatia Rusa, Fosta Republica Iugoslavia, Macedonia, Germania, Grecia, Italia, Kazahstan, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Maroc, Norvegia, Olanda, Polonia, Portugalia, Regatul Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord, Republica Ceha, Republica Moldova, Romania, Serbia si Muntenegru, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Ucraina si Ungaria, acestea sant toate statele semnatare (în prezent) ale A.D.R in anul 1957 la Geneva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am impresia ca ai prins ultimul lot de cursanti la ARR.

Din ce am vorbit cu un instructor de acolo, se schimba legislatia, iar examenele vor fi mai incarcate de elemente noi, dupa noile reglemetari internationale. Eu regret ca nu am invatat si pt ADR, insa era mai scump si nu mi-am permis totul din prima.

Chiar sunt curioasa de ce va urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu inca nu am auzit de noi reglementari iar cusul A.D.R il urmez de cateva zile nu este ceva complicat iar pretul in Bucuresti este de 350 ron (cisterne + colete) la autogeneral tot ce trebuie stiut sant clasele de pericol cursul dureaza 5 zile iar atestatul A.D.R este valabil 5 ani multa bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.