Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Intrebare,este necesar recuperare pauza?


XIonut

Postări Recomandate

  • Members

Buna seara am si eu o nelamurire in legatura cu recuperarea pauzei(daca este necesar)...''''perioada de repaus zilnica'''

Luni:la ora 04:50 am plecat spre cluj din sibiu unde am descarcat, dupa care am venit inapoi am incarcat pentru pitesti unde voi pleca la ora 4:50 de dimineata.Programul  de munca l-am incheiat la ora 15:00

Marti:Pitesti cum am mentionat mai sus plecare in jur de 4:50 dupa care trebuie sa incarc satu mare undeva in jur de ora 14:00 sunt incarcat(aici apare nelamurirea)as dori sa fac acasa o '''perioadă de repaus zilnic redusă”:  de 9h dupa care sa merg spre satu mare(unde fac 7h lejer)acolo sa fac '''o perioadă de repaus zilnic redusă”: din nou dupa descarcare de 9h si sa vin spre casa.

Miercuri:Plecare de la satu mare plus ca trebuie sa incarc pentru pitesti unde trebuie sa descarc joi dimineata,iar dupa am incarcare pentru targu mures vineri dimineata.

Vineri:cum am mentionat incarc joi cand ajung de la pitesti si descarc vineri dimineata dupa care intru in repaus saptamanal normal.

 

Intrebarea mea este urmatoarea pana vineri deschid 6 programe de munca (bineinteles ca doar 2 sunt perioade de repaus zilnic reduse”:restul sunt normale)sunt obligat sa recuperez ceva in cursul saptamanii urmatoare sau nu?

Specific:sambata duminica nu lucrez deci fac''' un  repaus săptămânal ”: de 45-50 de h.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa traiesti colegule am stat cu sufletul la gura pana ti-am terminat de citit jurnalul de calatorie dar iti spun sincer sfarsitul a fost catastrofal , in ceea ce cred ca te intereseaza nu ai ce recupera daca spui ca faci repaus saptamanal normal,drumuri bune si sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 4 ore, sashatulcea a spus:

Sa traiesti colegule am stat cu sufletul la gura pana ti-am terminat de citit jurnalul de calatorie dar iti spun sincer sfarsitul a fost catastrofal , in ceea ce cred ca te intereseaza nu ai ce recupera daca spui ca faci repaus saptamanal normal,drumuri bune si sanatate.

Mersi frumos colegule,stiu ca "am dat cu muci in fasole"dar mai multi colegi m-au derutat pentru ca au zis ca este nevoie de recuperare....sunt la inceput si de aceea.Multumesc inca odata drumuri bune va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Reducerea de care vorbesti se aplica la repausul zilnic...adica de la minim 11 ore la minim 9 ore odihna...Aici trebuie sa fii atent la incadrarea intr-o saptamina de lucru.. deoarece maximul acceptat este de 3 ori..Nu are nimic de-a face cu repausul saptaminal...Acolo intradevar ti se spune clar in lege ca la un repaus saptaminal redus [minim 24ore] orele ''lipsa'' se adauga unei alte perioade de repaus pina in maxim 3 saptamini..Da-le cu cartea in cap celor care ti-au spus ca orele de la un repaus zilnic se recupereaza..Invata si tu si stapineste regulamentul 561..il gasesti si pe forum...succes

Uite ..articolul 8 alineat 4....

       Un conducător nu poate efectua mai mult de trei perioade de repaus zilnic reduse între două perioade de repaus săptămânal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu ai pentru ce,stai linistit, fii profesionist ca de minuitori de volan nu ducem lipsa in meseria asta,din pacate...in momentul in care stapinesti si legislatia bine sau foarte bine fii sigur ca la orice interviu vei avea intiietate..la o firma buna bineinteles...ai foarte multa legislatie din domeniu pe forum..dorinta sa ti-o insusesti sa ai...bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.