Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

La scoala


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salut

Sunt nou pe aici si as avea si eu niste intrebari sper sa poata sa imi raspunda cineva avizat

1 Dupa ce carti sa invat si eu legislatie si mecanica pt C si E daca ma puteti ajuta cu niste linkuri ?( am terminat ba cum 3 luni si am cartea de legislatie dela b dar pt CE este alta legislatie sau este aceiasi?)

2 Ce atestate ar tr sa fac ca sa lucrez pe tir transport marfa, marfuri periculoase si in ce consta atestatul si cat costa , sau daca ma angajez in UE am inteles ca acolo nu se cere nici un atestat iti tr numai permis CE si card tahografic asa este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Pe comunitate trebuie atestat normal dar stai lini?tit c? examenul e simplu ?i eu mi-am luat atestatu saptamana trecuta ?i costa 350 ron. Pentru cat. C, E ?tiu ca sunt întrebari din mecanica (Man sau Marinik te pot lamuri mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Pe comunitate nu trebuie atestat. Numai in romania. E separat de marfa si separat pt ADR (marfuri periculoase).  Si legislatia e aceasi ca la B numai iti trebuie pentru mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Intrebarile la C sunt ca si la B poate iti mai pica 2,3 intrebari de mecanica la E sunt 11 din care trebuie sa faci minim 9 ,acolo sunt usoare (eu am prins usoare in 5 min am fost gata)  nu sunt grele dat trebuie sa fi atent si sa ai o zi norocoasa (sa nu te trezesti cu fata la cearceaf),atestatu pentru ADR numai dupa 3 ani poti sa il dai (nu sunt sigur dupa cat timp  da stiu ca dupa o perioada de la obtinerea permisului si a atestatului de marfa )mult succes si bafta!!;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ok va multumesc pentru raspunsuri astazi am fost si am vorbit cu un instructor, maine dau psihologicul, dar incep scoala peste 5 saptamani ( mai am un coleg si am zis sa fac cu el C si E si tr sa il astept ca in aceste 5 saptamani sa ia B, numai bine ca am si bac-ul peste 3 saptamani)

Totusi pt a te angaja si transporta marfa (la prelata nu subst. periculoase, agabaritice) in UE iti tr vre-un atestat ceva sau tr. sa ai numai permis si atat ? Ca din cele 2 postari Danut spune ca tr. atestat iar Calin ca nu trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ok va multumesc pentru raspunsuri astazi am fost si am vorbit cu un instructor, maine dau psihologicul, dar incep scoala peste 5 saptamani ( mai am un coleg si am zis sa fac cu el C si E si tr sa il astept ca in aceste 5 saptamani sa ia B, numai bine ca am si bac-ul peste 3 saptamani)

Totusi pt a te angaja si transporta marfa (la prelata nu subst. periculoase, agabaritice) in UE iti tr vre-un atestat ceva sau tr. sa ai numai permis si atat ? Ca din cele 2 postari Danut spune ca tr. atestat iar Calin ca nu trebuie

Atestat iti trebuie numai in Romania. Afara nu trebuie. Bafta la BAC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Salutare !!!

Si eu sunt unul dintre aceia care nu are decat permis categoria B( ce-i drept , il am de 6 ani ,de la varsta de 18 ani si multi km la bord) , dar sunt innebunit dupa camioane si imi doresc sa ajung si eu sofer profesionist in viitorul apropiat . Cam de 3 saptamani nu mai am pace chiar deloc si ma uit noptile numai la poze si clipuri cu si despre camioane ( apropo , e super tare documentarul Ice Road Tuckers  :D ) . Consider ca a venit vremea sa fac si eu pasul spre profesionism ( imi mai trebuie totusi niste bani pt scoala :P ). Stiu ca e cu totul altceva si cere si mai multe responsabilitati si chiar mai mari, dar consider ca merita. Din cate am vazut si am auzit , stiu ca viatza de sofer de camion e grea dar e si frumoasa si pt mine stopul acela de placere acopera oceanul acela de greutati. Am experienta pot spune in sofat , dat fiind faptul ca in acesti 6 ani acumulati k si sofer am condus mai multe masini, de la Dacia 1300,1310, scoda octavia,renault clio-simbol etc pana la VW lt 35 ( desi nu este avea sintomele unui camion mai batran :P ) ,Mercedes 307,Sprinter 311 ,411.Am facut aproape 2 ani si moldova ( la noi in tara )cu marfa si chiar mi-a placut desi dormeam in masina nu la hotel :( ( in microbuz fiind spatiu mic totusi in fata ....fara pat )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.