Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ore de munca


Postări Recomandate

  • Members

Buna seara la toți .

Am o problema și dacă cineva cunoaște legea mai bine și ma poate ajuta .

Eu de-obicei fac in jur de 45ore conducere  pe săptămâna dar facă și 15-20 ore de alte activități “Ciocanele “ ( asta de când ma speriat francezi când m-au prins la o incarcare ca am stat pe pauza nu pe alte activități )

In seara asta un coleg mi-a spus in parcare ca nu e bine ,pot sa iau amenda pentru ca nu am voie sa am mai mult de 60 ore adunate condus + alte activități intr-o săptămâna . La mine dacă socotesc așa cum zice el mereu am peste 60 ore . 

 

Va rog cineva care știe legea sa ma ajute .

va mulțumesc anticipat 

o seara buna 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Directiva 15 / 2002 CE 

( in Romania o aplica h38/ 2008 ) 

 

Articolul 4

Durata maximă a săptămânii de lucru

Statele membre adoptă măsurile necesare pentru a asigura următoarele:

(a)

durata medie a săptămânii de lucru nu poate depăși 48 de ore. Durata maximă a săptămânii de lucru poate fi prelungită la 60 de ore numai dacă media de 48 de ore pe săptămână nu este depășită pe parcursul a patru luni. Cel de-al patrulea și al cincilea paragraf din articolul 6 alineatul (1) din Regulamentul (CEE) nr. 3820/85 sau, dacă este necesar, al patrulea paragraf din articolul 6 alineatul (1) din acordul AETR au prioritate în fața prezentei directive, în măsura în care conducătorii auto respectivi nu depășesc o medie a timpului de lucru de 48 de ore pe săptămână pe parcursul a patru luni;

(b)

timpul de lucru pentru diverși angajatori reprezintă suma orelor de lucru; angajatorul solicită în scris lucrătorului mobil respectiv să prezinte o situație a duratei lucrate în contul unui alt angajator; lucrătorul mobil prezintă aceste informații în scris.

 
 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.