Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DSK Trucking s.r.o. Bratislava--Gabriele Rossi


Postări Recomandate

  • Members

Domnule Rossi știți ca divulgarea de date personale se pedepsește conform legii?asta e apărarea dumneavoastră?am sunat si eu sa intreb sa ma conving...am primit același răspunsuri numai la întrebarea daca pot primi aici in România un contract in limba romană mi s a răspuns...citez... te crezi deștept?nu am nevoie de oameni deștepți!....cam ce semnifica asta?daca e o oferta corecta de ce nu pot avea contractul in romană sa l citesc si semnez?mentionez ca am vrut sa ma conving singur de cum sta treaba!nu mai încercați sa o scăldați cu nu stiu ce plăti către persoane...!clar ceva miroase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, bine... cum zici tu. N-ai înțeles absolut nimic.

Logoree multă, DAR:

- nici un cuvânt despre prostia ta de a pleca aiurea-n'tramvai;

- nici un cuvânt despre incapacitatea de a te descurca într-o situație simplă;

- nici un cuvânt despre CE și CUM ai făcut ca să încerci să rezolvi situația apărută;

- nici un cuvânt despre lipsa dovezilor care să-ți susțină povestea;

L-ai acuzat pe italian că ți-a scris alt salariu pe contract... dar nu poți arăta nimic. Italianul a arătat. Simplu. Nu îi iau EU partea, omul a prezentat o dovadă că ce spune el e adevărat;

L-ai acuzat că diurna oferită s-a micșorat pe traseu. La fel, omul a postat dovada că plătește cât spune;

Tu ai inițiat topicul ăsta urlând în gura mare că un patron a încercat să te țepuiască, că toată lumea să se ferească și bla, bla. Încerci să denigrezi o firmă oarecare (am și specificat că nu mi se pare ceva wow plata aia), dar din păcate firma aia a prezentat niște dovezi. Tu nu.

De unde ai tras concluzia că îl ridic în slăvi?!! Pentru cultura ta generală... m-am încăierat la propriu cu un manager de transporturi la o firmă în Belgia, am lăsat un camion în vamă la elvețieni, am dus o dubă pe marginea apei și mi-am făcut selfie cu piciorul pe frână ca să-mi dea banii, am dat o companie în judecată pentru neplată, mi-am dat demisia (de 2 ori) atunci când odată mărirea de salariu promisă a fost o păcăleală și odată când mi-au tăiat din diurnă... etc etc. Deci calmează-te, sunt ultimul care ar ridica un patron în slăvi.

Nu postez aici ca să-ți fac ție pe plac, sau al altora. Postez în speranța că te fac să înțelegi că ești parte a problemei pe care încerci s-o vopsești ca fiind țeapă. Îți meriți statutul de victimă, dar nu din motivele pe care le invoci tu... pe lângă alea uită-te și la acțiunile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Domnule"Rossi,este indeajuns ca sa fiti doar dumneavoastra citit in ceea ce scrieti,nu este nevoie sa ma citeasca cineva pe mine,eu raspund in virtutea dreptului la replica si a faptului ca am initiat acest topic,mie mi se pare justificat,poate ca dumneavoastra nu.Repet si eu NU REGRET ca  nu am lucrat pentru dvs,sunt sigur ca nu m-as fi imbogatit din salariul primit si nici nu m-as fi topit dupa stapanii firmei,de stapani imi este sila de cand m-am nascut...

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule s3bastian cu cine ati vorbit..?.

Clar nu cu mine.. pana acum am stat de vorba cu 2 soferi care sunt interesati sa muncesca la noi.

Dar sigur nu am spus nu la.nimeni Se poate citi contract.

Si apropo de privat numarul meu este mai sus,putem discuta cind vreti

 

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Omule,nu spun ca nu am gresit,cea mai mare gresala a mea a fost ca am plecat din Bucuresti considerand ca palma batuta a intelegere are valoare,si da,am fost naiv,dar asta nu inseamna ca eu nu am probe cum afirmi,te-am rugat sa ctesti ce scrie dl Rossi cu manuta lui ce am cerut si cum nu ar fi avut de gand sa faca,desi mi-a promis si admis verbal TOT ce am cerut!Daca citesti toate acestea ai sa vezi cine minte!Faptul ca el aduce niste dovezi de plata catre ALTI SOFERI nu reprezinta nici o dovada,el nu cu acei soferi se gaseste intr-o pozitia antagonica,ci cu mine,iar cu mine NU ARE NICI o DOVADA nici a ce a promis si nici ce am convenit,desi recunoaste ce am cerut eu,si pentru orice om sanatos la cap este CLAR ca daca nu ar fi fost de acord NU PLECAM din Bucuresti!Ce dovada mai clara vrei decat recunoasterea lui in scris?!?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Documente primite:

eliminat, Contract 2, Contract 3, Contract 4, Contract 5, Contract 6, Contract 7, Contract 8.

eliminat

Fluturaș ianuarie, Fluturaș martie.

Astea sunt toate documentele primite de la d-ul Rossi. Contractul l-am împărțit în 8 poze, că nu știu cum să pun .pdf-uri.

 

Am eliminat 2 pagini care contineau date personale..respectiv print screenul cu nume soferi si retributie si cu prima pagina a contractului

 

Editat de cico_3504
eliminat nume personal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 12 ore, Gabriel1960 a spus:

L-ai primit cumva si pe al meu,macar sub forma de ciorna?Nu cred.

Eu un singur lucru te-am rugat de mai multe ori:sa citest cu atentie ce a scris dl Rossi.Acolo vei gasi TOT ce m-a nemultumit si am decis atat sa plec cat si sa demasc felul in care procedeaza cu angajatii si ce cuvant are.restul hartiilor nu ma intereseaza desi iti multumesc pentru efortul de a ma suporta si mai ales de a scrie aici.

Si inca ceva:ai vazut cumva dta scris valoarea diurnei?La salariu scrie AICI inr-adevar 650euro(cel pe care l-am citit eu nu avea aceasta valoare,dar acum nu mai are importanta)dar valoarea diurnei o gasesti pe undeva?Si toate acele articole de legi legat de codul muncii din Slovacia ti se par ok,cunoascatoare,indeajuns de abordabile pentru a te putea apara in caz de netinere de cuvant ce tot vezi ca se schimba de la o ora la alta?Stimate domn,poate ca nu am experienta dtale in numarul de firme la care am fost angajat,dar totusi la 57 de ani toate acestea nu au sadit liniste si incredere in mine!Oricum cel mai concludent ar fi fost continutul si tonul de la telefon al dlui Rossi precum si al dnului de la Bratislava,extrem de sfidator si obraznic.

Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai ca in sfirsit dnul GABRIEL1960 a citit contractul.Acum o da ca nu scrie de diurna..ati uitat sa mentionati asta pina acum.

Dar cred ca nu ati citit contractul cind ati stat 5 minute la biroul din BRATISLAVA.

CONTRACT STANDARD CU REFERIRE LA LEGISLATIA LA FEL CA COTRACT DIN ROMANIA....FACE REFERIRE LA LEGISLATIA DIN RO.

 

exces de caps

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule Rossi,va rog sa va cititi singur postarile sa vedeti cum va dati de gol ce am discutat si mi-ati promis precum si ca nu aveati nici o clipa de gand sa va tineti de acele promisiuni.Tot ceea ce regret este nu doar ca am pierdut 100 de euro din si asa subtirelul meu buget,ci faptul ca dandu-va dvs cuvantul(pe care am dorit sa mi-l respect)si facand acest drum inutil la Bratislava,am pierdut un alt contract cu mult mai serios cu un domn roman cu care as fi semnat inca de la Bucuresti,dar l-am refuzat pentru ca v-am promis dv!Si era din toate punctele de vedere MULT mai avantajos si ca bani si ca durata de lucru/odihna si era si pe frigorifica fara hamaleala la prelata.Oricum sper sa imi faca loc acel domn deoarece omul in loc sa se supere pe mine ca l-am refuzat ma apreciaza pentru ca sunt om de cuvant.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cri5tian, vezi ca la pagina 6, aliniat 9 in contractul respectiv scrie ceva despre informatii private si nedivulgarea lor. Ai primit atasat de la Dl Rossi si acceptul in scris al angajatului ale carui acte ti le-a trimis? Nu de alta, dar poate domnul eliminat din Fetesti, Ialomita caruia acum un forum intreg ii stie numele, adresa, data nasterii, codul postal si multe alte informatii care conform contractului sunt confidentiale nu exista, sau poate pur si simplu nu si-ar dori ca tot internetul sa ii stie datele personale si de angajare. Cred ca asta spune ceva despre seriozitatea domului patron.

Si inca ceva. Daca vrei pana maine iti dau si eu o serie de acte pentru domnul eliminat de la firma DSK Trucking cum ca a castigat in Marie 230.000 de euro. Ai crede ce scrie in actele pe care ti le dau eu la fel cum crezi in ce spune domnul Rossi?

Editat de cico_3504
eliminat nume personal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
On 6/15/2017 at 2:19 PM, gabrielerossi said:

Hai ca in sfirsit dnul GABRIEL1960 a citit contractul.Acum o da ca nu scrie de diurna..ati uitat sa mentionati asta pina acum.

Dar cred ca nu ati citit contractul cind ati stat 5 minute la biroul din BRATISLAVA.

CONTRACT STANDARD CU REFERIRE LA LEGISLATIA LA FEL CA COTRACT DIN ROMANIA....FACE REFERIRE LA LEGISLATIA DIN RO.

 

 

Conform contractului dvs de munca, Pag 7 ( in postarea lui cri5tian), capitol IX - PREVEDERI FINALE -, aliniat 2 spune asa:

- Relatiile nereglementate dintre participantii la acest Contract sunt gestionate de Codul Juridic al Repubilcii Slovace, mai ales de Codul Muncii, Codul Civil si Comercial.

 

Alte inventii mai aveti de scris pe aici?

 

PS:  Capitolul VII - Regulamentul de munca, drepturile si obligatiile partilor contractante - 

incepe cu punctul 4:

- Angajatul declara ca a fost familiarizat cu drepturile si obligatiile care ii decurg din acest Contract...

Limba slovaca este limba oficiala in Romania, sau de ce prezentati cetatenilor romani contracte in limba Slovaca atunci cand exista aceasta clauza?

Editat de alm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Combinatia fatala :

Un cetatean, Gabriel1960, convertit in conducator auto spre final de cariera in piata muncii (ca un sofer de o viata o mirosea din timp) + un recrutor italian (stim cu totii despre caracterul italienilor...) + contract de munca intr-o terta tara (Slovacia in cazul nostru) + un intermediar slovac cu alura de combinator (de fapt asta era) si s-a ajuns la asta...

Bai oameni, daca nu ati umblat prin lume, nu ati muncit pe camioane prin Europa, de ce va mananca in posterior sa acceptati oferta la dracu-n praznic?Nu vorbiti o limba de circulatie internationala fluent, dar mergeti sa semnati contracte la Bratislava...

Orice sofer cat de cat umblat stie ca, cash-ul este rege peste tot, pai eu lucrez pe langa casa acum si tot am 200 de lei in portmoneu mereu, si tu colegule te-ai lasat la mana bancomatului?Pai sofer sigur nu esti!Ai incredere in ce zice nu stiu ce italian fara acte semnate?Pai sigur nu esti sofer!Te plangi de furtuna si ploaie?Pai sigur nu ai pus chingi si copertat pe ploaie si vant, sa te urci in cabina murat (asta in cazul cand nu ai pelerina competenta, caz in care te murezi doar de la genunchi in jos ;D).

Nu-s de acord cu ceva lucruri ce ti le-a spus Cristian, dar in esenta avea dreptate.Ati tras meseria in jos, si acuma plangeti.Pai daca mi-ai fi zis acuma 10 ani de mers la Bratislava si semnat contracte, iti radeam in nas jumate de ora.Ei bine, ati infaptuit-o si pe asta.Pai cat sa nu te duca mintea sa realizezi ca chestiile aste in niste lucruri facute sa cearna soferii de fraieri. 

Am avut fost coleg care ma chemat la o firma mare si recunoscuta, tot asa cu contract pe Slovacia, si n-am mers ca nu-s de acord cu mizeriile astea, ca-ntr-o zi se sparge si treaba asta cu granitele comune, si fi linistit ca n-au sa-ti trimita slovacii pensia pentru cat ai contribuit la ei.Dar iti trebuie minte sa vezi lucrurile astea.Hai ca daca era vorba de o Germania mai ziceam...

Bai, nu mai fiti fraieri, ca doare, inclusiv financiar!

Editat de Tipul Cel Rau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salut colegii, am lucrat la aceasta firma si pot sa spun urmatoarele, banii sunt exact cum spune gabrielerossi si eu am facut acelasi traseu la angajare ca si Gabriel1960. Si eu aveam ceva  retineri pentru ca nu reuseam sa aflu mai multe detalii despre firma  dar cand am ajuns in italia la sediu si am stat de vorba cu baieti mai vechi si mi-au spus ca sunt corecti cu banii m-am linistit.

Incerc sa fiu mai scurt si la obiect

Partile bune, seriosi cu banii, se respecta programul, camioane intretinute,transport din romania in italia si intors asigurat, pe anglia au contract pentru parcare cu Snap,

pe germania deconteaza autohoful( in limita bunului simt, adica daca ti se termina programul la ora 17,00 nu te bagi in autohof,integeti)

Parti rele, se schimba mult remorcile, au trasee impuse, se merge si pe nationale (italia,franta),ora fixa de incarcare,descarcare, daca lovesti camionul, remorca platesti.

Una peste alta este firma serioasa, eu am incercat sa descriu putin firma nu ca ma deranjat partile bune sau rele pe mine personal am incercat sa descriu firma atat

Drumuri bune sa aveti

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai de exemplu eu nu inteleg...adica daca se termina perioada de conducere..ziua de munca..si e 16,45 cum nu ma bag in parcare..? ce fac...merg incet..incet....apoi nu exista asigurari la camioane ,remorci..?? de ce sa platesc daca lovesc ceva cind firma asigura camionul,remorca..?? asta ti se pare un lucru bun..??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 2 ore, cico_3504 a spus:

pai de exemplu eu nu inteleg...adica daca se termina perioada de conducere..ziua de munca..si e 16,45 cum nu ma bag in parcare..? ce fac...merg incet..incet....apoi nu exista asigurari la camioane ,remorci..?? de ce sa platesc daca lovesc ceva cind firma asigura camionul,remorca..?? asta ti se pare un lucru bun..??

Daca programul se termina la 16,45 gasesti loc de parcare in peco sau o parcare simpla nu intri repede in autohof, dupa 0ra 17-18-19 gasesti mai greu un loc de parcare pe germania si atunci poti parca in autohof , nu sunt absurzi si stiu ca pe germania sunt probleme cu locurile de parcare 

Partea cu lovitul camioaneleor am trecut-o la parti rele nu am zis ca este bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

aha...ok..inteleg...cu toate ca indiferent de situatie eu personal nu am acceptat..si nici nu voi accepta vreodata ca plata vreunei reparatii sa se faca din banii mei camionul avind deja asigurare..indiferent ca e sau nu vina mea...mersi de raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 19 ore, cico_3504 a spus:

de ce sa platesc daca lovesc ceva cind firma asigura camionul,remorca..?? 

 

Acum 13 ore, cico_3504 a spus:

indiferent de situatie eu personal nu am acceptat..si nici nu voi accepta vreodata ca plata vreunei reparatii sa se faca din banii mei camionul avind deja asigurare..indiferent ca e sau nu vina mea.

Ma faci sa rad, atat de viteaz esti. Frumoasa "reclama" iti faci. Ok, camionul si remorca au asigurare, dar tu nu ai deloc responsabilitate?

Deci te doare undeva daca, nefiind atent, tai un cauciuc in ditamai bordura, manevrand rupi bara / scara camionului, nefiind atent intri sub un pod si faci varza prelata si suprastructura remorcii (si multe alte exemple)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu responsabilitatea șoferului e problema aici, ci situația de fapt. Neatenția este un risc asigurat, deci nu e vorba nici pe departe de profesionalismul nimănui aici și nici de dureri în locuri intime. Atâta timp cât nu există intenție, totul este asigurat, deci...

În plus, așa cum se poate întâmpla ca eu să fiu neatent și să rup o scară, se poate întâmpla și ca eu să dorm și un alt neatent să-mi rupă oglinda la ieșirea din parcare și... dus să fie. Prinde orbu', scoate-i ochii... Iar la garaj ''patronul'' zice că am fost eu neatent și că mint. Și știi de ce zice asta?! Pentru că milogi ca tine acceptă să plătească pagube deja asigurate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Pentru că milogi ca tine acceptă să plătească pagube deja asigurate..."

Nu vad sa fi scris nicaieri asta, dar in fine, tu le stii pe toate, vad din postarile tale. Ai putea sa-ti schimbi profesia, sa te faci avocat, ca prea te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

marianm45, dumneavoastră confundați responsabilitatea cu răspunderea ! Din punct de vedere legal/juridic, sunt lucruri total diferite, cu implicații total diferite. Dacă un șofer, din neatenție/oboseală/stress/condiții improprii, etc, agață o scară/bară, într-o benzinărie, nu înseamnă că este iresponsabil. Citez " Ok, camionul și remorca au asigurare, dar... ". Nici un " dar " ! Exact pentru astfel de situații există sistemul de asigurări ! Și încă ceva : o eventuală decizie de imputare, trebuie să aibă la bază o sentință judecătorească, care reglementează ce/cum/cât...Nu decide angajatorul ! Iar ca bază de calcul se ia în considerare exclusiv salariul - adică, în multe cazuri, acel " minim pe economie " trecut în CIM...PS - exercitarea de presiuni de către angajator/superior ierarhic asupra angajatului,  pentru determinarea acestuia să recunoască/achite contravaloarea unei eventuale daune - arbitrar/părtinitor, constatată/stabilită -  este infracțiune, și se pedepsește conform Codului Penal. Are cam aceeași greutate ca acțiunea " de recuperare " a unei pseudo-datorii, rezultată din activitatea de cămătărie...Și se pedepsește " den grossen " ! În instanță, faptul că " a semnat " este egal cu zero ! Este probă în favoarea acuzării ! Iar judecătorii nu sunt deloc încântați, când un păduche de neica-nimeni, se erijază în organ de anchetă, în instanță de judecată, și în sistem punitiv. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

marianm45 imi pare bine sa vad ca ti-am infrumusetat ziua si ti-am dat motive de bucurie...confunzi insa responsabilitatile cu ''reclama''...

Am spus...

'''indiferent de situatie eu personal nu am acceptat..si nici nu voi accepta vreodata ca plata vreunei reparatii sa se faca din banii mei camionul avind deja asigurare..indiferent ca e sau nu vina mea.'''

Asa ca da...nu ma doare niciunde daca lovesc bara..scara..tai cauciucul..lovesc remorca si o fac zob ca nu sunt atent la inaltime.....Camionul este asigurat

Din pacate asta nu inteleg majoritatea celor care poseda carnet cu categoria C si E...Un patron poate face diferenta intre un sofer bun si unul de duzina prin salariu.

Din citatul meu reieseau 2 idei...prima...ca nu am acceptat niciodata...Nu stiu de unde ai scos tu ca imi fac reclama negativa eu lovind camion..lovind remorca..Nu au nimic dea face accidentele  cu acceptarea responsabilitatii..Ideea era ca dea lungul zilelor in care am profesat niciodata nu am acceptat sa platesc macar un bec ars sau o siguranta ..Are camionul asigurare...Exemplele astea 2 ti le-am dat ca sa observi valoarea infima a lor...ca exemplu..Sa nu crezi altceva...

A2a idee care se desprinde din citat..e ca intradevar..nici in viitor nu voi accepta sa lucrez undeva unde mi se imputa mie sa platesc pentru o eventuala distrugere..

Nu intelegi ideea de ''camion asigurat''...Aici ai ceva de munca matale...Sa iti mai spun ca cu toate aerele astea ale mele de neacceptare foarte multi angajatori au fost fericiti sa ma aiva in curtea lor ar fi prea mult pentru tine...Au preferat cred un sofer pregatit..decit unul varza...Au si platit pentru asta diferit..Au pus in balanta totul si au descoperit ca e mai bine sa ma plateasca pe mine mai mult decit sa aiva altul de duzina..Asta face diferenta intre un sofer pregatit,profesionist si unul slab...Asta este si unul din motivele pentru care incerc..si voi incerca intotdeauna sa ii ridic nivelul de pregatire celui de linga mine...chiar daca e incepator..Nu ma sperii ca imi poate lua locul..Sunt chiar bucuros ca devine mai bun decit mine...Si ca nici el nu va accepta magariile cu plata daunelor atunci cind camionul e asigurat..

Capisco..??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.