Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Totul despre ADR.


szaga

Postări Recomandate

  • Members

Salutare!Azi am fost la sediul IFPTR din Bucuresti,Strada Ilioara si pentru obtinerea ADR-ului pentru colete si cisterna costa 400 Ron cursurile iar dupa promovarea examenului se mai platesc 41 RON la posta in contul ARR-ului pentru eliberare.Cursurile dureaza cam o saptamana si pana ti-l elibereazax cam 2 saptamani.Sper sa va fie de folos aceste informatii!Drumuri bune colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salut colegii. Am o intrebare pentru cei umblati pe afara. Unii zic ca atestatul ADR nu este necesar pentru transport marfuri( cum ca germania si italia  cer de fapt altceva ) si ca nici dracu' nu cere afara asa ceva. Pe de alta parte vad ca angajarile pentru afara cer in mod special acest atestat. Hartltrans nu cere in actele de angajare  pentru comunitate atestatul ADR. Cum e pana la urma? Trebuie sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aici se vorbeste despre atestatul ADR adica pentru transport marfuri periculoase.Daca se transporta acest gen de marfuri acest atestat este obligatoriu,pe langa multe altele.Fara el nici macar nu te incarca.

Unde nu se cere inseamna ca nu transporta marfuri periculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, mersi pt. ajutorul neacordat, nici un mail, nici un mesaj.

in concluzie azi dimineata am sustinut examenul pt. Marfa, Agabaritice, Persoane, ADR-colete si ADR-cisterne,

si le-am luat pe toate cu brio (5 din 5), recomand suporturile de curs (cartile), au fost o gramada de SOFERI CU EXPERIENTA care au luat-o in gura, care au avut doar seturile de intrebari si raspunsuri xeroxate si tot au picat.

Nu sunt suficiente numai intrebarile si raspunsurile si sa le inveti ca papagalul, in carte gasesti si explicatiile complete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La fel si eu...le multumesc celor care ar fi dorit sa ma ajute dar n-au putut  ;) . Azi am dat si l-am luat fluierand. Un sfat celor care isi doresc atestatul ADR. Mergi la cursuri, vezi ce se cere , citesti odata cu atentie si cred ca deja stii mai mult decat minimul necesar. Daca stii mai mult de atat, felicitari, e spre binele tau. ...si ceva referitor la postarea mesajului ...niciodata nu am reusit sa postez mesajul din prima , ma scot din sarite literele ce tb introduse si apar mazgalite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca observati si voi cei care sau dus macar 1 zi la cursuri[macar ultima] nu au avut probleme sa ia .Inteleg ca toti suntem pe drumuri ,dar acum se da pe calculator,orice scoala ati face, ARR nu da dreptul decit la un set de 4 intrebari care se tot repeta,nu vor sa bage mai multe [asta valabil ptr simularea de dinainte de ex].Fata de carte acolo avem 1 intrebare cu 1 raspuns corect,deci daca o luam si pe bijbiite tot ai o sansa de 25% sa ghicesti.Poti sa te inscrii la curs,iei cele 3 carti cu tine in cursa si apoi cind te intorci vb cu cei unde ai platit cursul sa te puna la ex.Examenele se fac simbata dimineata de la 8[asta in bucuresti]deci nu sunt probleme,stii ca vii in tara saptamina asta dai un tel si te pune pe lista la ex,nu e mare lucru.Daca aveti manualele facute de lepadatu e super,citesti rezumatele si tot iti ramine ceva in cap,daca te mai uiti si la poze,ce mai,lai trecut 50%,ramine de restul sa stii tu si aici e problema,parerea mea personala e ca nu ne dam seama ca de acest curs te lovesti tot timpul.Sper ca va amintiti de nenea ala de la mihailesti,daca macar pompierii stiau ceva nu se mai intimpla ce sa intimplat,va trebui pina la urma sa ne dam seama ca e vb de viata noastra si sa tratam putin mai responsabil si ce avem noi de facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii eu am dat astazi,ce sa zic,am luat.De grele nu sunt asa grele chestionarele,dar trebuie invatat putin ca altfel n-ai de unde sa stii.Eu am dat pe calculator,de ajutat nu ne-au ajutat,dar in schimb ne-a lasat sa mai discutam intre noi.Binenteles ca au fost si unii care au picat,dar toata saptamana nu i-am vazut pe la scoala,astazi au venit si ei prima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

sambata am sustinut si eu examenul adr + cisterna la cluj. daca e cineva interesat de chestionare postati adresa de e-mail iar eu va voi trimite un mail cu toate chestionarele data de lectori.

Salut , am si eu o rugaminte daca poti sa imi trimiti si mie chestionarele , multam !, cred ca te-au inebunit toti :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

sambata am sustinut si eu examenul adr + cisterna la cluj. daca e cineva interesat de chestionare postati adresa de e-mail iar eu va voi trimite un mail cu toate chestionarele data de lectori.

Salut , am si eu o rugaminte daca poti sa imi trimiti si mie chestionarele , multam !, cred ca te-au inebunit toti :)) ,,silviandsi@yahoo.com,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.