Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ajutor timpi conducere


ghita42

Postări Recomandate

  • Members

Buna, sunt un sofer incepator si m-am aruncat cu capul inainte in aceasta meserie.... Daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire referitoare la timpii de conducere....azi am condus singur 2 ore dupa care a urmat o pauza de 6 ore si am plecat in echipaj, cardul meu l-am introdus in slot-ul doi al tahografului iar colegul a condus 4 ore si 30 minute, urmate de o pauza de 2 ore dupa colegul a mai condus 2 ore si am trecut eu la volan ..... Timpul la dispozitie efectuat de mine cat a condus colegul meu poate fi considerat ca pauza? Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salut !! 

La 28/10/2017 la 9:33, ghita42 a spus:

..azi am condus singur 2 ore dupa care a urmat o pauza de 6 ore si am plecat in echipaj, cardul meu l-am introdus in slot-ul doi al tahografului iar colegul a condus 4 ore si 30 minute, urmate de o pauza de 2 ore dupa colegul a mai condus 2 ore si am trecut eu la volan .... 

 

Incorect / Ilegal 

Art 4 Regulamentul 561/2006 CE 

„conducere în echipaj”: situaţia în care, pe parcursul unei perioade de condus cuprinsă între două perioade de repaus zilnice consecutive sau între o perioadă de repaus zilnic şi o perioadă de repaus săptămânal, se află cel puţin doi conducători la bordul vehiculului pentru a asigura şofatul. Pe parcursul primei ore de conducere în echipaj, prezenţa altui conducător sau a altor conducători este facultativă, dar ea este obligatorie pentru restul perioadei. 

 

La 28/10/2017 la 9:33, ghita42 a spus:

.... Timpul la dispozitie efectuat de mine cat a condus colegul meu poate fi considerat ca pauza? Multumesc

 

 

Nota 2 de orientare : 

Al treilea caz apare atunci când vehiculul este manipulat de mai mult de un conducător auto. Atunci când un al doilea membru al echipajului aflat la bordul vehiculului pentru a-l putea conduce, în caz de necesitate, este aşezat lângă conducătorul auto şi nu este implicat activ asistând conducătorul auto, o perioadă de 45 de minute din „perioada de disponibilitate” a acelui membru al echipajului poate fi considerată „pauză”.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.