Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

pot fi dat in judecata ?


Postări Recomandate

  • Members

in urma sesizarilor mele,catre alti soferi,am fost amenintat ca o sa fiu dat in judecata daca nu sterg postarile.

easte posibil sa fi incalcat eu vreo lege ? dac stie cineva ? tocmai vroiam sa revin cu amanunte

despre conditiile impuse de catre firma si cate legi te obliga aceasta firma sa incalci,daca semnezi contract de colaborare cu ea.

dar cu parere de rau trebuie sa caut o alta modalitate sa previn alte persoane la ce sa se astepte.

cu respect 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

''sesizarile tale catre alti soferi...''         te referi cumva la postarile de pe acest forum sau la altele..??...daca te referi la postarile de pe acest forum nu ai cum sa stergi nimic...sunt proprietatea forumului

in alta ordine de idei..tu ai spus ceva nereal..neadevarat..??..daca da ..atunci poti fi dat in judecata si vor avea cistig de cauza..

Daca insa tot ce ai spus tu este real si poti sustine ceea ce spui oricind oriunde..stai linistit...Poate sa te ameninte cit vor...poate sa te dea si in judecata..Dovedesti ca ceea ce ai spus este adevarat si aduci dovezi implicind si ITM-ul daca le poti sustine..O sa vezi ca ies in pierdere..Multi s-au invatat sa intre pe amenintari si sa sperie soferii...Pe cei mai slabi de inger..Celorlalti nu au avut ce le face..nu le-a iesit pasenta..Sper ca ai pastrat copii dupa cmr-uri,curse,treceri bac,tichete..bonuri.etc...Sa vezi cum le dai cu tifla fara nici o problema

Ideal ar fi fost sa faci parte dintr-un sindicat..Se ocupa imediat avocatul lor 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna dimineata.multumesc frumos pentru timpul acordat.eu ma refer strict la ce am scris pe acest forum.nici nu am comentat nimic in alte locuri ,google sau mesaje telefonice.deci eu am scris strict ce pot sa dovedesc prin confruntarea cu mesajele dintre mine si dispecer de pe whatsapp.cine m-a contactat,a invocat clauza de confidentialitate scrisa in contractul dintre mine si firma aritsalm din targu mures.firma la care am lucrat in perioada cand colaboram cu GTM.am colaborat doar in perioada 02.06.2019 pana in 22.07.2019.cand am vazut ca este o minciuna mare ,am facut in asa fel,ca m-am retras.oricum m-am intors in tara cu motorina cumparata din banii mei.dar am considerat ca mai bine pierd vreo 300 euro decat cine stie ce suma,sau chiar sanatatea.singurul repros care mi-l fac este ca ..atunci cand am ramas aproape fara combustibil ,nu am lasat masina in dunkerque.dar este bine si asa.cel putin nu o sa am remuscari.vorba ardeleanului.,,e bine si asa rau,,   deci inca o data va multumesc pentru timpul acorda.cu stima gabriel mihai

am uitat sa specific ca am fotografiat toate convorbirile , bonurile de combustibil,cmr urile si unele marfuri care erau peste 100 kg si trebuiau mutate prin masina.in ciuda faptului caeu am anuntat inainte de angajare ca am fost operat de hernie ,la sfarsitul lui februarie si nu am voie sa ridic nimica 6 luni.cu stima. gabriel mihai.sa aveti o zi frumoasa va doresc

 
Editat de cico_3504
unit comentarii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

atunci acestea au devenit propietatea forumului,

reciteste cu atentie acel contract cu clauza de care vorbesti..vezi ce scrie in el si daca ti se poate imputa ceva.Sa scrie clar despre altii,altfel daca e doar intre tine si aritsalm se supune doar la voi 2...trebuie specificat clar despre terti,subcontractori,etc.Vezi ce denumire are..contract de confidentialitate sau clauza de confidentialitate,sunt diferente intre ele.Totusi...ca opinie personala..o clauza de confidentialitate nu are cum sa ma oblige sa fac ceva ilegal...gen conducere fara intrerupere,fara a respecta legislatia rutiera,etc.Poti consulta un avocat specializat pe litigii de munca..pierzi 100-200 lei pentru o sedinta dar afli concret cum stai..cind spun concret ma refer si la faptul ca si tu ii poti trage la raspundere legala pe ei sau plata daune intereseMai jos ai niste citate...

 

"Pentru a isi produce efectele juridice scontate, clauza de confidentialitate trebuie sa intruneasca o serie de conditii de valabilitate, respectiv sa fie expres prevazuta in contractul individual de munca si sa prevada expres care sunt informatiile confidentiale (cu exceptia secretului de serviciu care beneficiaza de o reglementare speciala).

 

 

Art. 26. – (1) Prin clauza de confidentialitate partile convin ca, pe toata durata contractului individual de munca si dupa incetarea acestuia, sa nu transmita date sau informatii de care au luat cunostinta in timpul executarii contractului, in conditiile stabilite in regulamentele interne, in contractele colective de munca sau in contractele individuale de munca."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.