Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repaus zilnic redus de 9 ore


Postări Recomandate

  • Moderators
Acum 3 minute, Mottobike a spus:

Am inchis programul

Ai marcat sfârșitul activităților zilnice.

Acum 4 minute, Mottobike a spus:

pauza de 9 ore

Repaus zilnic redus.

Asta ca să ne înțelegem despre ce vorbim. Jargonul e pentru parcare, aici folosim termenii specifici.

Zici că nu s-a înregistrat perioada de repaus, și aparatul funcționează cum trebuie. Întrebarea este... ce s-a înregistrat? Scoate un raport pe ieri și azi și postează-le aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Va salut, 

  Va expun desfasurarea activitatii pe o saptamana:

 Luni :Plec la ora 6 de la BV la Tg. MURES, la 9 ajung si efectuez un repaus zilnic de 9h.La ora 18 plec inapoi, ajung la 21.00, repaus 9h.

Marti,la fel. 

De miercuri incep problemele, repausul de noapte nu mi se ia in considerare, tahograful ma atentioneaza ca trebuie efectuat repausul zilnic de 9h miercuri ziua, pana la ora 18.Si tot asa pana vineri cand nu pot efecua repausul zilnic de la 9 la 18 deoarece trebuie sa ma intorc la BV. 

 De ce nu mi se iau in considerare repausurile de luni si marti ca fiind fractionate: 3ore ziua, 9 ore noaptea? Unde gresesc? Dupa cum se observa, stationez 18 ore pe zi. 

 Va multumesc anticipat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Programul maxim al unei zile de munca este 15 ore,incepind la ora 6 si terminind la ora 21 te incadrezi,aici e ok

Avind minim 3 ore repaus in timpul zilei [tu ai 9] plus repausul zilnic de minim 9 ore e considerat un repaus zilnic normal

Intr-o saptamina ai voie sa reduci de maxim 3 ori repausul,tu spui ca dupa 2 zile tachograful face galagie.

Intrebare,cum ai avut programul de munca in saptamina anterioara

Daca faci inchidere de program inainte de a intra in cele 9 ore de repaus atunci esti sarit din schema.Chiar daca poti deschide mai multe programe de munca reducerea unei perioade de repaus zilnic nu se poate face decit de maxim 3 ori,tu ai avea deja 4,vedem ce spui si discutam,fa si printari si observa ce si cum apare pe bon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In saptamana anterioara, curse fixe de la 18.30 la 05.30,de duminica seara pana sambata dimineata, aici e ok.

 Problema este in saptamana descrisa mai sus. Luni pe zi 9h pauza, luni noaptea 9h pauza, marti pe zi, 9h pauza,marti noaptea9h pauza, miercuri incepe tahograful sa faca urat. Ultimul repaus de 9 h e considerat de 3h. De ce nu ia in considerare primele 2 perioade de repaus ca fiind normale fractionate, 3+9,? asta nu inteleg. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Undeva el vede o neclaritate,sau e bolnav si da rateuri. Ce inteleg eu,din spusele tale de mai sus,

Saptamina anterioara ai lucrat,condus si respectat toti timpii ,oprindu-te simbata dimineata ai avut un repaus saptaminal,cel putin redus daca nu normal

Saptamina in curs..Lucrat luni 6-9,apoi oprit si luat 9 ore minim repaus zilnic redus..Aici te intrebasem daca ai inchis programul .Daca ai pus pe semnul pat si ai stat asa cele 9 ore ,sau ai dat inchidere.Dind inchidere de program la cele 4 repausuri luate tachograful vede 4 zile de munca reduse si automat te trimite in repaus saptaminal.Daca nu ai facut inchideri de program,si ai facut intrarile manuale atunci are o hiba,cred eu,probabil.Fa si printare pe acele zile si vezi ce iti iese,daca ai perioade neacoperite deseneaza pe spatele printarii ce ai facut,cu restul datelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 

 Repausul de zi l-am facut doar punand pe pat, iar cel de noapte cu inchidere, cu cardul scos si introducere manuala de date. Aici e problema, repausul de noapte il considera doar de 3 ore. 

  Cred, totusi, ca asa interpreteaza tahograful. Primele 3 repausuri de 9 ore le considera reduse, dupa care ia normale fractionate 3+9.

  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tahograful NU ține cont de repaus fracționat!

Cică ”șoferi”... )))))))

Partea bună e că tahograful nici nu-ți dă amendă, așa că liniștește-te. Tu ai repausuri zilnice normale, fracționate, așa că dă-i sandale liniștit. Lasă-l pe taho în pace...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salut am și eu o nelămurire dacă am. Început perioada de lucru duminica adică deschiderea primului program cum se mai spune calculez de duminica 6 perioade sau de luni practic se calculeaza saptamana noua sunt șofer nou și nu le prea știu bine.va mulțumesc. 

Editat de Mirel11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

”Săptămână” = perioada dintre luni ora 00:00 și duminică ora 24:00;

”Săptămână de lucru” = perioada dintre două repausuri săptămânale;

Reg. C.E. 561/2006 = ”[...]Următorul repaus săptămânal începe înainte de sfârșitul a 6 perioade de 24 de ore[...]”

Deci...

1. Ce începi tu duminică?

2. Cât poate dura (maximul legal) ceea ce începi tu duminică?

Că prea v-ați obișnuit mură-n gură...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.