Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cum interpretam ?


c3zar

Postări Recomandate

  • Members
Detin o autospecializata pentru transportul masinilor defecte/avariate , de 6.5T , cu tahograf analogic .
Acum astept licenta de transport , si incerc sa ma documentez despre cum imi voi putea desfasura activitatea.
In conditiile in care eu voi folosi masina doar local ( deci la mai putin de 100km fata de baza de stationare ) , as avea cateva intrebari :
1. Trebuie sa am montat tahograf , si verificare valabila ?
2. Trebuie sa am diagrama si sa respect timpii ?
 
 
REGULAMENTUL (UE) NR. 165/2014
Articolul 3
Domeniul de aplicare
(1) Tahografele se instalează și se folosesc la bordul vehiculelor înmatriculate în statele membre, folosite pentru transportul rutier de călători sau mărfuri și cărora li se aplică Regulamentul (CE) nr. 561/2006.
 
Articolul 3 561/2006
Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:
(f) vehicule specializate pentru depanări care acționează pe o rază de 100 km de la baza de staționare;
 
Editat de c3zar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

1. Nu.

2. Nu (cu mențiunea că dacă mașina avea tahograf digital și dacă șoferul deținea o cartelă tahografică, atunci legea recomandă folosirea lor în modul ''OUT OF SCOPE''. Asta ca să nu înțeleagă cineva altceva).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dle Cri5tian va multumesc f mult pentru raspuns .

Totusi , inainte , articolul 3 din REGULAMENTUL (UE) NR. 165/2014 suna cam asa :

(1) Aparatul de înregistrare se instalează și se folosește la bordul vehiculelor înmatriculate în statele membre care le folosesc pentru transportul rutier de călători sau mărfuri, cu excepția vehiculelor prevăzute laarticolul 3 din Regulamentul (CE) nr. 561/2006.
 
Acu , vad ca au scos "cu exceptia vehiculelor ... " nu cumva se intelege ca trebuie sa fie montat , si sa il folosesc , doar ca nu trebuie sa respect timpii de conducere ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.