Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ADR Belgia


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut. Eu nu am stiinta de restrictii ADR aplicate la drumuri in Belgia si Luxemburg. In Germania gasesti asa ceva si Spania cu siguranta. Regula cind transporti ADR e sa urmaresti categoriile principale de drumuri, exclus scurtaturi. Atentie trebuie sa faci doar la tuneluri si sa respecti indicatoarele pentru clasa pe care o transporti. (amenzile sunt uriase, nu te gandi ca nu te opreste nimeni daca dai rasol exista supraveghere video si ti-o trimite direct la firma). Oricum tunelurile sunt semnalizate foarte bine din timp si ai ragaz sa iesi chiar daca ratezi vreun indicator. Dar mai bine, pina te rutinezi si incepi sa le sti, cauta pe net testrictiile pentru tuneluri in Europa si fa-ti traseul din timp daca nu ai experienta. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Salut ! As avea si eu nevoie va rog de putin ajutor dacă se poate desigur, mai exact aveam o cursa cu ADR clasa 3 de pericol și am trecut din neatenție ca să spun asa printr un tunel unde era interzis cu ADR, nu ma oprit nimeni, sa ma aștept sa mi vina ceva acasă, cât și în cât timp? Asta sa întâmplat în Belgia la Antwerp. Mulțumesc anticipat !

Editat de Bogdan14
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Zi mai bine ca din prostie sau necunoastere. Kennedy tunel din Antwerpen este tunel de categoria D si este foarte bine semnalizata restrictia. Nu ai cum sa gresesti decit daca dormi la volan, mergi doar dupa gps si nu stii care e ring 1 si ring 2.             Da' voi nu aveti disponent, sau asta e doar ca sa stea cu biciul pe tine? Daca esti incepator, il sunu si ii spui sa iti faca traseul. Mai pune mana pe cursul adr, vezi ce inseamna clasele A-E la tunele si cu ce marfa ai voie sa treci. Cautati pe net ca sunt tot felul de liste cu tunelurile din fiecare tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Mda,I-ai luminat, omul astepta un cu totul alt raspuns. Trecând peste greșeală (sau prostie) poate sta linistit, nu am auzit de nicio amendă  pentru trecere,,frauduloasă ". Cert e că nu poți a face din asta un obicei, de regulă poliția belgiană efectuând controale destul de dese în zonă. Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 08.04.2021 la 23:43, Bogdan14 a spus:

Salut ! As avea si eu nevoie va rog de putin ajutor dacă se poate desigur, mai exact aveam o cursa cu ADR clasa 3 de pericol și am trecut din neatenție ca să spun asa printr un tunel unde era interzis cu ADR, nu ma oprit nimeni, sa ma aștept sa mi vina ceva acasă, cât și în cât timp? Asta sa întâmplat în Belgia la Antwerp. Mulțumesc anticipat !

Mda,I-ai luminat, omul astepta un cu totul alt raspuns. Trecând peste greșeală (sau prostie) poate sta linistit, nu am auzit de nicio amendă  pentru trecere,,frauduloasă ". Cert e că nu poți a face din asta un obicei, de regulă poliția belgiană efectuând controale destul de dese în zonă. Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Normal in CMR ai clasa de tunel prin care ai dreptul sa conduci . Spre exemplu daca conduci cisterna ar insemna ca ai clasa C deci ai voie prin tuneluri care au clasele A,B , cele cu C,D,E nu ai voie trebuie sa le ocolesti. la majoritatea tunelelor sunt drumuri ocolitoare , in majoritatea cazurilor sunt poduri. de obicei tunelele care trec pe sub apa si cele care nu sunt dotate cu iesire de urgenta in caz de accident sunt restrictionate pentru tate tipurile de transport ADR.

Acum sa trecem la oile noastre cu tunelul Kennedy. in antwerpen avem R1 si R2 (pe romaneste ring 1 si ring 2 ca o rocada a orasului ) . Acest tunel se afla pe R1 si trece pe sub apa si nu este dotat cu iesiri de urgenta in caz de accident . Pe unde intri in Anwerpen ai indicator mare de 4 m inaltime pe 2 metri latima care specifica ca acest tunel este clasa E. deci exclus sa mergi cu cisterna pe acolo de clasa C. La fel iti indica traseul pentru a merge pe R2 . acolo este un tunele la fel ca cel kennedy care este dotat cu iesiri de urgenta si prin care avem voie sa trecem singura deosebire este ca pe R2 trebuie sa platim . multe sisteme de navigatie gen Navipro foloseste R1 deci este fals. referitor la amenzi. Toate tunelele au sisteme de supraveghere , politia din belgia rare ori trimit amenzi celor cu cisterne deoarece legea ne permite sa facem abatere de aceasta regula numai daca avem un client in acea zona, dar daca politia te opreste si nu poti dovedi acest lucru amenzile sunt dela 1200 pina la 1500 euro in functie de substanta care o transporti si daca aceasta poate fi daunatoare mediului (apei in cazul de fata ) . chiar daca cisterna este goala si nu este curatata la fel se aplica aceasta lege . asa ca atentie pe viitor . pe R2 la fel exista un tunel cu restrtictie clasa C ceva cu belwe.... dar la fel ai semn si ocolire pe deasupra pe un pod.

pentru mai multe informatii despre belgia , germania, olanda , franta pe unde ma invirt eu va pot sta la dispozitie cu mailul leo@tvnl.eu

aici aveti si lege ADR pt transportul de marfuri periculoase

https://www.arr.ro/files/transport/transport marfa/ADR2013/ADR 2013 RO - VOL I.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 30.08.2017 la 21:40, cristiann.mititelu a spus:

Buna seara . 

Sunt nou in transport ADR cisterna și as vrea sa intreb dacă are careva vreo harta cu drumurile permise pentru ADR in Belgia și Luxemburg .

va mulțumesc 

drumuri bune 

pentru belgia ai tunelurile aici 

https://unece.org/fileadmin/DAM/trans/danger/publi/adr/1.9/1.9.5/tunnel_Belgium_07-2014.pdf

pe luxemburg nu prea am condus 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai nou va atasez un link si cu tunelul inchis de la 1 octombrie 2020 pentru R2

https://wegenenverkeer.be/wegen/wegennet/verlaging-adr-categorisering-beverentunnel

exista drum alternativ pe pod

Acum 18 minute, leutu a spus:

pentru belgia ai tunelurile aici 

https://unece.org/fileadmin/DAM/trans/danger/publi/adr/1.9/1.9.5/tunnel_Belgium_07-2014.pdf

pe luxemburg nu prea am condus 

adaug si acest link cu harta cum ai cerut pentru belgia 

https://www.cepa.be/wp-content/uploads/017.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.