Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Permis romananesc schimbat pe United Kingdom (Anglia) plus atestate romanesti


DrManhattQ

Postări Recomandate

  • Members
Buna ziua. Am obtinut permisul de conducere in Romania cat. B C E plus atestate marfa, ADR. Din 2014 am fost angajat in UK si a trebuit sa schimb permisul romanesc cu unul englezesc dupa 3 luni de sedere in UK.

Acum sunt in Romania si doresc sa stiu daca pot folosi perimul emis in UK cu atestatele romanesti in Comunitatea Europeana sau trebuie sa schimb permisul in unul romanesc. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

inca e in uniune...cind o iesi uk din comunitate o sa fie bai...totusi cred ca la ora actuala depinde de angajator...si tu ai in acest moment permis uk...nu romanesc...cred ca daca nu te bate gindul sa te reintorci pe uk cel mai bine pentru tine este sa il preschimbi din nou...ai grija sa le spui de serie si numar sa fie aceiasi ca sa corespunda cu atestatele sa nu fii nevoit sa le schimbi si pe alea ulterior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 2 ore, cico_3504 a spus:

ai grija sa le spui de serie si numar

:))))

Îmi vine greu să cred că va obține o serie și un număr preferențial... Seria și numărul de pe atestate sunt aceleași de pe permisul românesc, care acum se află în UK (predat la momentul preschimbării). Așa funcționează treaba, atestatele se emit cu seria și numărul permisului, nu invers. Și da, va trebui să preschimbe și permisul și atestatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu se poate obtine un numar preferential de permis. Atunci cand preschimba permisul de uk in unul romanesc, automat trebuiesc schimbate atestatul si cardul tahograf chiar daca acestea mai au 4 ani de valabilitate de exemplu.
Tipic romanesc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ciudat pentru ca in uk cei de la dvla mi-au zis ca nu era problema cu permis de uk si atestate romanesti. deci acolo cum se putea conduce cu un permis cu o serie diferita si un card tahograf cu alta serie la fel si la atestate?

oricum voi da examen pentru categoria A in romania si voi schimba permisul. la arr a zis tipul de acolo ca ar fi o problema cu seria de pe permis si card tahograf.

a da si trebuie sa astept 2 luni doar ca sa ma programez sa preschimb pemisul. offfff,.....romania!!!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Acum 13 minute, DrManhattQ a spus:

ciudat pt ca in uk cei de la dvla mi-au zis ca nu era problema cu permis de uk si atestate romanesti. deci acolo cum se putea conduce cu un permis cu o serie diferita si un card tahograf cu alta serie la fel si la atestate?

Nu știu să-ți spun exact ce și cum, dar fosta VOSA a decis ''cumva'' ignorarea prevederii referitoare la seriile documentelor (pentru că cadrul legal e același). Se pare că are legătură cu implementarea târzie a legislației UE și cu sistemul de muncă din UK, la care personal cred că se adaugă și deficitul imens de șoferi pe care-l au și în felul ăsta ușurează accesul șoferilor străini. Nu am studiat explicit fenomenul, mi-a fost dată o explicație formală de către un reprezentant RoSPA acum aprox. 1 an pe când studiam posibilitatea de a mă autoriza ca și instructor.

Acum 18 minute, DrManhattQ a spus:

a da si trebuie sa astept 2 luni doar ca sa ma programez sa preschimb pemisul.

Greșit. Preschimbarea se face în orice moment, tu trebuie să aștepți cele 45 de zile de la acceptarea înscrierii la cursurile pentru categoria A, până la momentul examinării. Ceea ce e cam același lucru :D Am completat ca să se înțeleagă exact situația. Tu faci o preschimbare și o adăugare de categorie și de aici durata de așteptare (conform legii tu înveți teorie în timpul ăsta). Dacă făceai doar preschimbare, era mai simplu (dosar cu vizită medicală, permisul de UK, chitanța... le depuneai la Poliția Rutieră și-ți venea prin poștă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
38 minutes ago, cri5tian said:

 

Greșit. Preschimbarea se face în orice moment, tu trebuie să aștepți cele 45 de zile de la acceptarea înscrierii la cursurile pentru categoria A, până la momentul examinării. Ceea ce e cam același lucru :D Am completat ca să se înțeleagă exact situația. Tu faci o preschimbare și o adăugare de categorie și de aici durata de așteptare (conform legii tu înveți teorie în timpul ăsta). Dacă făceai doar preschimbare, era mai simplu (dosar cu vizită medicală, permisul de UK, chitanța... le depuneai la Poliția Rutieră și-ți venea prin poștă).

data programare preschimbare: http://imgur.com/8At23M4

actele necesare preschimbare permis strain: http://imgur.com/0scjP1n

ar fi superb daca preschimbare se face asa cum spui tu dar sa nu uitam sa suntem in romania...momentan :D

Editat de DrManhattQ
link 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am preschimbat permisul "ROMANESC" in 2 ore. Cei drept la Drpciv Pipera si fara programare online. Oricine din orice judet poate sa faca treaba asta la Dprciv Pipera, insa nu stiu cum sta treaba atunci cand ai de preschimbat un permis "strain".

 

Ps.

Acum am vazut poza in care se specifica faptul ca "vechiul" permis strain trebuie "confirmat" de catre cei din U.K...

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e dubios. pentru ca permisul meu are toate categoriile obtinute in romania. eu sunt cetatean roman. am domiciliu pe romania. deci de ce nu pot sa imi elibereze o dublura la perimisul pe care l-am avut pe romania?

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu e nimic dubios...de ce totul devine dubios atunci cind nu ne convine ceva...:lolno:

recapitulam...ai permis strain..?..ai....il vrei schimbat in rominesc..? il vrei

Atunci se aplica regulile...Politia romana nu stie ce incalcari ai fi putut avea cit timp ai circulat cu un permis eliberat de un stat strain..trebuie sa se informeze...

Teoretic trebuia sa fi schimbat si atestatele in cele englezesti..sa corespunda seria permisului...Practic nu ai facuto..Posibil a acceptat agentia asta...Norocul tau..acum trebuie schimbat doar permisul..nu si restul actelor...impropriu spus..deoarece dupa eliberarea unui nou permis legal trebuie sa le schimbi..pentru a avea trecuta seria si numarul corect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu poti sa schimbi atestatele intainte sa expire. plus ca nu a fost problema in uk. am vorbit cu aia de la dvla (arr romanesc+permise) si au zis ca e ok. deci cineva habar nu are ce vorbeste. aia din uk sau astia din romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Îți repet ce ți-am spus deja:

Acum 3 ore, cri5tian a spus:

Nu știu să-ți spun exact ce și cum, dar fosta VOSA a decis ''cumva'' ignorarea prevederii referitoare la seriile documentelor (pentru că cadrul legal e același). Se pare că are legătură cu implementarea târzie a legislației UE și cu sistemul de muncă din UK, la care personal cred că se adaugă și deficitul imens de șoferi pe care-l au și în felul ăsta ușurează accesul șoferilor străini. Nu am studiat explicit fenomenul, mi-a fost dată o explicație formală de către un reprezentant RoSPA acum aprox. 1 an pe când studiam posibilitatea de a mă autoriza ca și instructor.

Iar Cico ți-a spus și el deja:

1 oră în urmă, cico_3504 a spus:

trebuia sa fi schimbat si atestatele in cele englezesti

Și una peste alta, situația este simplă. Ai un permis emis în Ro. Te duci în UK și ceri să-l preschimbi (în baza acordurilor de recunoaștere a unor documente). Predai permisul românesc și ți se emite unul englezesc.(reține te rog, vorbim de emiterea unui document nou! Nu prin urmarea unor cursuri și examene, ci prin acorduri între țări, dar este un document nou).

Vii înapoi în Ro și ceri din nou preschimbarea, deci apelezi din nou la acordurile între țări ca să ți se emită un document. Nu are nici o relevanță că ești cetățean român și că ai avut un permis românesc la un moment dat. Permisul ăla este la englezi și va rămâne acolo ca parte și dovadă a procesului de preschimbare (ceea ce se va întâmpla acum cu permisul de UK, numai că în Ro). Nu poți cere un alt permis (înlocuire), pentru că nu este cazul (vechiul permis nu este deteriorat, pierdut, furat) și nici nu poți cere emiterea unui nou permis, pe baza istoricului din Ro (legea zice că un permis se obține în urma dobândirii dreptului, iar dobândirea se face prin școlarizare/examinare).

Acuma, procesul ăsta de preschimbare presupune niște documente și o confirmare a autenticității actualului permis de către statul emitent și tu te arunci și spui că durează 2 luni. Ți-am spus deja, greșești. Confirmarea durează una sau două zile (acordurile alea între țări despre care vorbeam mai sus au dus la implementarea unor baze de date comune, deci nu vorbim de porumbei voiajori ci de mediul online), iar întreaga procedură, cu permisul românesc ajuns deja acasă, ar trebui să dureze cel mult 2 săptămâni, în funcție de cât de repede te miști cu vizita medicală. Tu în schimb faci acum și adăugarea unei noi categorii, de aceea durează atât de mult (ți-am explicat și asta mai sus).

Atestatele se pot schimba înainte de expirare, exact din motivul ăsta, neconcordanța între serii. Dealtfel, despre asta tot vorbim aici, conform legii ești obligat să-ți pui toate documentele în regulă. Reînnoitul atestatelor nu se poate face doar prin examinare, decât în ultimul an de valabilitate. Dacă vrei mai repede... nu știu exact procedura, dar nici nu știu de ce ai vrea (îți scurtezi singur perioada de valabilitate).

Dacă nu înțelegi ce ți se spune sau nu-ți place ce ți se spune... sau chiar ai dubii vis-a-vis de răspunsurile noastre, ești liber să te documentezi singur: Ordonanța de urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice + Ordinul nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obținerea permisului de conducere, ambele cu anexele incluse. Dar nu mai fă afirmații eronate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am scris mai sus ca dureaza 2 luni pana pot depune actele pentru schimbare permis. procesul efectiv nu stiu cat dureaza, dar vad ca tu ai o idee.

deci 2 luni pana de depun actele plus 2 saptamani pana ajunge acasa permisul plus cat mai dureaza sa schimb cardul si atestatele. timp total de asteptare 3 luni cel putin.

nu stiu despre voi dar mie nu mi se pare normala situatia.

cat despre categoria A ma gandeam sa ma inscriu dar vazand cat dureaza procesul acesta nu cred ca mai am de gand ma mai inscriu si sa astept inca 5 milioane de ani pana la examenul de sala plus inca 5 milione de ani pentru cel de oras plus ca iar trebuie sa schimb permisul a 2-a oara si card taho/atestat pentru ca nu stiu daca imi elibereaza acelasi permis cu aceiasi serie si doar o noua categorie adaugata.

iar faptul ca obtii raspunsuri atat de diferite creeaza o stare de neincredere generala si confuzie. imi pare rau daca ai crezut ca sunt eu mai incapatinat sau greu de cap :D

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pfff... înseamnă că confundam eu una cu alta.

DAR... ceva nu mi se pare în ordine. De curiozitate am căutat și citit O.M.A.I. 163/10.08.2011 și... nu scrie nimic de nici o programare în vederea preschimbării. Asta ar fi una. A doua ar fi că programarea aia ce ai postat-o este pentru schimbare, ori noi vorbim aici de preschimbare. Diferența ar fi că în primul caz e vorba de a schimba/înlocui un permis românesc cu altul, din motivele prevăzute de lege (pierdere/furt/deteriorare/expirare), iar în cel de-al doilea caz vorbim de schimbatul/înlocuitul unui permis străin cu un românesc.

Nu exclud ca situația să se fi schimbat și chiar să ai nevoie de o asemenea programare, indiferent de termenul menționat pe ea, dar în același timp tatăl meu și-a preschimbat permisul italian cu cel românesc, anul trecut și n-a avut nevoie de nici o programare. A durat aproape o lună, că s-a mocăit el și-a pierdut vremea aiurea, dar repet, n-a avut nevoie de nici o programare.

Tu știi cel mai bine ce informații ai cerut, dar dacă e cum cred eu, n-ar strica să te duci din nou la ghișeu și să te asiguri că doamna/domnul de acolo a înțeles exact ce vrei tu să faci. Că tare mi-e că te-a băgat în procedura de schimbare de permis românesc, când tu de fapt nu ai nici o treabă cu asta. Și la cum e descrisă procedura în 163, ar trebui doar să depui dosarul cu actele cerute, apoi, după verificările de rigoare să primești dovada înlocuitoare și ulterior permisul românesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

7zile lucrătoare a durat sa schimb permisul de UK in unul de RO cu ridicare de la ghișeul din Pipera ,seria de pe permisul de UK apare pe cel de Ro pe langa noua serie

 

 



 

 

 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • Moderators

cred ca cu mine ai dori sa vorbesti cind te exprimi cu ''daca tot te maninca''....in acest caz te rog sa ai grija..nu prea am mincat fasole impreuna si nici nu suntem pe marginea santului..si fii sigur ca nu o sa las citeva comentarii puse din luna in luna neunite doar ca sa stim datele cind incerci tu sa iti recuperezi permisul..consider ca e irelevant pentru cursivitatea subiectului discutat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Moderators

Revin cu niște informații relevante la acest subiect. Cum eu am terminat-o cu U.K., mi-am schimbat din nou permisul, iar procedura a fost așa:

1. Miercuri, 6 decembrie  2017 - m-am prezentat la S.P.C.R.P.C.I.V. Deva și am cerut informații despre procedură, iar răspunsul a fost: permisul englezesc în original + traducere, fotocopie după permisul englezesc și după cartea de identitate, 68 de lei taxa de emitere. Permisul urma să mi se emită cu aceeași valabilitate ca cel englezesc (până în 2021). Dacă doream o nouă valabilitate, trebuia să aduc și o fișă medicală, în original, din care să rezulte că sunt apt medical pentru categoriile menționate în permis.

Zis și făcut! Am lăsat o copie după permisul englezesc la un birou de traduceri aflat lângă sediul S.P.C.R.P.C.I.V., am plătit (20 de lei traducerea + 45 de lei legalizatul) și m-am întors la Petroșani. Traducerea se face de pe o zi pe alta;

2. Joi, 7 decembrie 2017 - mi-am vizitat doctorul de familie și mi-a avizat fișa medicală (apropos, vorbim de banala fișă medicală pe care o face toată lumea, nu cea de tip Siguranța Circulației). Cost: 10 lei. Ulterior, m-am dus la Policlinica Petroșani și am plătit la casierie taxa pentru consultațiile ce urma să le fac, respectiv 100 de lei.

3. Vineri, 8 decembrie 2017 - m-am plimbat toată dimineața prin policlinică și am completat toate consultațiile necesare (fără analizele de sânge, mai nou se pare că nu se mai cer și fără examinare psihologică deoarece nu e necesară la preschimbare). Cu ajutorul unei prietene am obținut și semnătura finală (ca să nu mai aștept încă o zi) și am fugit la Deva.

Mi-am recuperat traducerea și deși am ajuns la 15:05 (orarul pe ușă zicea că se lucrează până la ora 15:00), doamna a fost amabilă și m-a acceptat. Predat documente, tras în poză, semnat pe minunea aia electronică, plătit 68 de lei... e voila, totul ok.

Joi, 14 decembrie 2017 - m-a sunat ''poștărița'' să-mi spună că mi-a venit permisul (eram aiurea prin oraș).

Permisul e valabil până în 2027 și are trecut pe el codul 70 urmat de seria permisului englezesc în baza căruia l-am preschimbat.

Nici vorbă de programare, nici vorbă de perioade de așteptat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.