Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Tahograf digital


Postări Recomandate

  • Members

Salutare tuturor!

Sa ma lamureasca si pe mine un coleg cum e cu acest tahograf cu pretentii!Nu am lucrat pana acum cu acest tip de tahograf!

Orice sfat imi este de folos!

De ex:Vreau sa merg la incarcat dimineata,pun cartela in aparat..ma deplasez,stau la incarcat..si nu vreau sa plec in cursa decat la miezul noptii!Nu imi stric programul in cazul asta?Ma pot deplasa la incarcat fara card in tahograf??Multumesc celor ce imi vor raspunde!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

salutare coane,

tahograful digital a aparut exact ca sa nu se faca ce zici tu,...daca cu diagrama mergea o miscare din buric ,adeverinta de concediu ...

cu digitalul nu se poate face asa ceva, de fapt nu exista nu se poate dar nu este locul pt asa ceva...

deplasarea fara card in aparat = fara diagrama= $$$$

problemele ar fi, cardul iti tine minte fiecare miscare...deci e GREU de aranjat...

plus ca daca esti fara card ,tahograful nu uita ca s-a condus camionul fara card,daca momentele se suprapun cu neactivitatea pe cardul tau,...

trebuie s-a ai neaparat destula hirtie de imprimanta,exact ca nr de diagrame necesare pt cursa....

pe spania, trebuie s-a introduci si regiunea care este nu doar tara...

sint multe de discutat ,..si mai las si pe alti colegii...

NEAPARAT s-a faci rost de manual si s-a il butonezi citi poti de mult ,ca nu e prea mult loc de intors....dupa ce ai dat comanda....

Toate cele bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • Administrators

cardul se descarca dupa maxim 28 de zile !

se poate descarca si mai devreme fara nici un fel de probleme.

si apropo: chiar daca se descarca datele dupa card sa stiti ca acestea raman si in memoria cardului !, doar ca apare pe card ca in data respectiva s-a descarcat  cardul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu stiu ca daca tii cardul  in tahograf chiar daca nu ai activitate adica stationezi dupa 28 de zile trebuie descarcat  ca acest card tine minte  o luna de zile dar  tahograful tine minte 2 ani de zile, si mai este o problema se zice ca daca trec mai mult de 48 de ore cu cardul pe stationare astia cer adeverinta ca nu ai condus o masina cu diagrama oricum sunt multe de discutat dar nu o sa gasesti pe nimeni sa te lamureasca sa poti fii sigur ca nu calci pe bec.

tu sa respecti orele de conducere 9 sau dupa caz 10 ore ,apoi orele de pauza 45 de minute si pauza mare de 9 sau 11 ore si la 2 saptamani 45 de ore si saptamanal minim 24  de ore si sa recuperezi orele lipsa de la pauza  de 24 adica 21 de ore legate de alta pauza si nu o sa aiba nimeni treaba cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

NU vad pentru ce ai avea nevoie de filme pentru a folosi un aparat care are  mai putine butoane decat un radiocasetofon.

Pentru informatii sumare pe saitul institutiei de unde ai luat cardul tahograf se gaseste un ghid de utilizare pentru tahograful digital

http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/Instructiuni-T-D.pdf

Te intereseaza totusi un model anume?

Pentru informatii mai detaliate trebuie consultat manualul modelului respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

daca exista o baza de date comuna nu mi se mai elibera al 2-lea

Cred ca al 2 card ti s-a eliberat la cererea ta, din motive diverse. Asta nu inseamna ca poti merge LEGAL cu ele, in paralel, ca si cum ar fi un al 2 sofer. Pot intreba dc vrei sa faci asa ceva si sa risti printre altele viata celorlalti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.