Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc TRANS LIGIUS srl


1969

Postări Recomandate

  • Members

buna colegilor cei care cautati de lucru in Timis la transport cereale evitati SC TRANS LIGIUS SRL patron BUBOI COSMIN Telefon ******444 SAU 073****478 . Una spune la interviu si alta face in statele de plata ajutat si de doua colaboaratoare fidele CARMEN SI CORINA  una se ocupa de personal cealalta de calcul salarii. eu am luat 2188 lei intr-o luna de lucru 25.02.2019 pana in 25.03.2019 dormit in camion pe tara DEVA TINCA MARGHITA . NU MAI VORBESC DE CAMIOANELE VECHI unul nu are sub un million de km . Mi s-a promis 300 lei pentru fiecare cursa si in realitate am luat 200 si chiar 125 lei pe cursa .probele sunt statele de plata daca vreti sa la vedeti dati-mi un email pe andreimarius2904@yahoo.com si vi le trimit. aici nu le pot incarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

de dragul discutiei...in primul rind ca sofer profesionist ar trebui sa stii ca salariul nu este la ''cursa''.Daca te-ai angajat si ai cerut o suma de bani pe o cursa este greseala ta,nu o repeta pe viitor.,salariul este o suma de bani lunar,la care se adauga diurna daca este cazul.Ca firma are camioane vechi sau noi nu are relevanta,in opinia mea personala.Pe mine m-ar interesa ca acel  camion sa fie intretinut si curat,sa nu stau eu pe drum sa fac pe mecanicul daca cumva este cazul.Apoi 2188 e net-ul..?..daca da ar iesi un brut de 3500-4000 lei..ceea ce mi s-ar parea un salariu acceptabil pe un camion,cunoscind preturile din tara,exceptind diurna.Nu incerc sa iau apararea acelei firme..dar..aici e un forum de soferi profesionisti..si incercam sa aratam asta si colegilor si patronilor.Daca tu ai facut o intelegere si ai ''parafat-o'' cu patronul iar el nu a respectat-o e simplu..Adresa la ITM si spui in ea doleantele, ei se apuca de verificari si daca e cazul il amendeaza.Sa ceri un numar de inregistrare Daca nu ai semnat nimic cu el si au fost doar vorbe..scuza-ma..e vina ta..si atunci alta data fii mai atent...nu te mai lasa amagit de frumusetea unor lucruri frumos ambalate..Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut eu am incercat ca prin scurta mea povestire sa atrag atentia asupra acestei firme care da teapa soferilor noi veniti si impreuna cu alt coleg am facut in 2 saptamani la rand pe mecanicii iar ceea ce ti se pare tie un salariu acceptabil pentru tara esti in o totala eroare si la bascule de piatra se castiga 4000 -4500 lei net pe luna fata de 2188 net la cereale asa ca te rog mai intai intereseaza-te cum platesc alte firme pe tara si da e greseala mea ca am ales aceasta firma dar cele intamplate aici m-au facut sa plec din tara de tot ceea ce se va intampla zilele acestea. totodata daca zici ca informezi si patronii de astfel de tepe spune-le te rog ca din cauza unui astfel de tampit noi soferii cu experienta ( 6.5 ani eu doar 40 tone )alegem sa plecam in afara iar ei domnii patroni vor ajunge sa-si inchida afacerile in lipsa unei remuneratii corecte. ceea ce este in prezent salar minim si diurnal e o toala porcarie pentru ca la pensie diurna nu te ajuta la nimic in schimb ii ajuta pe patroni sa nu plateasca impozite la stat ASTA ESTE ADEVARUL SPER CA TOATE FIRMELE DE TRANSPORT DIN ROMANIA SA FIE IN FALIMENT CAT MAI CURAND POATE ASA SE VOR TREZII SI PATRONII ROMANI SA PUNA PE MASA CONTRACTE UNDE SALARIUL BRUT SA FIE DE 7000  -  8000 DE LEI LA CARE SA SE ADAUGE DIURNA EXACT CA IN TARILE VESTICE
Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca sa ne putem intelege..este bine ca ai adus la cunostiinta altor colegi conditiile din aceasta firma. Totusi inclin sa cred ca nu ai inteles mesajul meu.Nu vad vreun repros in mesajul meu referitor la faptul ca ai adus aceasta firma in discutie,observ insa ca iti dadeam benevol niste sfaturi si iti spuneam ca atunci cind te-ai angajat posibil sa nu fi actionat ca un profesionist.Spuneai de un camion...camioane..care acum se transforma in tir-uri [40 tone]..Daca vorbim de un camion [adica alea de 7,5-12 t] salariul NET spus de tine mi se pare acceptabil...daca vorbim insa de un ansamblu cap tractor cu semiremorca [ tir ] atunci salariul este mic..Diferenta exprimarii mele a fost legata exact de faptul ca una e camion alta e ''tir''.......marimi si salarii diferite.

Continuind...imi pui vorbe pe care nu le-am spus in comentariu...'''''''totodata daca zici ca informezi si patronii de astfel de tepe ''''''''

Unde ai vazut tu spus asta de mine..???I        ia uite spusele mele...

''''''''Nu incerc sa iau apararea acelei firme..dar..aici e un forum de soferi profesionisti..si incercam sa aratam asta si colegilor si patronilor'''...Este ca e altceva..???

Probabil te grabeai si nu ai observat.,mai ales ca iti si spuneam si ce sa faci in cazul tau..legal..nu pe vorbe..sau poate fiind incepator pe forum nu ai avut timp sa observi ca intra si useri din partea firmelor,patronilor..

Fiind putin rautacios as putea continua cu intrebari...Spui ca te intelese-sei sa fii platit la cursa [chestie ilegala..dar na..de dragul discutiei cum spuneam..]..Tu ai lucrat 1 luna..adica 4 saptamini...din care 2 zici ca le-ai petrecut facind pe mecanicul..deci jumatate din timpul lucrat..Te-ai inteles cu acel patron sa te plateasca cumva si ca mecanic..??.pfff....nu cred...si atunci...[ naaa..ca iar ma faci sa tin cu patronul..] daca tu ai muncit doar 2 saptamini si ai luat 2188 lei net nu iti da cu virgula..??

Iar o sa ma intelegi gresit si cine stie ce o sa spui din nou.Eu iti spun ca lucrurile sunt putin altfel..Tu ai acceptat o plata ilegala...la cursa..Tu ai facut pe mecanicul..fara plata [asta o presupun]...Faptul ca la sfirsitul lunii nu au iesit socotelile cum credeai ,s-a transformat in teapa ..De ce..?? dupa calculele mele 2188/2saptamini vine 4376 lei la 4 saptamini..Net..nu brut...Adica pe fluturas undeva la 7300-8000 lei brut,exact ca suma pe care ai dori sa o ai..

Daca ai statele de plata ca probe de ce nu depui plingere la ITM..??..eu unul asa as face..vreau sa imi recapat diferenta de bani..si atunci..plingere...acte..contract..stat plata..etc..Ca sa trag linie..Tu ai acceptat o plata ilegala..e treaba ta...Tu ai facut pe mecanicul neplatit...Si acum el e de vina...?? Hai sa fim seriosi..Poate un incepator in ale meseriei te va crede,nu eu..Eu unul personal tot atrag atentia ca trebuie sa stim ce sa cerem si cum sa cerem referitor la salariul oferit pentru munca noastra.Sa fim atenti la contract si la ce e stipulat in el referitor la salariu...diurna...zile libere..ore peste program..si restul..Din pacate multi nu citesc sau nu se documenteaza.Si asa ajungem la situatii de genul celei prezentate de tine.Vrei sa facem socoteala si pe curse sa vedem cum iesim..?..incercam si varianta asta daca vrei...iti ies la 2 saptamini..legal..cam vreo 11 curse...la 300 vine 3300 brut...Gresesc..? Probabil el s-a referit la 300 brut..si tu la 300 net...de aici si confuzia...zic si eu..gindindu-ma... E usor sa spui am fost pacalit de firma xx..mai greu e sa spui ca indirect ai acceptat ,nu ai fost atent.E o situatie urita pentru tine si nu o doresc nimanui..e vorba de banii pe care trebuia sa ii iei ca salariu..Actioneaza daca ai acte doveditoare..I-ati banii inapoi,nu ii lasa...Daca nu..pff..Ramine doar comentariul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Cico, am facut plangere la ITM Timis ,astept sa-mi vina raspunsul scris acasa ,oricum eu am inceput munca in Olanda asa ca prea putin ma mai intereseaza Romania . Atat doar pot sa-ti spun ca nici azi 30.03.2019 nu am contractual individual de munca ,fisa postului, decizia de incetare ,etc pentru ca aceasta Carmen care se ocupa de personal, de la angajare si pana in ultima zi adica 25.03.2019 de cate ori am intrebat-o de aceste acte  mi-a raspuns citez ''ACTELE SUNT LA D-NA CONTABILA'' iar cand I-am cerut telefonul contabilei imi spunea ''VORBITI CU SEFU VORBITI CU SEFU EU NU IL POT DA (TELEFONUL )''. Chiar azi 30.03.2019 m-a sunat sa ma ameninte ca ma da in judecata pentru ca am facut-o COLABORATOARE. Binenteles ca unde sunt eu acum olandezii ma trateaza correct iar daca totul escaladeaza o sa fac plangere direct la Bruxelles pentru ca mai sunt si alti soferi care au patit ca mine la aceasta firma dar care nu au curajul meu de a spune adevarul. Poate daca aud ca un coleg dezvaluie adevarul despre cele intamplate eu cred ca se vor hotari si ei sa spuna cum li s-au promis bani si la plecare au luat cu mult mai putin.In comentariul de dinainte m-am exprimat gresit 2 zile am facut pe mecanicul si nu 2 saptamani DAR IDEEA ESTE CA NU M-AM ANGAJAT CA MECANIC LA ACEASTA FIRMA. ORICUM DIN CEEA CE AM AFLAT DE LA SOFERII MAI VECHI IN FIRMA ( 2 SOFERI ) FLUCTUATIA DE PERSONAL LA ACEASTA FIRMA ADICA SOFERI ESTE FOARTE MARE. DE CE? Si explica-mi te rog urmatorul fapt : 3 curse in februarie 2019 - 600 lei  / 4 curse in martie 2019 - 600 lei. sumele au fost calculate la birou am fluturasii iar acolo apar si cifre si litere iar ceea care a scris pe fluturasi este clar ca a facut in ceea ce ma priveste o discriminare care in caz de plangere penala se lasa cu multe zeci de mii de euro daune morale la Bruxelles daca situatia escaladeaza binenteles. Tot ceea ce vreau sunt banii conform promisiunii de la angajare nimic mai mult . A sa nu uit in februarie mi-au fost opriti 200 lei pentru al 13 lea salariu ????? e correct ce zici ?

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Faptul ca ai facut plingere la ITM e cel mai bun lucru in opinia mea,sunt in offsaid daca nu ti-au inminat un exemplar al contractului de munca si nu l-au inregistrat in Revisal,asta inainte de inceperea activitatii..nu ulterior.Dupa mine nu va aparea ca vei fi platit la cursa,doar salariul minim si posibil diurna.Daca sunt si alti colegi e bine sa va uniti si sa ii dati in judecata,ca grup..si fiecare cerind ce crede el..e litigiu de munca si nu se platesc taxe solutionindu-se intr-un mod mai rapid decit un proces normal.Gaselnita aici este ca nu trebuie sa fii prezent personal la proces ci reprezentat de un avocat..deci tu..voi...puteti munci linistiti pina la terminarea procesului

Daca ti s-a oprit o suma de bani pentru al 13-lea salariu la plecarea din firma trebuie sa ti se inapoieze..sper ca ai zis si asta in reclamatie

In opinia mea...tu i-ai prins pe picior gresit cu contractul de munca,nefiindu-ti dat....si cu banii opriti...Uitate ce scrie exact pe fluturas..brut...net...scaderi..,mai vorbim,

Drumuri bune si succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1969  Stai linistit ca itm Timis e cel mai corupt din tara, nici macar o amenda nu o sa-i dea. Am avut si eu de a face cu ei. Dupa ce au facut 3-4controale la fostul angajator si i-au pus in vedere sa duca la indeplinire obligatiile legale de a-mi comunica decizia de desfacere a cim si adeverinta de vechime(pe care nici dupa 2ani nu le-am primit inca), nu i-au dat nici macar o amenda. Desi conform art. 21 din Legea 108/1999 refuzul unui angajator, persoana fizica sau juridica, de a aduce la indeplinire masurile obligatorii dispuse de inspectorul de munca, la termenele stabilite de acesta, in limitele si cu respectarea prevederilor art. 6 si art. 19 din lege, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 10.000 lei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut o sa vad raspunsul lor si in functie de asta decid ce sa fac mai departe oricum acel calcul facut dupa bunul plac in ceea ce priveste plata curselor din martie comparativ cu februarie nu va ramane nepedepsita. oricum mersi de mesaj si drumuri bune sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da asa este mai ales ca pe fluturasii pe care I-am primit se vede clar calculul discriminator dar mai ales faptul ca am fost platit la cursa. se mai vede pe fluturasul din  februarie ca  calculul initial scos la imprimanta a fost modificat peste cu scris de mana . de ce ?. dupa parerea mea aia a fost momeala ca la peste ca eu sa cred ca e o firma serioasa se tin de promisiuni etc. dar vorba lunga saracia site-ului trimite-mi te rog  adresa ta de e-mail si o sa-ti trimit si fluturasii si 2 filmulete ca sa vezi si sa-ti faci o idee despre firma asta. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu e nevoie sa imi trimiti fluturasii,stai linistit...stiu ca sunt multe firme care nu isi trateaza corect salariatii...personal opinia mea este ca cei care au avut retineri salariale si nu au facut nimic le-au dat apa la moara celor care se ocupa de administrarea firmelor.De aici au prins curaj si s-au imbogatit pe spinarea unuia si altuia.De aceea spun intotdeauna..aveti probe..actionati.vine 1...2....20...Acopera itm-ul citeva dar se aduna..si atunci sunt obligati sa ia masuri..In plus cum spuneam..se face si actiune in instanta ,este separat de itm..si atunci nu mai tine..Din pacate multi dintre noi care nu si-au luat corect banii renunta..toti zic ca nu are rost sa pierzi timpul prin tribunale pentru o suma infima de bani..Foarte gresit zic eu...Nu conteaza suma...ci faptul ca nu am primit-o ....Si chiar daca o primesc dupa 1 an e tot ceva...Si daca mai vine altul..si altul...sa vezi schimbare de atitudine atunci..Cit despre firma in sine..stai linistit..pe acest forum s-au spus multe..si invariabil apare minim o persoana care spune ca vrea sa se duca acolo chiar daca alti 10 au spus ca nu e bine..Asa suntem noi...''romanii'''rasfoieste forumul si o sa imi dai dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa este ai perfecta dreptate. chiar azi am vorbit cu colegul meu care a plecat cu o saptamana inaintea mea si suntem hotarati sa mergem si in instanta mai ales ca fiul lui a lucrat 3 zile la trans ligius si nu a primit nici un ban( s-a lasat deoarece camionul pe care a lucrat a ramas fara frane - din cauza vechimii absolut ). deja suntem trei si poate mai gasim dar astept rezultatul de la itm timis si cu el mergem la un avocat specializat pe conflicte de munca. PENTRU CA DOAR ASA SE VOR CERNE FIRMELE PROASTE DE CELE BUNE . EU SPER CA FIRMELE PROASTE , CELE CARE ISI BAT JOC DE SOFERI PRIN SALARIZARE PROASTA , PROMISIUNI FACUTE LA INTERVIU SI NEINDEPLINITE, CONDITII PROASTE DE LUCRU , SCHIMBAREA REGULILOR IN TIMPUL ACTIVITATII DUPA BUNUL PLAC AL PATRONILOR SAU DIRECTORILOR SA DEA FALIMENT CAT MAI CURAND POSIBIL. DOAMNE AJUTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

mai bine intrebati inainte de a astepta itm-ul...poti da in judecata intr-o anumita perioada..de exemplu desfacerea contractului de munca in 15 zile...de aceea orice acte vei primi..veti primi ....inainte de semnatura puneti data cind vi s-a adus la cunostiinta sau v-a fost inminata...nici nu iti dai seama ce importanta e chestia asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.