Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauze saptamanale


Postări Recomandate

  • Members

Sa incepem cu inceputul. In data de 02.05.18 la ora 01:40 am iesti din repausul saptaminal de 45 ore. Sambata in 05.05.18 la ora 17:00 m-am oprit la pauza zilnicasi am plecat duminica 06.05.18 la ora 17:45. Urmatoarul repaus este obligatoriu de 45? Sau poat face 24 si in data de 15 adica ziua a-13-a sa ma opresc la 45.? Daca imi poate raspunde cineva multumesc anticipat

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Citez aproximativ, din memorie:

'' Pe parcursul a două săptămâni consecutive șoferul trebuie să facă:

  • două repausuri săptămânale normale, sau
  • una repaus săptămânal normal și unul redus''

'' Următorul repaus săptămânal începe înainte de sfârșitul a 6 perioade de 24 de ore de la ultimul repaus săptămânal''

Adaugă cuvântul ''minim'', acolo unde trebuie, în primul citat (deși el nu există în textul oficial) și brusc vei avea o revelație și-ți vei răspunde singur întrebării tale. Totul se rezumă la unul din repausurile tale, ce trebuie determinat dacă este, sau nu, un repaus săptămânal redus.

P.S. Deși tu probabil te crezi ceva specie de șofer, cu întrebări din-astea te și ne faci de râs. Învață mai întâi diferența dintre pauză și repaus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pana a trece la repausuri saptamanale invata termenii ca nu e de gluma . 

 

Articolul 4
În sensul prezentului regulament, se înţelege prin:

 

 

(d) „pauză”: orice perioadă în care conducătorul nu are dreptul să conducă sau să efectueze alte munci şi care trebuie să-i permită numai să se odihnească;

 

(f) „repaus”: orice perioadă neîntreruptă pe parcursul căreia conducătorul auto poate dispune liber de timpul său;


(g) „perioadă de repaus zilnic”: partea unei zile în timpul căreia conducătorul auto poate dispune liber de timpul său şi care poate fi o „perioadă de repaus zilnic normală” sau o „perioadă de repaus zilnic redusă”:


–„perioadă de repaus zilnic normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin unsprezece ore. De asemenea, această perioadă de repaus zilnic normală poate fi luată în două tranşe, din care prima trebuie să fie o perioadă neîntreruptă de cel puţin trei ore şi a doua, o perioadă neîntreruptă de cel puţin nouă ore;


–„perioadă de repaus zilnic redusă”: orice perioadă de repaus de cel puţin nouă ore, dar mai puţin de unsprezece ore;

(h) „perioadă de repaus săptămânal”: o perioadă săptămânală în timpul căreia un conducător auto poate dispune liber de timpul său şi care poate fi o „perioadă de repaus săptămânal normală” sau o „perioadă de repaus săptămânal redusă”:


–„perioadă de repaus săptămânal normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin patruzeci şi cinci de ore;


–„perioadă de repaus săptămânal redusă”: orice perioadă de repaus de mai puţin de patruzeci şi cinci de ore, care poate fi redusă la minimum douăzeci şi patru de ore consecutive, sub rezerva condiţiilor menţionate la articolul 8 alineatul (6);

 

si acum pune intrebarea corect ... 

 

( o sa unesc subiectul la cel dedicat repausurilor saptamanale ) 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 10.05.2018 la 21:55, Floroian a spus:

Sa incepem cu inceputul. In data de 02.05.18 la ora 01:40 am iesti din pauza de 45 ore. Sambata in 05.05.18 la ora 17:00 mam oprit la pauza si am plecat duminica 06.05.18 la ora 17:45. Urmatoarea pauza este obligatoriu de 45? Sau poat face 24 si in data de 15 adica ziua a-13-a sa ma opresc la 45.? Daca imi poate raspunde cineva multumesc anticipat

Inteligentilor nu am spus sa ma invatati care este diferenta intre pauza si repaus. Am rugat sa ma ajutati sa imi spuneti cum este corect. Nu va mai dati rotunzi ca nu ati iesit de la mamicutza voastra invatati cu atestatele in mana. Multumesc de raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Floroian...confunzi acest forum cu pajistea din fata casei sau marginea santului..Aici ne respectam asa ca te rog revizuieste-ti limbajul daca vrei sa colaborezi cu noi...In momentul in care pui o intrebare legata de meseria pe care o practici si la care nu stapinesti termenii accepta critica nu ''sari'' cu cuvinte pompoase.Este indicat sa citesti si regulamentul acestui forum..scrie pe acolo ca nu acceptam nici scrierea tip chat...in fine...Ca sa te ajute cineva corect trebuie sa si inteleaga ce doresti...asa..doar pauza si program..iese o invalmaseala de nu ne intelegem..Invata termeni corecti si folosestei cu incredere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.