Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

MAN Erori


leobango

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Members

sunt nou pe forum am un man tga 440 din noiembrie 2007 pe care lam achizitionat in ianuarie 2012 va rog recomandatim un servis cu mecanici care stiu sa citeasca codurile si sa remedieze defectele masina merge bine acum dar eu cred ca am un consum cam mare 38l la suta pe taramai am si niste coduri care apar din cand in cand ebs ret s 04001-10si altele pe care nu le am notate eu sunt din craiova va rog sa imi recomandati mecanici seriosi in tara sau afara                        va multumesc vali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut stie cineva cum se schimba garniturile la termoflot(racitor ulei).am vazut putin ulei in vasul de expansiune si am cumparat garniturile.......poate exista o procedura mai inginereasca....sau se schimba normal...nu stiu exact cum  si ce trebuie desfacut  ..etc

si la lichidul de racire stie cineva....ce cantitate trebuie,cum se schimba,,,mai are si alte busoane in afara de cel de la radiator?

mentionez ca este vorba despre un man tga 410 din 2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut stie cineva cum se schimba garniturile la termoflot(racitor ulei).am vazut putin ulei in vasul de expansiune si am cumparat garniturile.......poate exista o procedura mai inginereasca....sau se schimba normal...nu stiu exact cum  si ce trebuie desfacut  ..etc

si la lichidul de racire stie cineva....ce cantitate trebuie,cum se schimba,,,mai are si alte busoane in afara de cel de la radiator?

mentionez ca este vorba despre un man tga 410 din 2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Codurile 00637 se refera la " Timing sensor "-senzorul de moment ,sau rotatie /turatie

in situatia unui asemenea mesaj,se mai poate continua drumul?mototr merge in continuare ok.

masina este incarcata,in drum spre Spania,undeva ling budapesta.se poate ajunge cu ea in siguranta acasa?

mesajul afisat este EDC00637-03.

va multumesc anticipat pt raspunsurile dvs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

sunt nou pe forum am un man tga 440 din noiembrie 2007 pe care lam achizitionat in ianuarie 2012 va rog recomandatim un servis cu mecanici care stiu sa citeasca codurile si sa remedieze defectele masina merge bine acum dar eu cred ca am un consum cam mare 38l la suta pe taramai am si niste coduri care apar din cand in cand ebs ret s 04001-10si altele pe care nu le am notate eu sunt din craiova va rog sa imi recomandati mecanici seriosi in tara sau afara                        va multumesc vali

ai un cablu intrerupt la electrovalva de descarcarea uleiului din retarder sau mufa oxidata. cand te uiti din spate e in stanga cardanului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vreau un sfat pentru un MAN TGA 410 arunca anntigelul pe toba. Am fost la un mecanic si cica ar fi modulul AGR . Trebuie schimbat? Costa o gramada de bani (8000 +TVA). VA ROG MULT SE POATE REPARA ? Dati niste sfaturi eventual niste meseriasi(Bucuresti). Multumesc din suflet .

[/quote

Are dreptate mecanicul . Daca o conducta din interiorul EGR se rupe (de obicei acolo unde e sudata) umpli autostrada de abur. Mi s-a intamplat mie asta . Se poate remedia prin obturarea doar a conductei respective dar mai usor si ieftin il suspenzi total .Asa am procedat eu la MAN TGA480 (euro3) . EGR sau AGR ajuta la performanta masinii din punct de vedere a noxelor , nu influenteaza puterea sau consumul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vreau un sfat pentru un MAN TGA 410 arunca anntigelul pe toba. Am fost la un mecanic si cica ar fi modulul AGR . Trebuie schimbat? Costa o gramada de bani (8000 +TVA). VA ROG MULT SE POATE REPARA ? Dati niste sfaturi eventual niste meseriasi(Bucuresti). Multumesc din suflet .

[/quote

Are dreptate mecanicul . Daca o conducta din interiorul EGR se rupe (de obicei acolo unde e sudata) umpli autostrada de abur. Mi s-a intamplat mie asta . Se poate remedia prin obturarea doar a conductei respective dar mai usor si ieftin il suspenzi total .Asa am procedat eu la MAN TGA480 (euro3) . EGR sau AGR ajuta la performanta masinii din punct de vedere a noxelor , nu influenteaza puterea sau consumul !

da mi voie sa te contrazic...racitorul de gaze la egr,asa cum si ii spune,raceste gazele care merg din evacuare in admisie...cu cat aerul din admisie este mai rece cu atat implozia este mai mare...deci influenteaza puterea/consumul motorului...

si nu este neaaparat sa umplii soseaua de abur...daca este doar o fisura mica care se deschide la temperaturi ridicate nu o sa observi pe unde pierde apa/antigel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators

mann tga 460 cutie automata

coduri eroare 3198-08TCU

3101-08TCU

ce probleme ar fii?

masina este defecta in franta

astept un cat de mic ajutor

multumesc

tcu -  gear box automatic control unit  , -  unitatea de comanda a cutiei  de viteze automata  , desi in lista de erori nu apar acele numere cu tcu .  08 - semnal lipsa , probabil catre CAN -  control unit network , - sa ii zicem reteaua comuna de gestiune a camionului

http://files.ati.su/Forums/1028/-124179950/SPN.pdf

http://files.ati.su/Forums/1028/-124179950/SPN.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asta ce inseamna?

ca are probleme cutia?

sau este vreun senzor?

nu am patit niciodata asa ceva

partea electrica?

este foarte greu de reparat masina in franta ,nu fac reparatii fara acordu celor din germania de la mann

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

D-na Cati, sper ca sotul sa nu dea foc la masina la cat am inteles ca sunt francezii de la garage-ul ala de priceputi. Daca ar fi avut un senzor de kilometraj ar fi fost mai usor. Altadata incercati sa dati toate explicatiile referitoare la ceea ce s-a intamplat (inclusiv ca masina a fost pe la service-ul din Braila)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Salut ! Am si eu o problema la un MAN TGA14.410 din anul 2004. cand pun contactul imi apare cu rosu codul edc 03087-05 insotit de triunghiul rosu cu semnul exclamarii si martorul motor.in mers cu motorul cald cu temperatura care nu depaseste limita normala (sta in 90 grade permanent) dupa mers in sarcina,dupa ce urci o panta incarcat,de exemplu,daca o lasi la relanti apare martorul ulei (pompita rosie).care sa fie problema am schimbat sonda de ulei schimbul de ulei este facut d 1000km si tot la fel imi apar in bord.

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut ! Am si eu o problema la un MAN TGA14.410 din anul 2004. cand pun contactul imi apare cu rosu codul edc 03087-05 insotit de triunghiul rosu cu semnul exclamarii si martorul motor.in mers cu motorul cald cu temperatura care nu depaseste limita normala (sta in 90 grade permanent) dupa mers in sarcina,dupa ce urci o panta incarcat,de exemplu,daca o lasi la relanti apare martorul ulei (pompita rosie).care sa fie problema am schimbat sonda de ulei schimbul de ulei este facut d 1000km si tot la fel imi apar in bord.

multumesc anticipat

Este posibil sa aveti probleme reale cu presiunea de ulei. Verificati la un service bun cu un manometru de presiune ulei ce valoare reala aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.