Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Repausuri săptămânale


michael_c

Postări Recomandate

  • Members

se incepe activitatea dupa o pauza saptamanala de 45h, dupa 2 perioade de munca de 24h se ia o pauza redusa de 24h, continuam apoi cu 6 perioade de munca de 24h urmate de o alta pauza redusa de 24h, mai folosim apoi inca 3 perioade de munca de 24h dupa care incepem o pauza saptamanala de 45h ... as dori sa stiu daca este corect cum s-a procedat aceasta interpretare a perioadei de munca in 2 saptamani consecutive . va multumesc (daca este corect poate se poate da si o informare care sunt articolele ce valideaza aceasta interpretare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Exemplul dat de tine ar veni...

Caz 1...

repaus saptaminal 45h...S..D

saptamina 1=L...M......Miercuri repaus saptaminal redus...J...V...S..D

saptamina 2=...L..M...Miercuri repaus saptaminal redus[dupa cele 6]...J...V...S..

Apoi D si L din saptamina 3 repaus saptaminal 45h...In acest caz NU este corect ...

Dar...exemplul tau poate fi diferit si atunci este corect..

Caz 2...

.plecam  cu repaus saptaminal 45 h V si S...[sa zicem saptamina 0]

incepi munca D...apoi vine saptamina 1...L...Marti repaus saptaminal redus...M...J..V..S..D

saptamina 2....L....Marti repaus saptaminal redus...M..J...V.....si S si D..repaus saptaminal 45h...

In cazul 2 este corect...Ca sa intelegi uitate de fiecare data ca in 2 saptamini sa ai ''''cel putin'' un repaus saptaminal redus si unul normal..poti lua saptamina 1...cu 2....apoi 2 cu 3...etc...in fiecare perioada de 2 saptamini trebuie sa ai dupa cum spuneam 1 repaus saptaminal normal si un repaus saptaminal redus....

Daca specificai exact cind s-a inceput exemplul tau era mai bine...asa am facut speculatii...Chestia asta este legala dar e facuta de ''baietii' care vor munca multa....si speculeaza fiecare scapare a legiuitorului..Saracii straini nu au stiut ca noi rominii ne pricepem la interpretari..S-a mai discutat subiectul..daca il gasesc unesc subiectele ca sa nu fie separate..Bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Acum 23 ore, michael_c a spus:

se incepe activitatea dupa o pauza saptamanala de 45h, dupa 2 perioade de munca de 24h se ia o pauza redusa de 24h, continuam apoi cu 6 perioade de munca de 24h urmate de o alta pauza redusa de 24h, mai folosim apoi inca 3 perioade de munca de 24h dupa care incepem o pauza saptamanala de 45h ... as dori sa stiu daca este corect cum s-a procedat aceasta interpretare a perioadei de munca in 2 saptamani consecutive . va multumesc (daca este corect poate se poate da si o informare care sunt articolele ce valideaza aceasta interpretare)

Sunt repausuri saptamanale nu pauze .... 

articole ?? 

 

Art 8 punctul 6 din regulamentul 561/ 2006 CE : 


(6) Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel puţin:

– două perioade de repaus săptămânal normale sau
– o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

 

acum calculeaza si tu , e bine sau nu ?? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e un program facut de mine si nici nu s-a ajuns sa se faca, dar seful meu (sa-i zicem si asa) mi-a promis ca-mi va demonstra ca e legal ... si ieri a primit raspunsul la aceasta tema de la BAG  (alti idioti) ... nu pot sa fac upload la foto ca sa va convingeti, pe cand o persoana agent isctr mi-a spus ca nu-si poate asuma un raspuns, datorita multelor interpretari ... da, dupa 24 obligat 45 ... totusi....

Acum 23 ore, sashatulcea a spus:

E simplu colegule,nu poti efectua 2 perioade de repaus saptamanal  redus unul dupa celalalt daca la asta te refereai.Acum vreo 4 ani erai blocat pe perioada nedeterminata nu te ajuta nici macar o donatie de 1000 de euro.In rest drumuri bune sa ai.

n-am inteles faza cu blocatul? 

Acum 7 ore, Mario Bandit a spus:

Sunt repausuri saptamanale nu pauze .... 

articole ?? 

 

Art 8 punctul 6 din regulamentul 561/ 2006 CE : 


(6) Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel puţin:

– două perioade de repaus săptămânal normale sau
– o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

 

acum calculeaza si tu , e bine sau nu ?? 

 

Mario, da le-am citit destul, cunosc, altii nu cunosc si totusi fac parte din cei ce ne opresc pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 12 ore, cico_3504 a spus:

Exemplul dat de tine ar veni...

Caz 1...

repaus saptaminal 45h...S..D

saptamina 1=L...M......Miercuri repaus saptaminal redus...J...V...S..D

saptamina 2=...L..M...Miercuri repaus saptaminal redus[dupa cele 6]...J...V...S..

Apoi D si L din saptamina 3 repaus saptaminal 45h...In acest caz NU este corect ...

Dar...exemplul tau poate fi diferit si atunci este corect..

Caz 2...

.plecam  cu repaus saptaminal 45 h V si S...[sa zicem saptamina 0]

incepi munca D...apoi vine saptamina 1...L...Marti repaus saptaminal redus...M...J..V..S..D

saptamina 2....L....Marti repaus saptaminal redus...M..J...V.....si S si D..repaus saptaminal 45h...

In cazul 2 este corect...Ca sa intelegi uitate de fiecare data ca in 2 saptamini sa ai ''''cel putin'' un repaus saptaminal redus si unul normal..poti lua saptamina 1...cu 2....apoi 2 cu 3...etc...in fiecare perioada de 2 saptamini trebuie sa ai dupa cum spuneam 1 repaus saptaminal normal si un repaus saptaminal redus....

Daca specificai exact cind s-a inceput exemplul tau era mai bine...asa am facut speculatii...Chestia asta este legala dar e facuta de ''baietii' care vor munca multa....si speculeaza fiecare scapare a legiuitorului..Saracii straini nu au stiut ca noi rominii ne pricepem la interpretari..S-a mai discutat subiectul..daca il gasesc unesc subiectele ca sa nu fie separate..Bafta...

nu, incepe 45 luni marti, m,j munca, v24, apoi 6x24h (nu ar fi o problema daca s-ar termina cu 45, totusi BAG a zis 24 e ok) apoi de luni iar 45 ... ei cred ca au vazut 2saptamani, una are 45 urmatoarea 24 si capac 45 dar posibil sa nu fi vazut 6x24 ca incepe cu 24  ... acum e o polemica intre mine(impreuna cu colegul care era s-o fure) si retardatul de la birou care de o saptamana mi-a promis dovada si ieri mi-a inmanato ... am intrebat ca poate exista vreo sicana, vreo chichita care nu o cunosc ... oricum mersi mult si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mama lui de ,, program ,, oare cand va intra in cap ca acest termen nu exista .... ?? 

 

La 28/11/2018 la 20:40, michael_c a spus:

nu, incepe 45 luni marti, m,j munca, v24, apoi 6x24h (nu ar fi o problema daca s-ar termina cu 45, totusi BAG a zis 24 e ok) apoi de luni iar 45 ... ei cred ca au vazut 2saptamani, una are 45 urmatoarea 24 si capac 45 dar posibil sa nu fi vazut 6x24 ca incepe cu 24  ... acum e o polemica intre mine(impreuna cu colegul care era s-o fure) si retardatul de la birou care de o saptamana mi-a promis dovada si ieri mi-a inmanato ... am intrebat ca poate exista vreo sicana, vreo chichita care nu o cunosc ... oricum mersi mult si drumuri bune

45 / 24 in loc de repausuri saptamanale ?? 

 

Deci sa intelegem ca : 

Saptamana 1 

luni marti - repaus saptamanal normal 

miercuri joi - munca 

vineri - repaus saptamanal redus 

sambata duminica munca 

Saptamana 2 

luni marti miercuri joi - munca 

vineri - repaus saptamanal redus 

sambata duminica munca 

aici mai departe . 

CORECT si LEGAL !! 

 

In blocul bisaptamanal ( saptamana 1 si 2 ) te incadrezi la al doilea alineat de la punctul 6 al articolului 8 , minim un repaus saptamanal normal ( luni - marti prima saptamana ) plus minim un repaus saptamanal redus ( ai doua , vineri prima saptamana si vineri a doua saptamana ) .Sa nu aud ,, ca nu se pot face doua repausuri saptamanale reduse consecutive  ,, pentru ca nu se aplica in acest caz .    Dar aici vor fi probleme cu recuperarile repausurilor reduse ... a mentine asa o linie mult timp ... nasol . 

 

Bag a raspuns corect . Stiu la fel si cei de la ISCTR ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

Bună seara,am următoarea nedumerire:in prima săptămână am făcut un repaus săptămânal normal de 45 de ore ,in a doua un repaus saptaminal redus de 37 ore(Sâmbăta+duminică)in a treia săptămână am lucrat de luni până miercuri la 3 apoi repaus până vineri la 17 jumătate când am plecat ,am mers și sâmbătă până la 17. Întrebarea mea este dacă pot să fac un repaus saptaminal redus de 24 de ore și luni să încep alte 6 perioade de lucru. Mulțumesc

Editat de cico_3504
folosire termeni incorecti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu cred ca lucrezi in fabrica sau depozit sa ai pauze..probabil esti sofer...si atunci ai repausuri..zilnice...saptaminale,..etc..invata te rog termenii corecti altfel tu vei dori sa intrebi ceva si noi vom intelege altceva..revenind...

Saptamina 1 =L,M,MI,J,V munca S D repaus saptaminal 45 ore

Saptamina 2 =L M MI J V =munca S D repaus saptaminal redus 37 ore

Saptamina 3 = L M MI =munca ....apoi repaus saptaminal 62 ore [[[ adica ai avut un repaus normal 45 ore cumulat cu diferenta de la cel redus de 9 ore],mai pe intelesul tau....]]]    urmeaza V S =munca si D un repaus saptaminal redus de minim 24 ore

Ti-am facut un grafic cu ce ai spus tu..poate intelegi mai bine despre ce vorbim...Legislatia ne spune ca ::

Articolul  8 punctul 6 din regulamentul 561/ 2006 CE : 

(6) Pe parcursul a două săptămâni consecutive, un conducător trebuie să efectueze cel puţin:

– două perioade de repaus săptămânal normale sau
– o perioadă de repaus săptămânal normală şi o perioadă de repaus săptămânal redusă de cel puţin douăzeci şi patru de ore. Cu toate acestea, reducerea se compensează cu o perioadă de repaus echivalentă luată în bloc, înainte de sfârşitul celei de-a treia săptămâni care urmează săptămânii în discuţie.

Si atunci tu vei face un calcul...saptamina 1+2...saptamina 2+3...saptamina 3+4...etc,intotdeauna te vei raporta la 2 saptamini calendaristice,

Hai sa vedem acum ce ai inteles,ca sa nu imi racesc gura de pomana la fel ca profesorul care te-a invatat la atestate teoria.......Vei putea face sau nu un repaus saptaminal redus in ziua de D si apoi sa incepi munca cu ziua de L..??...DA...? NU..?...cind te poti opri si ce repaus saptaminal poti sa iei in saptamina 4..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.